| Marius1902 a întrebat:

Salut prieteni! Azi am facut o mare prostie la școală.un coleg de al meu i-a spus tatalui altui coleg ca respectivul baiat joacă barbut la școală și pierde câte 10 lei zilnic (Nu știu ce i-a venit să zică asta,dar adevarul e ca uneori, când ne mai ploctisim in pauze, mai toti colegii ne strangem in spate și ne jucăm pe cate 50 DE BANI- 1 LEU, nicidecum pe 10 lei. Tatăl acelui coleg l a sunat pe domnul nostru diriginte si i-a spus cele aflate.Azi,când dirigu a venit la noi in clasă, eu eram la baie, iar când am venit am aflat de la ceilalți colegi că a venit dirigu să le ceară socoteală celor 2 colegi în legătură cu barbutul,întrebându-i cine mai joacă din clasă:Fără nici un motiv,cel al cărui tată a sunat m-a zis pe mine... Dirigul a rămas foarte uimit,ținând cont că sunt premiantul clasei și niciodată nu a mai auzit ceva rău de mine. După ce a plecat dirigintele, am încercat să vorbesc cu colegul ce m-a spus și mi-a zis că este decis ca mâine să zică că eu doar ma uitam și nu mă jucam, ținând cont că la el deja au aflat părinții si nu mai are ce sa pățească...problema e dacă va ține sad Oricum, nu mi s-ar părea corect ca numai eu dintre toți din clasă să fiu spus, iar dacă nu se va rezolva nimic probabil ca îi voi spune și pe restul.Toți sau niciunul! Oricum mi-e foarte frică să nu sune acasă sau să mi scadă media la purtare. Dacă află părinții mei mă omoară, ținând cont ca e vorba de jocuri de noroc, iar media la purtare m ar afectala liceu (sunt a 8-a)
Vă rog frumos ajutați-mă cu niște idei, ce ar trebui să zic mâine la școală ca sa fiu crezut ca "nu" m-am jucat, sau ar trebui sa le spun ceva părinților în seara asta. Ajutor! Dau funda

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Conform regulamentului scolar, este pasibil de nota scazuta la purtare si de informarea parintilor, deoarece motivule ste unul grav si ilegal.
Te sfatuiesc sa spui parintilor, inainte sa fie chemati la scoala si pusi in fata faptului implinit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Observ ca la școală vă tine ti de prostii in loc sa invațati, ai niste dusmani pe acolo, nu stiu ce sa zic, ar trebui sa te muti la alta scoală mai ales ca domnul diriginte este dezamagit e tine care te considea un bun exemplu mai ales ca esti premiant, ce clasa esti? Acum la ora dirigintelui cu greu vei lua note bune.

| Marius1902 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt in clasa a 8-a, intr o lună merg la liceu, n-are rost să mă mai mut. Abia aștept să scap de toți colegii ăștia.

| Superior a răspuns:

Asa e uneori, cei nevinovati sunt luati in vizor. Noi nu te putem ajuta, doar sa insisti cu ceea ce zici tu. Vorbeste cu parintii, ascuzand asta ar parea cam suspect cand vei afla.

| En3Rgi a răspuns:

Frate este doar barbut, un joc inocent. daca jucai la aparate sau bagai la pariuri mai zici dar asta e nimic.Te speri prea rau, explica-le ca e doar un joc de plictiseala si atat, nu o sa se mai repete.Si daca e sa fi "pedepsit" iti sugerez sa ii spui si pe restul, dar asta de fata cu ei gen in clasa cu dirigintele tau, te ridici si spui "domnu' dar nu ar fi corect sa recunoasca toti care se joaca?" si te uiti la cei vinovati si le spui "va e frica sa recunoasteti?"Nu numai ca o sa arati ca ai atitudine de sef, dar arati ca esti si matur, plus faci dreptate, si o sa dai bine si la fete laughing. Oricum nu e nimic grav nu se scade media pe asa ceva, ii explici frumos la diriginte/parinti ca e un joc de pliciseala, nu o sa se mai repete si iti ceri scuze.Bafta!

| Marius1902 explică (pentru En3Rgi):

M-ai mai inveselit cu raspunsul tău happy Pari sa faci totul foarte ușor, o să vorbesc maine cu dirigu' spunandu-i că am jucat si noi odată domnu pe castane sau palme ușor, nu am jucat pe bani, cerându-mi scuze, totodată.

| D3I3 a răspuns:

Spune adevarul. Daca nu ai m-ai mintit, o sa te creada. Succez.