| LoveIsLove4Ever a întrebat:

happy Am o confesiune de făcut (e mai comod sa nu stau sub sutană când fac asta) totul a început acum 2 ani, când am întâlnit un tip, cosmin. M-am împrietenit strâns cu el și suntem BF pana și acum. El este Gay iar eu sunt bisexual. La un moment dat m-am îndrăgostit foarte rau de el, care a durat până acum 3 luni de zile. Nu am fost împreună, singurul lucru care s-a întâmplat a fost un sărut... Cel mai plăcut și sincer sărut din viața mea... Acum 8 luni am cunoscut-o pe cea mai buna prietena a lui, Cristina, o fata super drăguță cu ochi albaștrii, Par negru și micuță. M-am atașat de ea instant de atunci este micuța mea laughing (așa o alint) acum 3 luni Cosmin a plecat în altă țară și va sta acolo încă 9 luni minim. Și după ce a plecat la foarte scurt timp, am inceput o relație cu Cristina, foarte intensă, ea a fost prima fata pe care am sărutato, cu ea am avut prima relație intimă cu o fata. Și a fost și încă este superb. Nu-mi lipsește nimic pe plan emoțional din aceasta relație. Chiar râdeam la un moment dat cu ea când i-am spus că ea este exact cum mi-am imaginat iubitul perfect laughing dar destul de des intra cosmin în discutie, și sunt mereu gelos pe el. Pentru că Cristina și-a petrecut majoritatea ultimilor 7 ani cu el și când îmi povestește ceva apare el. Din cauza unor renovări și alte chestii locuiește cu el de 2 ani. Ceea ce ma face gelos. Adică really? Sigur nu vă și ####? Se înțeleg foarte bine ei doi și din cate vad singurul lucru care îi împiedică pe ei să aibă o relație este orientarea lui sexuală. Și asta da, mă face gelos iarăși. În plus față de asta când îl vad pe el fie pe Skype fie față in față mă apucă un munte de emoții și mi se înmoaie picioarele, uneori l-aș strânge de gât alteori l-aș strânge în brațe. E enervant și mă scoate din sărite cu chestiile care le soune, chestii care sunt adevărate dar după ce mă calmez râdem de reacțiile noastre. Da cu tifla in cap doare apoi ce bine e laughing pur și simplu sunt mult prea confuz că sa mai înțeleg ceva din povestea asta și de aia vă cer vouă un sfat. laughing) nu mai stiu cine e îndrăgostit de cine sau cine e prieten cine e toxic. e un triunghi interesant și enervant. Din care de multe ori vreau sa ies total dar nu pot pentru că țin mult la amândoi.

10 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Sub sutana ti-ar spune sa te lepezi de demonii tai.
Cred ca pretenia voastra s-ar mentine si fara relatii intime. Oricum, din ce povestesti, pareti prieteni cu beneficii...ai omis partea in care locuiti impreuna, discutati anumite lucruri doar voi doi inclusiv planuri de viitor, si nu-l amestecati pe cosmin in poveste (va avea si el pe cineva). Ce e toxic? Ai parte de multe momente frumoase fara a-ti asuma anumite responsabilitati...esti sigur ca ai face fata unei relatii? Ce garantie are ea ca nu-l mai iubesti pe baiat, cum o sa reactionezi cand se intoarce? De unde stii tu ca n-au fost intr-o relatie cu mult timp in urma, si asa a descoperit ca prefera baietii? Nu stii, si iti lasa un gust amar. Nu esti singurul toxic, triunghiul asta amoros este toxic pentru ca niciunul dintre voi nu vrea sa-si asume mai mult decat este necesar, jucati un joc periculos.
Nu poti interveni in prietenia lor, se cunosc de ani buni pana la urma. Daca nu esti multumit, cata-ti fericirea in alta parte.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru AshuraElric):

Da, ai dreptate au avut un fel de relatie in trecut, dar nu a fost una propriu zisa, cand s-au cunoscut parintii lui stiau ca el e gay, si cand au vazut ca s-a imprietenit cu ea, au incercat sa-i aproprie si o vreme au jucat un joc de rol, ei erau prieteni dar fortat au dobandit statul de cuplu, in timpul asta cosmin a avut initiativa unei relatii intime cu Cristina care s-a repetat de 3 ori la distanta de un an fiecare. ceea ce mie cel putin imi da de inteles ca si el a vrut sa schimbe orientarea lui. dupa ce s-a rupt teatrul au incetat si relatiile intime, singurul lucru care inca trage de asta fiind parintii lui care intr-un disper interior si o manifestare stupida inca ii considera cuplu. Nu este vorba ca nu si-ar asuma cineva mai mult decat e necesar. toti 3 mergem pe sloganul "daca vine ceva traieste apoi vezi ce ai invatat" deci suntem deschisi la orice. relatie cu el nu am avut pentru ca eu m-am abtinut, si asa mai departe. cumva eu am dirijat lucrurile care ne privesc pe toti 3 fara sa-mi dau seama, bazat pe reactiile mele ei 2 au facut demersul actiunilor in conformitate cu reactiile mele. de-aia mi se pare foarte ciudat, ma intreb de ce? in afara faptului ca nici jumate din timpul din care se cunosc ei nu ne cunoastem noi 3, am intrat repede in triunghi, si sunt amandoi deschisi cu mine ma ajuta si-i ajut etc. De prima data cand l-am vazut pe el m-am atasat instant, am simtit ca pot sa am incredere in el, la fel cum s-a intamplat si cu Cristina straight face datorita lor, in special datorita lui cosmin mi s-a schimbat intreaba viata si personalitate, proces prin care i-am ranit de N ori dar ei totusi imi sunt alaturi. la un moment dat si eu si cosmin eram toxici, toxicitate care se revarsa pe Cristina, acum din puntul in care vad eu lucrurile cosmin este toxic pentru amandoi, si eu pentru el. pentru mine este toxic intrucat imi provoaca gelozie, desi s-ar putea sa fiu singurul c*etin care sa perceapa lucrurile asa, iar pentru ea... este cu multe lucruri. si dupa plecarea lui tot isi revarsa "veninul" asupra ei, si chiar o afecteaza. dar iubirea pe care o purtam individual si ca grup nu ne lasa pe niciunul sa ne rupem laughing (nu vorbesc de dragoste, ci de iubire) si cumva caut sa-nteleg ce se intampla sa nu-mi mai bat capul.
Pentru o relatie ma simt pregatit, de aia am inceput una cu Cristina, este greu si solicitant cand unu din noi face crize, e firesc dar orice ar fi tot trecem peste. intr-un timp scurt s-au intamplat o gramada, unele chiar te lasa mut cand le auzi laughing dar cu ratiunea am trecut peste ele

| AshuraElric a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Am citit...am citit tot. happy
Atitudine lor nu pare sa se fi schimbat cu mult fata de situatia initiala, poate ca vezi lucrurile altfel pentru ca, in mod neasteptat, esti mai posesiv. Asta apare in timp, cand ai nevoie de siguranta, stabilitate emotionala etc. Pe langa asta te gandesti constant la ce a fost intre ei.
Situatia ta e mai delicata, e aiurea sa-ti strici relatia amoroasa dar si prietenia. In momentul de fata cosmin va e doar prieten...ar trebui sa fie el cel care se indeparteaza (daca ar putea citi situatia) pentru ca e sufocant, dar poate ca si el are motivele lui... poate ca nu are pe nimeni altcineva. Nu e suficient ca numai tu sa incerci sa faci ceva, iar daca spui anumite lucruri s-ar putea sa se ajunga la altele.
Pentru inceput ai putea incerca sa-i oferi mai putine informatii despre ce se intampla in relatia voastra, sau in viata ta... pune-l pe ganduri and pray for him to read the atmosphere.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru AshuraElric):

Stie, stie foarte clar ca ma sufoca si pe mine si implicit pe ea, dar se sprijina de ea ca ea ii este cea mai apropriata si am impresia ca sunt amandoi indragostiti numai ca dintr-un motiv sau altul nu se cupleaza oficial mi-a zis Cristina la un moment dat intr-o discutie onesta ca pana acum nu a intalnit un barbat cu care ar vrea sa faca un copil in afara de cosmin, m-am simtit oribil, dar nu ca si atunci cand mi-a aratat mesajele pe whatsapp cu el si am citit ce i-a spus dupa ce am avut o discutie fix pe tema lui. i-a zis ca stie ca el poate este singurul care o iubeste, si m-au ranit lucrurile astea, i le-am zis in fata si tot spune ca ma iubeste pe mine, iar eu nu mai pot sa cred nici in ea nici in el pana ce din triunghi nu dispare cineva fie ca sunt eu el sau ea nu mai am liniste, ca ma macina povestea asta. ea sustine ca-l iubeste dar nu este indragostita de el, el la fel, si in alta discutie reiese ca ar face si-un copil cu el, hai sa fim seriosi de mi-ar spune clar pe cine vrea langa ea sentimental m-as da laoparte, dar nu mai rezist sa ma tina asa mult timp...

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Sfatul meu se bazeaza intr-o oarecare masura pe propria experienta...nu trebuie sa-l urmezi cu sfintenie. Avem asteptari diferite de la viata, anumite pretentii... waiting for superman ca sa ni se faca dreptate. happy
Oricat de aiurea ar suna cred ca te tine legat de ea pentru ca are nevoie de atentie, stie ca o iubesti, dar la intoarcerea lui cosmin lucrurile se vor schimba. Este convenabil pentru ea, nu si pentru tine.
Eu am trecut printr-o chestie puerila, cauzata de doi oameni imaturi...un triunghi amoros care se transforma in mambo no. 5...la baza ei fiind o prietenie falsa bazata pe frustrari. M-am indepartat treptat de ei pentru ca erau cu adevarat toxici, si cu siguranta simteam ca-mi epuizeaza resursele. Tind sa am foarte multa rabdare cu persoanele/lucrurile care-mi plac, pana in ziua in care realizez ca ma consum in zadar. Si sunt multi altii ca mine.
Si da, doare la inceput (pe mine mai mult mandria, din moment ce as fi putut sa ii ignor...cum am facut cu multe alte persoane inaintea lor), nu-i vei uita, dar o sa treci peste asta. Ei sunt doare o mica parte din lumea ta, poate ca ar trebui sa cunosti alte persoane. Daca nu te elibereaza ea, fa-o tu. Mai tarziu va fi mult mai rau pentru tine, pentru ca vei reactiona urat...si ei vor folosi asta ca scuza. Esti atasat emotional, iar asta te face usor de manipulat.
Mi se pare normal ca o parte din lucrurile pe care le spune sau le face Cristina sa nu aiba niciun sens pentru tine, pentru ca sunt lipsite de logica, dar ea isi cunoaste interesele. Haosul asta are logica pentru ea. Ai ajuns sa o ti departe de cineva pentru ca ti-o poate fura cu usurinta, mai e vorba de iubire aici? De ce sa te certi incontinuu cu baiatul cand alegerea este a ei, si a ales deja pe cineva...
Imi pare rau.
Stii care este cea mai mare slabiciune a lui superman?

| AshuraElric a răspuns (pentru anonim_4396):

Face mereu ceea ce este drept.

| Drimmero a răspuns:

Asta cu bisexualitatea mi se pare o usoara exagerare,, nu prea cred in bisexualitate... ori esti hetero, ori homo. Tu probabil mai mult din adrenalina si din necunostintei atractiei tale sexuale te-ai sarutat cu acel baiat sau te-ai indragostit de el. Drept dovada,, esti impreuna cu o fata si o iubesti, la tine n-a fost nimic homo ci doar o indecizie care a fost ascunsa catva timp pana cand ti s-a dat lumea peste cap. Asa e la adolescenta,, sau cel putin asa se intampla in societatea de astazi, copiii nu-si mai regasesc orientarea sexuala si sunt indecisi si de acolo pleaca multe. Mai bine vezi-ti de relatia cu fata aia, nu o amagi sau ceva,, lasa-l pe ala sa-si gaseasca baietei, tu ramai preocupat pe relatia ta cu fata, te sustin aici.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cand te bagi in troaca te mananca porcii. Daca vrei sa ai o viata normala nu traiesti printre si cu prieteni dereglati.

| Kanajambe69 a răspuns:

N-ai nici un motiv sa fii gelos pe el, daca este gay. Nu vei reusi decat sa iti distrugi relatia cu amandoi.
Trebuie sa incerci sa nu il mai vezi ca pe un rival. O persoana gay nu va fi atrasa niciodata de o femeie, pentru ca o vede cum vede o persoana straight (un barbat pe un barbat).

| FulgerInfinite a răspuns:

Din punctul meu de vedere ar trebui sa iti continui reletia cu Cristina dar intreaba-l si pe el sa nu aiba ceva impotriva, iar daca el nu are o continui cum crezi tu ca e mai bine.Ramai prieten si cu el dar ai grija daca e ciudat.