| FaraNume1245 a întrebat:

Merita sa-mi cer scuze fata de niste prieteni cu care m-am batut la betie? Aceasta este povestea:

1. Eu mergeam pe drum, asa cum puteam, pentru ca eram beat, iar unul treaz a venit din spate, m-a impins, eu m-am speriat si l-am lovit cu pumnul in cap din intoarcere, acesta cazand.

2. La fel ca la prima, alt prieten a venit, m-a lovit cu palma peste spate, era si el beat, la fel ca mine, iar eu am reactionat urat, m-am intors si i-am dat un pumn in nas, el mi-a dat un picior in coaste, moment in care eu i-am dat al doilea pumn in maxilar, si a cazut.

Merita sa imi cer scuze pentru ce am facut? Mie mi se pare vina lor, mai ales ca ei stiu ca reactionez urat cand ma sperie cineva.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai de ce sa te simti vinovat atat timp cat ai fost provocat. Ceea ce s-a intamplat nu-ti necesita scuzele, doar daca vrei sa dai bine.

| FaraNume1245 explică (pentru anonim_4396):

Ma simt vinovat pentru ca era sa iasa un scandal monstru de acolo, pentru ca mai era un prieten acolo, care a vrut sa ii bata pe toti restul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Dar nu esti vinovat! Prietenul de care zici a vrut sa ii bata pe restul nu din vina ta, ci a prietenilor care au vrut sa faca glume pe seama ta in acel moment.

| FaraNume1245 explică (pentru anonim_4396):

Ok, multumesc de raspuns happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Ma bucur ca te-am ajutat happy

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce pumni puternici au utilizatorii TPUlaughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Mai nu stiu, n-am fost de fata laughing. Poate mi imprumuta si mie

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deschide ochii... Este exclusiv vina lui. Pai daca mie-mi face cineva o gluma cand sunt intr-o stare buna, eu ii raspund cu aceeasi moneda. Daca am o zi proasta sau sunt beat in acel moment si-mi face aceeasi gluma si-l pocnesc crezi ca e vina lui? Provocat ar fi fost daca acei prieteni ai lui veneau cu chef de bataie, iar el se apara. In cazul de fata, este in proportie de 100% vina ta, Denystare1. Ar trebui sa-ti ceri scuze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Daca esti beat si cineva iti face o gluma el nefiind in aceeasi stare ca tine, da, vina e a celui care a facut gluma. E mai mult decat constient de ceea ce face.
Nu, nu trebuie sa-si ceara scuze, prietenul care s-a impins in el a fost rasplatit cum trebuie. La fel si celalalt.

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Misto gandire. Eu ii dau o palma unui prieten pe strada. Un prieten caruia i-am mai dat de nenumarate ori cate o palma in gluma, stiind ca este baiat bun. Acesta beat fiind, insa, baga cutitul in mine. Vine politia. Ce constata ei? Eu sunt vinovat pentru ca i-am facut o simplu gluma, iar el beat fiind a reactionat violent. Cred ca daca mai traiesc, ma baga pe mine la puscarie in locul lui nu? Hai sa gandim putin, te rog eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Fi serios, nu l-a omorat, ce sa vorbim de cutite? doar niste pumni frate, baiatul a fost destept chiar si beat asa cum a fostlaughing... Tu poti compara un om beat cu unu treaz? Intr-adevar, legea pedepseste fapta mai grava, ei nu tin cont de autoaparare. Daca unu sare la mine cu un cutit si eu incerc sa il obtin si sa il bag in el, ma inchide. Deci mai gandeste-te tu. Eu chiar gandirea asta o am. Mai convinge-ma daca ai timp!

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

El a spus ca 2 oameni i-au facut anumite gesturi. Nici pomeneala ca ei sa fi inceput vreo bataie. El a fost cel care a sarit cu pumnii. Cel putin asta am inteles din intrebare. Despre ce autoaparare vorbim in cazul asta? Indiferent ca e beat, drogat, fumat sau mai stiu eu cum, el raspunde fata de cum reactioneaza. Iar legat de acei pumni, sa stii ca exista oameni care au murit dintr-un singur pumn.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Si cum trebuia el sa reactioneze?
Primul era treaz, chiar trebuia sa fie responsabil de ceea ce vroia sa faca, a vrut sa-l ia de fraier si nu i-a mers din fericire. Al doilea mai fraier decat primul. Starea celui care a consumat alcool s-a inrautatit dupa ce l-a impins primul prieten. A reactionat normal si la al doilea. In plus, un om beat nu stiu ce putere poate avea, e mai mult bleg.

15 răspunsuri:
| AliTheo18 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu ei macar. ''frate, scuze pentru noaptea trecuta, dar stiti si voi ca eram beat.tot frati ramanem.si voi erati beti.ce sa facem si noi''. stii tu, sa para si putin funny.pentru ca pana la urma, sunteti prieteni.prietenii se mai bat.no?

| Taduic a răspuns:

Iti sunt prieteni, nu fi orgolios, nu ajuta. Nu te gandi ca trebuie sa faci un discurs cand le ceri scuze. Si ei isi dau seama ca erai beat, un "Scuze, frate" le acopera pe toate.

| CarlaDiana23 a răspuns:

Buna! happy Cred ca niste scuze,nu ar strica, avand in vedere ca au fost niste lovituri! Desi iti dau dreptate, lasa de la tine de data asta, de dragul prieteniei! Poate data viitoare in loc sa va bateti, va ajutati sa ajungeti acasa intregi! Distractie placuta in continuare! smug