| Alex140390 a întrebat:

Anul asta am intrat la liceu. Am intrat la un liceu unde in fiecare pauza, copii au libertatea de a iesi in afara incintei in pauza, adica 10 minute. In aceste 10 minute,toti copii din liceu,ies afara pentru a fuma,chiar pe o strada langa liceu, in vazul tuturor, practic acea strada este ocupata de catre mai bine de 100 de elevi in fiecare pauza.

Dar nu si eu. Eu si inca vreo trei sau patru colegi stam in clasa si ne plictisim,deoarece noi nu fumam. Eu am mai fumat inainte dar m-am lasat din cauza fricii de a fi prins de catre parinti,desi parintii mei mereu mi-au zis ca in caz ca vreau sa fumez,sa le spun lor,ca sa nu afle de la altcineva. Totusi eu cred ca asta e o metoda a lor de a ma face sa spun ca sa stie ce masuri trebuie sa ia. De asta nu vreau nici acum sa le spun,dar totusi cand imi vad toti colegii ca fac asta,chiar vreau si eu sa ma duc acolo,fiindca altfel nu se poate socializa cu ei,odata ce toti pleaca din clasa.

Ce vreau eu sa-mi spuneti. Cum sa fac sa nu afle parintii mei ca fumez? Cum sa fumez cu colegii fara sa am frica de faptul ca unul dintre ei ma va turna la diriginta,iar diriginta la parinti si tot asa? Eu pana acum nu am fumat alaturi de colegi,am fumat singur si nu pentru a parea cool,ci doar pentru a vedea cum este si deoarece am avut o perioada in care eram stresat deoarece luasem niste note mici. Si nici acum nu vreau sa fumez pentru a fi cool,dupa cum am spus,vreau doar sa reusesc sa socializez cu colegii si sa ma integrez in grupul lor. Dupa cum am spus,mai am fumat,si stiu ca fumatul dauneaza sanatatii,dar ma pot lasa de acest viciu foarte usor, pentru ca am vointa in tot ceea ce fac.

Deci cam atat. Va rog frumos sa raspundeti sincer, cu parerile si ideile voastre. Va urez o noapte buna si bafta la scoala happy

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ce e obligatoriu sa fumezi daca stai cu ei? nu poti sa iesi si tu in strada fara sa fumezi?

| pur3style a răspuns:

Nu te apuca de tigari, pentru ca asa au zis toti, dar dupa un timp, nu cred ca le mai poti lasa, si ca sa fii "cool" nu trebuie sa fumezi/bei/droghezi mai bine stai cu aia 3-4 colegi,socializati,povestiti de pc games,hoby-uri,etc decat sa te bagi in anturaj gresit,si pune mana pe carte, ca nu ai altceva de facut, si nici de pierdut, ai numai de castigat, te salut, nb!

| Theodora299 a răspuns:

Nu. Să nu fumezi. Nu că aș fi făcut-o eu și știu cum este, dar...nu e un lucru bun. Părinții tăi au dreptate, spune-le. Poate că nu am eu atât de multă experiență, poate chiar sunt mai mică decât tine, nu știu, dar spune-le ce ai pe suflet și îți garantez că se va rezolva. De ce nu încerci să îi determini pe ei să nu mai fumeze?! Și ceea ce mă face curioasă: De ce naibii îți pierzi timpul în fața calculatorului când le-ai putea povesti totul părinților tăi? Dacă nu, măcar unuia dintre ei, cu care ești tu mai apropiat și care nu te ceartă atât de mult. Fi sever cu tine însuți, nu te lăsa pradă viciilor. Poate că ai tu voință, dar nu uita totuși de sănătate și de faptul că ăsta-i un păcat major. Spune-i dirigăi tale. Ce îți va face? Ea nimic, știu, dar colegii tăi? Adică, te poți muta după în altă clasă dacă o să poarte ură pe tine. Dacă i-ai spune, ar fi spre binele lor și mai ales al TĂU. Nu te mai gândi la integrare, te duci la școală ca să înveți, așa-i? Nu să fumezi sau să-ți faci de cap în pauze. Stai cu ăia câțiva colegi dacă nu. Sau, mai bine, spune-le părinților tot tot și vor ști ce să facă, totul va fi bine. Crede-mă pe cuvânt, așa fac mulți copii, care chiar dacă nu sunt cool, trăiesc destul de bine. Fumatul te va distrage și de la învățătură, deci sunt total în potriva acestei măsuri. Chiar dacă nu te cunosc, țin să fii cât de cât ok. Eu spun să nu te mai întorci la țigări și să-ți vezi de carte, familie, prieteni adevărați și așa mai departe ca să nu intri în belele.

O seară bună în continuare și baftă și ție. Sper să-mi urmezi sfatul, dacă nu, măcar ceva asemănător. Te-am pupiciiit! :*