| pWd a întrebat:

Am si eu o problema, dar mai intai sa incep cu intrebarea: Cum pot deveni mai "agresiv"/"respectat"?
Poate ca vedeti aceasta intreabare cam penibila, dar nu este asa. Deci, hai sa incep sa va povestesc laughing
Eu, cand merg pe strada, sau nu stiu, pe la scoala, sunt lovit, jignit si sun luat la misto, iar eu nu reactionez, sunt relaxat nu le raspund, iar dupa cateva ore incep sa pricep ca trebuia sa reactionez dar nu luati asta ca si cum mi-ar fi frica sa reactionez, eu ma tem de consecinte, adica sa nu-i bag in spital, sau mai rau. poate se intampla ceva rau, iar eu nu vreau sa se intample asta, stiu asta pe pielea mea, caci cand eram mai mic un "tampit" (ca altfel nu-i pot spune laughing ) ca sa se dea mare in fata prietenilor lui mi-a spart o roata la bicicleta, am spus ca na, se mai intampla. Peste o saptamana mi-a spart-o iar, si l-am prins acolo, l-am tras la raspundere, iar el mi-a raspuns cu un pumn in burta, si va dati seama, eram nervos si i-am dat 2-3 pumni in gura. Si nu stiu cum, i-am facut la maxilar bla bla bla, iar parinti lui s-au certat cu ai mei' si na, noi am platit tratamentul, iar parintii mei si-au facut o parere proasta despre mine, iar acum ca a trecut mult, mult timp asta iar se repeta si na, eu ii las in pace, dar ei "avanseaza" si isi atrag mai multi prieteni si tot asa cresc tot mai mult, iar eu nu reactionez.
Va rog, spuneti-mi cum ma pot comporta mai bine, fara sa mai fiu luat la misto. FUNDA!
PS: Na, caci acum cativa o sa spuneti si despre partea musculara, si da, am ceva "pacheti" pe mine rolling on the floor

3 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Ce gândire idioată! Asta e părerea mea.
„Întârzierea în răzbunare îţi aduce o şi mai puternică lovitură." (John Ford)
Ești jignit, ești lovit, și cauți răzbunare. Vrei să-i faci să simtă ceea ce simți tu acum. Și toate astea pentru ce? Vei rămâne într-un cerc al urii, și toate astea vor continua mereu.
Ar trebui să dai dovadă de inteligență. Lasă-i să spună ce vor, în timp ce tu îți pregătești atacul; atacul însemnând succesul masiv pe care îl vei avea. Aceasta reprezintă cea mai bună răzbunare.

| Thesinger1 a răspuns:

Salut!
Mi-ai transmis un sentiment de razbunare prin cuvintele tale, dar trebuie sa gandim si strategic.Cand il vezi pe pusti, sperie-l, dar nu-l lovi.Sunt sigur ca mai ai prieteni. Pune-i sa-l sperie, sa se ia putin de el, dar sa nu-l loveasca.Si asa ii va fi frica sa mai faca ceva.Dar daca nu merge cu chestia asta, propune-i un pariu:
-sa faceti o parte in parte, adica o bataie unu la unu.
-cel care pierde nu se mai leaga de celalalt.
Succes, si FUNDA?

| Sebastian2014 a răspuns:

Ceea ce am vazut este ca toate faptele sunt insotite de consecinte. Ei o sa o pateasca. Stiu ca mai pateam si eu ca si tine, se luau unii de mine, dar nu faceam nimic. Cateodata am si vazut ca viata le-a intors-o, am si vazut asta cu ochii mei. Si pe mine ma enerva unu si, tot ca si tine ma gandeam ce puteam sa-i spun etc. Mi-era frica sa-l lovesc, nu pentru ca ma putea batea, ci pentru ca avea o pereche de ochelari cu lentile groase si eu daca il loveam il loveam la cap si daca se spargeau ochelarii si ii intra in ochi sticla iti dai seama ca nu era ''fain''. Ma bucur ca am ignorat si ignor de cele mai multe ori. Fa si tu la fel. Am observat ca cei care de obicei fac misto de ceilalti de fapt sunt nefericiti, cersesc atentie si de multe ori sunt penibili. Sper ca te-am ajutat. O zi frumoasa! happy