| 19Martinel98 a întrebat:

Salutare tuturor. S-ar putea sa scriu foarte mult, v-as ruga sa cititi tot; n-am sa ma mai prezint, asa ca voi trece direct la subiect: am 18 ani si nu am o viata prea frumoasa. Problema consta in faptul ca desi am aceasta varsta, corpul meu arata precum al unui copil de 13-14 ani si am mintea unuia de 16. Majoritatea persoanelor nu vorbesc cu mine, toti colegii ma cam iau la misto si nu comunica cu mine, in sat e cam la fel. Ma simt si singur si trist. Altii vorbesc cu cate 1000 de persoane, iar eu abia primesc un mesaj pe saptamana de la cineva (si in acel mesaj sunt intrebat de teme). Asta ar cam o prima frustrare a mea(dar nu cea mai mare). Un alt lucru care ma face sa ma simt aiurea este faptul ca, asa cum am spus mai anterior, am corpul precum unuia de 13 ani. Sunt foarte slab si pe deasupra sunt urat (foarte urat). Am doar 1, 63 inaltime, iar capul meu este foarte mic in proportie cu restul corpului. Va dati deja seama ca fetele ma evita de la 10000 de km. N-am avut niciodata o prietena, n-am sarutat pe nimeni in timp ce altii schimba fetele ca pe ciorapi(saptamana asta are pe una, peste 2 saptamani deja e cu alta). Am incercat sa imi fac si eu o prietena, dar se pare ca m-am tinut dupa ea 3 luni (cu trandafiri, ciocolata, timp acordat ei si plimbari) pentru ca sa vina unu, sa se dea la ea si sa se combine in 3-4 ore (cat s-au plimbat in parc). O alta frustare a mea consta in faptul ca sunt un natarau, fraier si prost. Creierul nu-mi functioneaza normal si am probleme la invatat. Am cele mai mici note din clasa(practic sunt prostul clasei). Incerc sa invat sa fiu mai bun dar pur si simplu nu pot si renunt. Pe deasupra sunt si foarte demoralizat si satul de mine si de problemele mele. Nimeni nu incearca sa ma inteleaga sau sa ma incurajeze, toti ma demoralizeaza mai mult spunandu-mi ca sunt un mincinos si lenes. Mi-e foarte teama de viitorul meu. La cat de prost si cretin sunt, voi ajunge sa dorm in canale. Ar fii mai multe de spus dar am nevoie de sfaturile voastre. As dori sa mor ca sa nu mai fiu prostul clasei sau dezamagirea familiei si sa nu ajung un boschetar prin canale. Stiti niste metode de sinucidere eficiente? Am cautat pe internet dar sunt facute la misto. Rog seriozitate.

26 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=IjZ1XWRBZ0Y
Iar aici poti vedea ce sotie si copii frumosi are.
te intrebi cand te vei bucura de lucrul acesta? Tu asculta de Dumnezeu; consecintele lasa-le pe seama Lui. Daca Dumnezeu te iubeste,, ai nevoie de ceva mai mult? Eu zic ca este suficient.

| LoveSleep a răspuns:

Ai zis că te oftici că alții schimbă fetele ca pe ciorapi și pe tine nu te bagă în seamă. =]]
Păi cum vrei să te bage mă în seamă din moment ce susții tare că ești un ratat? Fizic nu, creier nu, ambitie nu, încredere nici așa. Ai mai mari șanse să fii lovit de fulger decât să fii cu cineva.
Omule, înțelege că dacă nu ai ceva, trebuie să-l obții. Dacă e imposibil să obții lucrul ăla, trebuie să fii cel mai bun la orice în afară de aia. Sau în orice caz, trebuie să compensezi prin ceva. Tu doar te plângi.
"Nimeni nu incearca sa ma inteleaga sau sa ma incurajeze, toti ma demoralizeaza mai mult spunandu-mi ca sunt un mincinos si lenes."
Păi asta susții că ești, cum vrei să te perceapă cei din jur?
Și scutește-ne te rog de dumele astea cu metode de sinucidere, pentru că dacă voiai deja să te sinucizi erai deja mort. Tu vrei doar atenție.

| OldSoul a răspuns:

Du-te intai la prostituate, macar sa nu mori virgin, si cine stie, poate capeti putina incredere in tine.
Metode de sinucidere eficiente nu-ti pot da, dupa cum vezi eu inca sunt in viata, si cei ce le-ar putea stii nu mai sunt printre noi deci... Nu te prea poate ajuta nimeni aici.

| peperonies a răspuns:

Sa stii ca trebuie sa fii destul de destept ca sa iti dai seama ca esti prost. Cauta-ti hobbyuri. E singura solutie. Fa ceva care iti place cu adevarat.Ca e gaming, ca e sah, ca e pescuit... Cand te faci mare si treci de scoala nu o sa mai trebuiasca sa vezi oamenii aia care fac misto de tine niciodata.

| 19Martinel98 explică (pentru peperonies):

Si asta e o problema. Am multe pasiuni dar nu sunt bun sa le fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este sa nu te sinucizi fiindca ar fi o mare prostie, si hai sa iti zic o chestie, tu crezi ca daca incerci putin timp sa faci ceva si dupa renunti crezi ca vei obtine ceva? Nu renunta niciodata la ceea ce ti-ai propus, chit ca esti mic, urat, slab etc. arata-le tuturor ca nu e asa! Si nu te mai face prost fiindca fac pariu ca nu esti, dar tu daca continui sa te vezi asa, asa te vor vedea si restul, incearca sa iti gasesti un hobby, ceva care sa iti placa si sa incerci pe cat de mult posibil sa tragi cat mai tare, de exemplu hobby-ul meu preferat a fost un sport, rugby mai precis si la inceput adica primele 6 luni abia stiam sa tin o minge in mana si sa pasez iar dupa un an, am reusit sa ies campion national si crede-ma ca si eu eram si urat si prost si in toate felurile dar faptul ca am luptat pentru o chestie si am reusit sa o fac pana la capat ma motivat foarte tare, adica mai pe scurt in concluzie nu renunta niciodata la ceea ce iti doresti cel mai mult, si acum cateva zile sa zic am vazut un om, de culoare neagra pe Youtube care este bodybuilder, nu te gandi ca e vreun monstru, are maxim 1, 65-, 1, 70 are peste 24 de ani si nu cred ca are mai mult de 60 de kg si nu e definit nu nimic dar continua sa faca ceea ce ii place uite aici un link https://www.youtube.com/watch?v=aPaJAtVFA8s si uita-te la el iar dupa la tine si daca acest om a reusit cu probleme cerebrale sa ajunga bodybuilder atunci si tu poti ajunge sa faci ceva maret, si lasa gura lumii ca mereu va vorbi deampulea si te va face sa te simti de **** asa ca simte-te bine in pielea ta si incearca sa gasesti ceva care sa iti placa, mult succes si incearca sa iti scoti din cap faza cu sinuciderea.Mult succes.

| 19Martinel98 explică (pentru anonim_4396):

Ma chinui de 4 ani sa invat si tot nu pot. In legatura cu hobby-urile, am cateva pasiuni, dar nu sunt bun la ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 19Martinel98):

Nu renunta niciodata si vei vedea ca rezultatele vor aparea, si cu invatatul, si cu orice daca iti doresti ceva cu adevarat nu renunta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bă draq, ai venit aici să ne iei la mișto? Tu crezi că ești singurul care trece prin astfel de nemulțumiri? Bagă-ți mințile în cap! Socializează fără ajutorul internetului; cu oricine, de orice vârstă! Dă-le-n *** de mesaje! Uite aici mesaj de la mine! Poftim! Te simți mai bine că te bag în seamă? laughing Și încă una, fără supărare: Dacă tu conștientizezi că esti fraier, deja înseamnă că ai evoluat un pic. Din moment ce identifici ceea ce nu-ți place la tine, deja înseamnă că ai făcut un pas important spre schimbarea pe care ți-o dorești la tine. Hai ciao!

| 19Martinel98 explică (pentru anonim_4396):

Eu am cerut doar niste idei de sinucidere eficiente, deoarece eu n-am gasit nimic serios sau ajutator.
Desigur ca sunt altii intr-o stare mai proasta ca a mea, dar eu nu mai vreau sa mai fiu un nimic in fata tuturor. Si alta solutie nu cred ca am.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 19Martinel98):

Termină cu prostiile! Câți ani ai?

| 19Martinel98 explică (pentru anonim_4396):

Am 18 ani. Ar trebui deja sa fiu matur si sa stiu multe lucruri specifice varstei mele. Din nefericire, sunt cam paralel cu tot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 19Martinel98):

Uite: Fratimiu a fost la doctor si i-a recomandat vitamida D si B. Într-un an de zile s-a înălțat cu 15 cm. Tot asa avea o stagnare a dezvoltării fizice. Mergi la doctorul de familie si cere-i părerea. Dar sa te tii de pastilele alea, sa nu te abati de la tratament. Apoi: zici ca ai 18 ani! Am văzut oameni de 40 care habar nu ai pe ce lume trăiesc. Asculta B.U.G. - o lume nebuna! Asculta versurile lui Tatae.winking

| Ara997 a răspuns:

Buna. s-o luam pe rand :
- ai un scris fluent, coerent si logic si eu tare ma tem ca nu esti deloc prost. singura chestie la care staiprost fiind increderea in tine.
- esti invidiospe baietii care schimba fetele, dragul meu, in viata tot shpilul este cum sa pastrezi o fata nu s-o schimbi.
-nu esti multumit de fizicul tau, poate sunt cauze obiective, poate ai fost bolnav cand ai fost mic. poate te-ai subalimentat, poate asa este metabolismul tau. incearca sa faci sport si sa te odihnesti activ munca fizica chiar si sa te hranesti bine aceasta combinatzie te va modela frumos.
-prostul clasei? - cine ti-a pus eticheta asta? ( felul cumte exprimiarata o anumita inteligenta lingvistica care trebuie speculata : incearca sa te afirmi la scoala pe partea de comunicare, eseuri, prezentari verbale etc. si incearca sa te revalorize, sa vezi ca esti bun la ceva, ..nu accepta etichetarile negative, fugi de oamenii negativi.
NU accepta NIMIC NEGATIV in jurul tau.
iti recomand o carte pe care ai s-o citesti rapid in max 3.4 o gasesti in format pdf o potidescarca de aici
te rog s-o citesti. simai vb pe urma.
multa bafta

http://www.101books.ru/carte/descarca-jeff-keller-atitudinea-este-totul-pdf

| 19Martinel98 explică (pentru Ara997):

-nu conteaza cum am scris. Nimanui nu-i pasa cat de gresit sau felul in care scrii.
- desigur ca sunt invidios. Mor de ciuda. Ei mereu au ce fete vor, fac ce poftesc cu ele, si le arunca ca pe niste carpe.(Partea ciudata este ca pe ele nu le afecteaza si parca au si uitat ca au avut o relatie si isi continua viata stiind ca vor pati la fel si cu altul).
-metabolismul e problema. Sport fac, alerg mult dar nimic. Somnul e cam strain de mine. Nu apuc mai mult de 4-5 ore de dormit pe noapte(nu stiu cum pierd vremea asa de repede).
-se vede din spatiu ca sunt total paralel cu invatatura.
Multumesc pentru carte. O voi citi in weekend ca sa ma pot concentra.

| Ara997 a răspuns (pentru 19Martinel98):

Mai frate, prost nu esti, eu te-am evaluat in functie de scris pentru ca felul in care te exprimi spune destule despre un om. deci conteza.
problema este stima de sine si increderea pe care o ai. sunt decisive.
astept cu nerabdare sa vad cum vei vedea lucrurilesi dupa ce citesti, si mai tarziu.
o sa te maturizezi deja ai observat "ciudateniile " din jurul tau. ai rabdare lucrurile se aranjeaza. ce-i al tau e pus deoparte.
ca doar aspiratia ta suprema n-o fi numai ..carpele.

| 19Martinel98 explică (pentru Ara997):

Nu conteaza cum te exprimi verbal sau in scris. Nu spune nimic despre o persoana acest lucru.
In legatura cu stima de sine, ai dreptate. Mi-am facut o autoevaluare si sunt total dezamagit de mine insumi.
Carpele acelea arata chiar super bine laughing) dar, se pare ca nu-s destul de bun pentru ele.

| Ara997 a răspuns (pentru 19Martinel98):

Mai, omule, intelege, pentru dumnezeu, ca din felul cum te exprimi rezulta clar ca esti un tip matur in gandire, nu un natarau, prost, dezamagirea fam etc. Aduna-te. Fa-ti o lista de prioritati, fa-ti un plan si treci la treaba. Nu mai bocii, nu esti un nenorocit sau o ciudatenie a naturii, si sper ca nici o persoana care se caina numai ca sa obtina sprijinul si compasiunea celorlalti.

| Kogaion a răspuns:

Daca te sinucizi, cu totii isi vor aminti de tine asa cum te descrii tu, daca ramai si multi ai sansa ca peste ani sa le demonstrezi tuturor ca nu e asa si vor incepe ei sa te caute pe tine, in fond, la cum te descrii, cat de rau mai poate ajunge? Multumeste-i lui Dumnezeu ca esti sanatos, si eu am trecut printr-o perioada am nasoala foarte asemanatoare cu a ta si dupa ce am terminat cu ea am avut niste probleme de sanatate si tot timpul ma rugam sa scap si sa-mi dau seama ca mai bine cu probleme alea si sa fiu sanatos decat invers. Iti recomand sa te rogi la Dumnezeu sa te ajute in primul rand, fa-ti un prieten, cu care sa conversezi, chiar daca nici el nu e cel mai popular, sa stii ca ai un prieten, te va ajuta enorm si pe viitor vei vedea ca totul se va imbunatatii! Mult succes si sa fii sanatos!

| BotezanDaniel a răspuns:

Sfatul meu este cu drag si iti doresc sa te inunde sanatatea! Consulta un psiholog,nici nu stii cat de profund iti vorbeste si primesti o mangaiere.Tu poti sa te detasezi de toti nemernicii care sunt smecheri si de toate parasutele! Nu te intereseaza de ei,cu cat le arati ca iti este scaraba de ei,ei te vor invidia,tu cresti,devii apreciat de tine insuti si apoi de altii ce gandesc c tine. Sfatul meu psihologic este sa iti consolezi comunicarea cu persoane de incredere! Cauta sa fii placut de tine, fii cu tupeu, fii relaxat, fii moral, fa-ti o expresie a fetei indiferenta! Deshide-te in fata tuturor! Remarca-te! Fii introvertit! Cearta-te cu dusmanii tai! Apreciaza-ti persoanele dragi!

| Goddess23 a răspuns:

Buna, in primul rand sinuciderea nu este o rezolvare la problemele zilnce, fiecare dintre noi are o asa zisa frustrare sau nemultumire dar asta nu trebuie sa ne indemne sa ne sinucidem ci sa devenim mai maturi, puternici si sa incercam sa remediem problemele. Spre deosebire de alti copii, tineri, te poti considera fericit si norocos daca ai parintii in viata si nu suferi din cauza frigului a foamei si poti merge la scoala. Cat tine de invatat asta depinde doar de tine si de faptul ca renunti prea usor, daca vrei sa inveti, inveti...iti inchizi televizorul, telefonul te duci undeva unde sa fii tu cu cartea un pix si un caiet si inveti, nu-ti trebuie decat vointa, asta daca vrei cu adevarat sa fii primul din clasa ta. In ce priveste cat de slab sau scund esti asta nu e un impediment nici in a avea o relatie nici in a reusi in viata. Poti incepe prin a manca mai bine si a face putina miscare ca sa te dezvolti ca daca te inchizi in casa si stai pe retelele de socializare nu te ajuta mai deloc, poti umbla putin si la infatisarea ta, eventual o tunsoare noua, moderna dar totusi decenta care iti reda increderea de care ai nevoie. Iar fetele au timp sa vina si colegii sau baietii sa te bage in seama, depinde si de tine... daca stai ascuns si nu incerci sa comunici e normal sa nu stie nimeni de existenta ta. Incearca si tu sa porti conversatii cu prietenii, sa iesiti la un suc o bere sau ce bei tu si asa legi prietenii.

| 19Martinel98 explică (pentru Goddess23):

Mi-am cam dezamagit parintii. Desi nu mi-au aratat s-au spus, stiu sigur ca pentru ei sunt un esec.
In legatura cu statul la televizor si pc; tv nu l-am mai pornit de foarte mult timp, iar pe calculator stau maxim o ora(10 minute joaca, iar restul caut informatii din domeniul it).
Look-ul meu e destul de modern, adica am haine din mall, dar fata si corpul nu prea ma avantajeaza.
Cu colegii nu cred ca mai am vreo sansa sa mai vorbesc. Deja si-au format grupurile. Plus ca nu ma detin criteriile necesare pentru a face parte din acel grup.
Iti multumesc pentru raspuns si sfaturi dar as fi dorit sa-mi fi spus o metoda de sinucidere.

| SufletDivin a răspuns:

Draga Suflet,
Am fost la fel ca tine un timp...si inca sunt cumva.Dar sa nu crezi niciodata ca esti singur,pentru ca nu esti.Da stiu cum e sa fii vazut prost,da stiu cum e sa suferi, da stiu cum e sa fii marginalizat si batjocorit.Dar mai stiu si cum este sa fiu om, cum sa ajut pe oricine, cum sa ma bucur, si ce inseamna dragostea.Problema este ca te compari mereu cu altii.Dar tu nu esti altii! Tu esti tu! Si nimic nu poate schimba asta! Esti unic! Sunt oameni care sufera de 1000 de ori mai rau ca tine, si nici nu ti-ai imagina sa fii in locul lor.Asa e viata, si e pacat sa nu o traiesti cat de bine poti, pentru ca ai doar una.Esti doar un trecator aici pe Pamant, nimic mai mult.Insa cel mai greu este cand te simti singur.Asta te distruge cel mai mult.Este o vorba: ''Singuratatea este mai amara ca moartea''.Nu cred in aceasta vorba, dar m-am gandit sa o scriu oricum.Nu te lua dupa altii care incearca sa te doboare, care incearca sa rada de tine, nu asculta de ei, asculta doar de tine si de ceea ce iti face placere.Cuvintele nu te pot jigni atat timp cat nu le lasi in sufletul tau.Sunt doar cuvinte. Daca ar fi sa te iei dupa gura lumii, nu ai mai fi TU si ai fi cum vor altii sa fii.Cat priveste dragostea si partea amoroasa nu am sa incerc sa te amagesc cu prostii si cuvinte mari, ci am sa iti spun ca vine de unde nu te astepti.Nu am sa iti spun sa stai si sa astepti, dar nici sa dai fuga in cautarea ei.Fa lucrurile care le faci de obicei, fii bun, ajuta oamenii si in timp vei vedea ca merita.

| 19Martinel98 explică (pentru SufletDivin):

Cuvintele pe care le rostesc gura lumii despre mine sunt adevarate. Chiar sunt un nimic

| Andreea249 a răspuns:

Bună!
La 18 ani ai tăieste destul de mare. De ce nu iti faci i abonament la sală, peste cativa ani vei arăta mai bine.
Iar cat despre invatat, Nu se rezumă totul la asta. Nici eu nu învăț de nota 10.
Si nu cred ca esti urât.
Fiecare e frumos in felul lui.

| alexpetricas a răspuns:

La modul tau de exprimare, consider ca ai calitati. Toti avem defecte, acordati timp sa faci ce iti place, acordati timp sa te rogi, sa crezi in tine, sa fi mai optimist. Eu iubesc mult un citat pe care ti-l recomand cu drag si tie, totodata te invit sa cauti autorul daca consideri ca te poate ajuta. "Istoria va fi buna cu mine, pentru ca intentionez sa fiu acela care o scrie".