| Vali977 a întrebat:

am o grava problema de viata si imi vine sa ma sinucid deja, ieri am facut marea greseala sa imi fac tatuaj, ca na eu sunt mare smecher si imi fac tatuaje, e pe antebrat deci e usor de vazut dar acum vine partea care ma deranjeaza cel mai mult. Eu locuiesc in casa bunicilor, care ma vor elev de facultate sa ajung cu un loc de munca mare, ca toata familia lor e mare si cu carte... etc dar e si a dracu de rea, ea chiar m-ar da afara din casa, nici nu va pot spune cat de rea e. Mai e mama care e in altoras, merg la ea in vacante dar acum ce fac, ea mereu imi zicea sa nu imi fac niciodata un tatuaj dar un prost ca mine asculta? Nu! Va rog sunt panicat, maine fac 17 ani dati-mi un sfat care sa ma ajute sa nu imi descopere tatuaju pana la 18 ani macar, pe langa sfatu acesta, in caz ca afla in timpu anului si vaiesii sigur un foarte mare scandal, ce ma sfatuiti sa fac sau sa le zic ca sa ma impac cu ei cat mai rapid? Vreau sfaturi cat mai multe va rog, am gresit mult!

8 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cand ti-ai facut tatuajul nu te-ai gandit ca si parintii tai il vor vedea? In orice caz nu te sinucide, ar fi cea mai mare greseala pe care o poate face cineva. Incearca sa il acoperi cu fond de ten sau convinge-ti parintii ca un tatuaj nu te face mai prost (dar nici mai destept). Totusi sunt curios cum de nu te-ai gandit la parintii tai cand ti-ai facut tatuajul.

| Vali977 explică (pentru William):

Nici eu nu stiu, pur si simplu m-am hotarat sa imi fac si mi-am facut, pur si simplu nu m-am gandit la consecinte parca cineva ma impingea pe la spate sa o fac si imi golise mintea... sad

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poata maneci lungi si gata.
o operatie laser de cateva zeci de milioane rezolva problema

| PedoBarbie a răspuns:

Trebuia să te gândeşti că părinţii-bunicii nu o să vrea. Eu zic să le spui. Doar nu o să te omoare. Până la urmă e corpul tău.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Vali,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| HaHaGirl a răspuns:

Cu cat e mai vechi cu atat e mai greu de indepartat, exista o singura posibilitate LASERUL, este o procedura dureroase ce se face intre 2 si 10 sedinte depinde de cat de mare, vechi si colorat e tatuajul, te costa in jur de 1000 de lei si mai ai una :operatiile estetice, problema este ca in Romania nu prea sunt chestii din astea cu lasere care sa ti-l scoata, eu fata fiind idioata de mine mi-am facut o fundita pe picior si am vrut s-o scot si am facut o operatie estetica si a disparut, fara sa ma doara si am dat 1500 de dolari in America, in Romania nu stiu pe unde poti gasi, putini esteticieni se ocupa de asa ceva, dar daca stiai ca nu te lasa DC NAIBA L-AI FACUT? nu te-ai gandit la consecinte?

| anonima01 a răspuns:

Tu esti constient ca vrei sa ascunzi tatuajul un an de zile? In fine, ai putea sa folosesti fond de ten sau sa porti haine cu maneca lunga. Sau ai putea sa le spui si cu asta basta, iti ceri scuze si le spui ca ai gresit. In fine, si eu stiu cum e sa te certii cu bunicii zilnic fiindca si eu stau cu ei. Eu una nu cred ca te va da afara, nicio hunica nu i-ar face asta nepotulului ei.
Curiozitatea mea este unde iti era capul cand ti l-ai facut? Nu ai mai putut sa astepti un an? In fine, pana la urma e corpul tau si faci ce vrei cu el. Si inca ceva sa nu cumva sa faci vreo prostie, asta e nu ti-ai dat seama si ai comis-o dar asta nu inseamna ca trebuie sa te sinucizi. In viata toata lumea face greseli.

| Vali977 explică:

Multumesc la toti pentru sfaturi, aia e cand vor afla ma vor certa grav cel putin o sapt si poate o sa le treaca, oricum o sa ascund cat de mult pot, daca aveti idei cum as putea ascunde in timpul verii cu orice antebratu sunt dispus sa incerc orice, fondu acela de ten e prea scump...