| treiLEI a întrebat:

Am o urgenta...cine stie cum se termina filmul,, Charlie si fabrica de ciocolata,,? Trebuie sa il ajut pe fratele meu mai mic si nu mai stiu...

Răspuns Câştigător
| McdonaldsMonkey a răspuns:

In fiecare seara, in coliba familiei Bucket, cina este un castron de supa de varza, pe care micul Charlie il imparte cu parintii si cu cei patru bunici. Toti traiesc intr-o casa mica, saracacioasa si darapanata, de unde, micul Charlie priveste, in fiecare seara, inainte de a adormi, mareata fabrica, gândindu-se la ce minunatii ar putea fi dincolo de portile ei uriase. Timp de 15 ani, nimeni nu a zarit vreun muncitor care sa intre sau sa iasa din fabrica, nici pe maretul Willy Wonka, si cu toate acestea cantitati foarte mari de ciocolata sunt fabricate si transportate catre zeci de magazine din toata lumea.
Intr-o zi, Willy Wonka face un anunt: va organiza o vizita in fabrica sa pentru cinci copii norocosi care vor gasi in pungile cu ciocolata biletele câstigatoare. Sansele de reusita ale lui Charlie sunt foarte mici, mai ales pentru ca familia sa nu poate cumpara decât o singura ciocolata pe an. Timpul trece, si din toate colturile lumii se aud vesti despre biletele câstigatoare, iar sansele lui Charlie scad. Primul câstigator este Augustus Gloop, care nu vrea altceva decât sa se indoape cu dulciuri, apoi rasfatata si mofturoasa Veruca Salt. Urmeaza Violet Beauregarde, o campioana la mestecat guma, pe care n-o intereseaza nimic altceva decât trofeele din vitrina, si, bineinteles, Mike Teavee, caruia ii place sa faca pe smecherul.

Charlie gaseste pe strada câteva monede si, gândindu-se doar la cât de foame ii este, isi cumpara o ciocolata. Sub invelisul de polei, Charlie gaseste… un bilet câstigator. Cu totii hotarasc ca bunicul Joe il va insoti pe baietel in timpul vizitei. Odata inauntrul fabricii, Charlie este tot mai uimit la vederea atâtor minunatii: munti de bomboane cu nuca de cocos, acadele de ciocolata, creme si tot felul de bunatati pe care Charlie nici nu stie cum sa le priveasca. Valuri de ciocolata, strabatute de barci pline cu bomboane fondante, dragoni de zahar ars acoperiti cu bezele, veverite de nuci glazurate si capsuni zaharisite. Dar mai uimitor decât acestea este Willy Wonka in persoana, o gazda amabila, dar foarte ciudata. Nu se gândeste decât la dulciuri. Are momente in care isi aduce aminte de ceva petrecut cu ani in urma. Se zvoneste ca Willy Wonka nu a mai iesit din fabrica de ani de zile. Intre timp, ceilalti copii nu fac altceva decât sa infulece dulciuri, si, rând pe rând, personalitatile lor rele, viclene si egoiste ii baga in tot felul de necazuri, fiind fortati sa plece inainte de a se incheia turul fabricii. Charlie este singurul care mai ramâne in fabrica, iar excentricul patron ii dezvaluie secretul: izolat de multa vreme de familia sa, Wonka crede ca este cazul sa gaseasca un mostenitor pentru imperiul lui de ciocolata. Prin urmare, isi sfatuieste oamenii de incredere sa il ia in grija pe Charlie pentru a-l pregati. In schimb, Willy va primi o familie adevarata. Sfârsitul filmului nu trebuie ratat. Si nu spunem ca ar fi neaparat vorba de un sfârsit dulce… dar… cum este vorba de un film cu si despre ciocolata…

Toată povestirea filmului.

4 răspunsuri:
| MrAlex a răspuns:

Raman impreuna si din cate imi amintesc charlie le da fabrica celor 2 copii care au ramas cu el!

| robyionutz a răspuns:

Pai seful fabrici se intalneste cu taso si raman imreuna

| Horiatud a răspuns:

Poti citi cartea pe http://lecturile.blogspot.ro