| babei95 a întrebat:

Am o prietena de 15 ani si tatal ei nu o lasa sa stea cu mine.mama si fratii ei ma accepta doar tatal ei nu si m-am gandit sa o iau la mine acasa, daca cheama tas-o politia imi poate face ceva?

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Si in afara de raspunsul lui "pilaf", tu ai doar 15 ani. Esti sigur ca asta vrei? Sa te legi la cap de la varsta asta cu asa ceva? Esti sigur ca veti ramane o viata impreuna? La 15 ani nu cunosti prea multe despre viata, si s-ar putea sa regreti mai tarziu.

2 răspunsuri:
| pilaf a răspuns:

În primul rînd, se scrie "tatăl", niciodată "tată-l". În al doilea rând, este minoră și poți face pușcărie dacă o iei acasă și tatăl ei te reclamă la poliție.

| Dancer12 a răspuns:

Trebuie sa ii dovedesti tatalui ei ca esti de treaba. In rest, daca stai cu ea, tatal ei nu are dreptul sa te reclame la politie, nu ai facut nimic interzis(gen sa o obligi sa se prostitueze). Dar nu o lua acasa. Politia are dreptul sa te aresteze pentru ca este minora.