| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema majora, sunt clasa a 9-a si am 15 ani. In fiecare zi la scoala ma simt nasol, pe scurt nu ma simt bine, adica vreau sa zic ca ma simt in plus in clasa aia. Toti ma striga pe numele de familie de parca as fi ultimul fraier, prostul scolii, stiti? Simt ca unii stau cu mine doar ca sa nu se plictiseasca. Cu 20 din 30 de copii de la mine din clasa nici nu vorbesc, adica nu ma baga in seama, sunt tratat ca si uratii de la mine din clasa, aia de pe ultimul loc.I ntelegeti voi. Si vreau sa fiu si eu normal ca restul sa nu ma dea la o parte cum au facut-o deja. Ce pot sa fac sa ma vada lumea altfel, sa vorbesc si eu cu fetele, sa nu fiu totdeauna fraieruL clasei?

1 răspuns:
| Silkin_Ana_1995 a răspuns:

Incearca sa gasesti teme comune cu colegii. Chiar si cu acei care stau cu tine pentru a nu se plictisi, incearca sa gasesti teme comune pentru comunicare. Vorbiti despre orice. INcearca sa incepi primul conversatia. Daca esti timid, incearca sa fii mai relaxat. Cu fetele glumeste cit mai mult, crede-ma, vor comunica mai mult cu tine. Daca iti place o fata din clasa, afla-te linga ea cit mai mult timp, glumiti, vorbiti despre lucruri neinsemnate cum ar fi ce sport ii place, de la aceasta intrebare se incepe o intreaga discutie. Sper ca te-am ajutat.