| Justasimplequestion a întrebat:

Salut TPU am o intrebare putin cam ciudata de ceva timp am observat ca nu mai simt nevoia sa mananc dulciuri adica nu mai pot deloc sincer, si nu vad nimic rau in chestia asta imi plac cipsurile mult si in general cam astea sarate. Dar totusi de ce stie cineva?
Cand eram mic mancam dulciuri nu foarte multe dar imi placeau!

2 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu e nimic rau in asta, e chiar benefic ca nu mai consumi dulciuri, scapi de hipertensiune arteriala si tulburari de somn din cauza continutului mare de zahar, si asa il gasim peste tot in alimente precum sosuri, iaurturi, fructe uscate, lapte, paine. etc.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e nimic rau aici, si eu simt la fel pentru ca m-am obisnuit cu fructe, o bucata de ciocolata neagra din cand in cand, stafide etc.Firesc este sa ii dai corpului cand cere, nu sa te indopi zilnic cu dulciuri, dezvoltand un obicei care se va traduce prin nevoia zilnica tot mai multa, tot mai dulce etc.Ai grija si cu cipsurile sau alte alimente sarate, sa nu fie in exces si vei fi ok.