| Alexannderrr a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Primesc alocatia de la parinti de cam 2 luni, in fiecare luna in saptamana in care ii primesc ii consum imediat. Nu fumez / nu beau, am 14 dar mai sunt ieseli cu colegii la un film, mec, kfc, si na trebuie sa cheltuiesc, bine sa zicem ca ies doar odata pe luna la un mec ceva si cheltuiesc 30 lei, mai raman cu 10 lei care ii cheltuiesc ca mi-e pofta de ceva dulce. Cum as putea sa fac sa imi conserv banii? Eu nu am telefon mobil ( da v-a suna putin ciudat ) si vreau sa imi iau si eu un telefon. Deci cum as putea sa fac in asa fel sa fiu mai chibzuit, cum sa ma organizez in asa fel incat sa nu mai consum banii?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In viata,trebuie sa faci sacrificii,daca iti doresti ceva.
Daca vrei sa ai bani multi si sa-i cheltuiesti fara sa te gandesti ca poate se termina(asa cum patesti tu),trebuie sa muncesti din greu(dar sa faci iar sacrificii),ca sa ajungi,in situatia de a avea un venit mare,dar si sigur,tot timpul.
Asa ca,oricum ai face,tot trebuie sa faci unele sacrificii. Vrei ceva anume,mai repede sau mai incolo,depinde de tine cum "pui bani albi,pentru zile negre".Din alocatie, pune macar jumatate din suma deoparte(la parinti, unei persoane de incredere, la fostul CEC, acum este banca).
Nu toti copii isi permit sa mearga la mac, kfc.Si nu mor din asta! Renunta si tu, daca vrei, ca acei bani(pentru care de fapt tu nu muncesti pentru ei!)si pe care-i primesti de la stat, sa-i folosesti pentru a-ti cumpara ceva, ce iti doresti.Altii isi cumpara carti,altii o imbracaminte,deoarece parintii nu au cu ce,poate ceva de mancare, din acelasi motiv, etc.Tu ii folosesti, doar pentru distractie, alaturi de colegi.

| Alexannderrr explică (pentru pietrean):

Multumesc foarte mult pentru raspuns, chiar mi-ai deschis ochii. happy Salut.

| pietrean a răspuns (pentru Alexannderrr):

Hai salut!
Cu toate ca o femeie nu saluta asa, dar, treaca de la mine!
O seara buna si economii cat mai multe!

| Alexannderrr explică (pentru pietrean):

Oh, nu mi-am dat seama :3.
Oricum multumesc din nou love struck.

4 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Renunti la acel "ceva dulce" si in 2 ani vei strange banii necesari pentru un telefon (amarat, dar merge). Sa te bucuri de el! happy