| Beyourself1245 a întrebat:

Salut, TPU. Am si eu o poveste de viata mai naspa.
Eu de mic eram retras, nu eram sociabil, nu aveam prieteni. De abia pe la varsta de 17 ani am inceput sa ma integrez cat de cat. In ce sens? Ieseam pe afara, socializam, imi faceam prieteni noi. Problema este ca in continuare am aceasta problema. Am inceput sa nu mai gandesc logic, nu ma pot integra la un loc de munca. Am o varsta si imi este teama. Am o personalitate si un caracter de ****. Sunt un om de zahar cu unele persoane, iar cu celelalte persoane, un nesimtit si un parsiv. Eu cu 3-4 ani in urma am suferit de anxietate, am avut si probleme cu familia, cu prietenii, practic am decazut psihic. Ma gandec ca am o varsta si dau vina pe ea, dar sunt distrus. Vreun sfat? Va multumesc

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la terapie

| Feri5 a răspuns:

Încearcă să fii deschis tot timpul, să alungi frica și anxietatea, folosind cuvinte încurajatoare sau fiind optimist, mai exact.
Totodată, poți să ai o dietă echilibrată, cu multe fructe și legume, fără dulciuri, și altele.
Încearcă să-ți faci prieteni, să comunici eficient cu ei și să nu stai izolat.