| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o oarecare Anxietate sociala.

Ei bine, sa va prezint cum merge viata mea de eleva la liceu. Imi este extrem de greu sa imi fac prieteni. Cred ca unii mi-au pus deja eticheta de fata timida și ciudatica.

Tin sa va spun ca in clasele V-VI am avut o diriginta care avea o atitudine de speriat. Efectiv îmi era frica la ora ei, mai ales cand mă punea sa răspund mă emotionam și mai râdeau colegii de mine mai ales băieții. Și de la asta am prins o frica, ca toți băieții cred ca eu nu s Bună de nimic și de aceea nu am reușit sa am vreo relație pana la vârsta mea, 16 ani.

Sunt extrem de stresata cand trebuie sa dau un raspuns sau cand cineva ma intreaba ceva.

Acest lucru nu ma afecteaza doar la scoala si chiar si cu rudele sau prietenii parintilor mei, am uneori impresia ca părinții sunt dezamăgiți de mine pe tema asta.

Intrebarea mea este : Cum scap de aceasta anxietate?

9 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Cea mai buna soluție ar fi un psiholog

Un alt lucru pe care vreau sa ti-l spun este ca nu e nimic cu tine daca pana acum nu ai avut nicio relație happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbeste cu un psiholog

| leapșa a răspuns:

Petrecand timp cu altii de varsta ta, scapi de trauma asta!
De ce gandesti tu inainte sa afli? Esti tu sigura, ai auzit tu lumea vorbind despre tine si despre "etichetele" puse?
Anxietatea asta apare din lipsa socializarii. Persoanele care-ti spun totul in fata, care vorbesc ce gandesc/ce simt, acele persoane sunt mai fericite.
Tie iti este frica sa nu zici asta sau aia, din cauza paranoiei. Ti-e sa nu jignesti pe cineva sau sa nu zici ceva prostesc. Dar nici nu incerci sa vorbesti ca tu deja mega-analizezi totul si nu e bine. De ce gandesti prea mult si te retii de la comunicare, de ce devii mai inchisa.
Si ce treaba are ca tu n-ai avut prieten pana acum? Esti la inceput de drum... Pana la 80 de ani mai este. Rezolva-ti mai intai problemele comunicarii si dupa vezi de altele.
Daca nu iti poti face prieteni in clasa, iesi pe teren. Baietii nu joaca fotbal? Stai acolo pe banca si uita-te la ei, ca mai vine unul, alta si mai schimbi un zambet, un "buna".

| Adrian1555 a răspuns:

Buna, deci ai un fel de anxietate
Poti scapa de ea cu ajutorul prietenilor sau sa iti faci alti prieteni
Anxietatea apar si la oamenii care au avut si 20 de prieteni
Dar cu timpul au ramas mai putini
Eu zic sa iti faci persoane noi
Sau macar e bine sa poti sa vb cu cineva mereu
Am trecut si eu printr o perioada asimilata si am cunoscut o pers aici pe TPU
Am vb, ne am dat sfaturi reciproce si acum inca continuam sa o facem
Eu tin sa spun ca avem si un grup pe wapp cu mai multe pers in genul asta si ne ajutam toti unul pe altul
Daca vrei poti sa faci parte si tu

| Anaandreea11 a răspuns (pentru Adrian1555):

As vreaa

| Adrian1555 a răspuns (pentru Anaandreea11):

Pai lasa mi un nr de wapp in privat

Răspuns utilizator avertizat
| thesnake02 a răspuns:

Si eu sunt stresat uneori de teama colegilor, ca ce o sa zică sau altele.
Pur și simplu pentru început prefă te ca nu iti pasa de nimic, în viața nu o sa ai numai fani, o sa ai și persoane care o sa te critice, incearca sa te obișnuiești cu astfel de chestii.
Incearca sa vorbesti cu colegii, despre liceu materii daca nu ai subiecte ca sa nu mai pari timida. Iar în legătură cu relația, stai calma, nu ești singura de pe pământ!
Succese!

| Lolalita88 a răspuns:

Am avut si eu anxietate si pe mine m-a ajutat foarte mult sa merg la psiholog. Nu mai merg de un an jumate si este foarte bine. Anxietatea se poate vindeca in cateva sedinte...depinde de fiecare om. Psihologul de va indruma foarte bine si te va ajuta mult! Parerea mea. Daca nu vrei sa mergi pe aceasta metoda atunci trebuie sa te intaresti singura si sa iti faci curaj sa treci de pragul fricii, iar in legatura cu baietii, niciodata sa nu crezi ca nu esti destul de buna, niciodata! Si eu am crezut ca nu o sa am iubit dar pana la urma am avut...Stii cum e, baiatul va veni cand te astepti mai putin. Si ca ultim sfat, sa ai incredere in tine..trebuie sa ai incredere in tine..pentru ca increderea in tine te va scapa usor, usor de anxietate!