| eu_stie_tot a întrebat:

Salut TPU,
Am o problema. Sunt o persoana cu o pasiune profunda pentru fizica, am premii la concursuri, olimpiade, etc. Anul asta am aplicat pentru o tabara in Norvegia, European Space Camp. Dupa cum spune si numele e o tabara spatiala, organizata de Agentia Spatiala Europeana (un fel de NASA din Europa) unde te duci si lucrezi cu ingineri sa faceti o racheta care sa fie lansata in spatiu. Ma rog, nu una serioasa, atat cat pot face 25 de pusti de 17-18 ani. Si am fost acceptat big grin...
Doar ca ei imi asigura tot in afara de transport. Asta inseamna ca trebuie sa mi-l platesc eu. Si e cam aiurea ca ma ajunge la 700 euro dus intors, cel mai ieftin! Nu am banii astia, si nici parintii mei, nu stam chiar grozav cu bugetul. Am incercat sa obtin un ajutor financiar de la fundatia Dinu Patriciu si Dan Voiculescu, dar nu dau bani decat in cadrul proiectelor desfasurate de ei.
Stiti cumva vreo alta fundatie, sau vreo companie de la care sa pot cere sponsorizare? As fi in stare sa imi tatuez logo-ul lor si pe fund, numai sa imi dea. Vreau sa merg neaparat in tabara, e visul meu!

3 răspunsuri:
| mihamica a răspuns:

Pai du-te la o firma din aceasta mare cum ar Carrefour si cere sponsorizarea. Eventual diplome de la nationale etc. tot teancu de diplome si le arati ca mergi acolo ca sa inveti nu ca sa freci menta! Succes:*

| Daphnee a răspuns:

Ai facut rost pana la urma de sponsorizare? As vrea sa aplic si eu pentru anul viitor si voiam sa stiu daca exista vreo sansa (in cazul in care ma accepta, ca presupun ca e destul de greu) sa fac si eu rost de banii pentru transport big grin.

| eu_stie_tot explică (pentru Daphnee):

Partial, am facut rost de cativa bani de la apavital. Succes la aplicatie. Daca ai nevoie de ajutor b_radu93@yahoo.com e adresa mea de email.