| FarcasDenis a întrebat:

Am si eu o mare problema crying. Anul acesta m-am transferat de la un liceu tehnic la alt liceu cu profil uman.Doar ca anul trecut invatam la oras si mergeam cu masina acum invat intr-o comuna la departare cam 3 kg de locuinta mea si pana in prezent mergeam cu bicicleta. A venit luna Octomb si sa facut frig si mi-am gasit o gazda care nici macar numi cere bani pe chirie iar mama nu ma lasa sa stau acolo de unul singur. Mie atat de greu sa merg cu bicla dimineata. E frig, vant, drum din piatra, trec camioane.Asi vrea sa-mi iau cele necesare si sa ma mut acolo fara stirea ei. Ce sa fac? crying Funda! :X

Răspuns Câştigător
| youmail a răspuns:

Uite poate nu e o idee tocmai buna ceea ce iti voi spune dar sunt alaturi de tine.
Eu am inceput sa lucrez pe la 14 ani... si legal la 16winking
Ideea e ca pentru a iesi in viata aceea ce mi-am dorit am schimbat 2 scoli generale si 3 licee. Asa ca urmareste-ti visul!
M-am transferat de la profil tehnic (tehnician in transporturi) la electronica apoi in clasa a 11-a m-am transferat dintr-un oras in altul (Buzau- Bucuresti)
Imagineaza-ti ca nici ai mei nu au fost de acord cu mine.
In clasa a 11-a pe semestru 2 ma trezeam la 3 si 20 ca la 4 aveam tren spre buzau ma duceam la ore de dimineata de la 7 (cand ajungeam) pana la 12 apoi fuga la tren inapoi ca dupa amiaza lucram in Bucuresti.
Si tot asa pana in clasa a XII-a cand m-am transferat in sfarsit si cu liceul in Bucuresti.
Pe scurt
Cauta sa ii faci sa inteleaga pe ai tai ca esti destul de mare si de responsabil pentru toate astea mai ales ca acum ai mai crescut si ca nu mai esti de mult copil si ca pot avea incredere in tine. Ca daca e sa faci prostii le faci chiar si acolo sub nasul lor
Nu ii ambitiona sa ii faci sa iti demnstreze ca nu vei reusi.
Fa astfel in cat sa te lase macar de proba cateva zile sa vada ca te poti descurca apoi sa castigi un oarecare buget de la ei de care crede-ma ca vei avea mare nevoie. Pentru mancare, bautura, prezervative etc. (glumeam cu ele 2 din urma. sau poate nu)
Oricum fa tot ce poti sa nu tii pui in cap. dar sa iti iasa si tie ceea ce iti propui cauta sa te muti apoi spune-le sa te lase o saptamana de proba si sa te ajute. Daca nu le place ce si cum promite-le ca vei reveni acasa dupa acea saptamana.

5 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Ție îți trebuie bătaie.

| FarcasDenis explică (pentru mimiwewem):

Spui? Ce, nu iti pare bine ca mai cunoscut? laughing))

| mimiwewem a răspuns (pentru FarcasDenis):

N-am zis asta.

| Sopphia a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa discuti deschis cu ai tai si sa le explici ca va veni ninsoare si gerul, accidentele datorita poleiului si va fi mai mult decat dificil sa ajungi la scoala. Intreabai de ce nu doresc sa te lase sa stai in gaza si explica-le ca este cel mai bine pentru tine deoarece vei avea mai mult timp pentru a invata si nu vei mai fi atat de stresat cu aceasta problema.
M-ar interesa si pe mine cum de te-ai transferat de la un liceu cu profil tehnic, la un liceu cu profil uman, deoarece sunt in aceeasi situatie si as vrea sa stiu daca dau vreun test sau se ia dupa medie, ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai raspunde si mi-ai explica ce trebuie sa fac si la ce sa ma astept.
Multa bafta si nu iti fa probleme ca se va rezolva!winking Astept raspunsul tau cu privire la intrebarea pe care ti-am adresat-o :*winking

| FarcasDenis explică (pentru Sopphia):

Hmm. am dat testele de diferenta si le.am luat si acum sunt la profil filologie.Am avut media mai mare decat a ultimului din clasa in care m-am transferat si acum sunt la profil Uman. happy