| lau23 a întrebat:

ce profil ati alege intre stine ale naturi filologie stine sociale si mate-info le-am trecut in ordine descrescatoare. Am intrat la filologie si eu as vrea sa ma mut mate-info doar pentru pc vreau sa invat la el... ce parere aveti ce profil ati alege voi si care sunt avantajele dezavantajele profilului respectiv

Răspuns Câştigător
| thezbx a răspuns:

La mate info e chiar fain, dar greseti cand spui sa inveti pentru pc. la info nu inveti despre pc, inveti programare, si o sa faceti tot felul de programe si prin a 11-a baze de date (dar asta este la alegerea profesorului). mai este o materie numita TIC (tehnologia informatiei si a comunicarii) unde o sa inveti cate ceva din componentele pcului, cum se face o pagina web si cum sa lucrezi in Word, Excel, PowerPoint, Acces si toata gama Microsoft Office.

| lau23 explică (pentru thezbx):

Pai asta e vreau sa ma mut la mate-info dar nu cred ca are tic sau alte denumiri si cand am zis sa invat ma refer la programare sa faci un program sa protejezi sau chiar sa il distrugi la nevoie daca intelegi la ce ma refer...

| lau23 explică (pentru thezbx):

Dar totuti m-am ganditca poate ar fi mai bine sa iau alt profil si sa fac meditati la informatica? ce parere ai

| lau23 explică (pentru thezbx):

Am cateva intrebari de ex daca am intrat filologie si o sa ma schimb pe semestrul 2 mate-info o sa pierd mare lucru semestrul 1 la info? si cand trebuie sa merg cu dosarul?

| thezbx a răspuns (pentru lau23):

Tic e alta materie care mate info si stiintele o au. o sa inveti programare de baza, nu o sa inveti cum sa distrugi sau sa protejezi programe. de exemplu la inceput o sa invatati un limbaj de programare, dupa care o sa incepeti sa faceti programele cu aplicatii din matematica, de exemplu suma, produs si tot felul de chestii (nu are rost sa iti zic acum pentru ca nu o sa intelegi), si in a 12-a o sa invatati Programare Orientata pe Obiecte, adica programare + partea vizuala. din care iti dai si atestatul. de exemplu am facut un mini calculator care seamana cu acela din windows

| thezbx a răspuns (pentru lau23):

Pai ai putea, in primul semestru inveti limbajul si e important pentru ca lucrezi cu el in a 9-a, a10-a si a11-a. dar daca te apuci de meditatii trebuie sa te apuci de la inceputul primului semestru.

| lau23 explică (pentru thezbx):

Problema este ca primul semestru o sa fac filologie al 2lea daca vreau mate info sa ma mut din cauza parintilor... ca sunt batuti in cap

| thezbx a răspuns (pentru lau23):

Pai dupa cum am spus, daca iei meditatii cred ca o sa fie ok. ca sa te muti trebuie sa ai media mai mare decat ultimul din clasa unde vrei sa ajungi, trebuie sa te interesezi la scoala cand trebuie sa depui dosarul. toata treaba e sa ti se accepte dosarul. si gandeste-te ca nu e numai info, e si mate, si chiar daca la filo faci mate in a 9-a e mult mai usor decat ce vor face colegii tai de la mate info

| thezbx a răspuns (pentru lau23):

Cand am intrat la liceu mi-am ales mate info pentru ca nu imi placea altceva dintre celelalte profiluri. asi acum imi pare bine ca am ales asa. si si facultatea o fac in acelasi domeniu. e greu, important e sa iti placa, daca nu iti place mai bine ramai la filo. pentru ca gandeste-te, filo e exact opusul la mate-info

| lau23 explică (pentru thezbx):

Pai cu romana nu prea ma impac ca faceam pe clasele 5-8 cu una turmentata si cred ca imi este si mai greu

| thezbx a răspuns (pentru lau23):

Tu stii, dar daca vrei sa te muti, o sa trebuiasca sa muncesti un pic in plus fata de colegii tai, pana ajungi la acelasi nivel. si sa iti pui si intrebarea "daca nu-mi place?"

| lau23 explică (pentru thezbx):

Eu vreau pe viitor sa lucrez ca programator adica de ex sa fac un site sa intretin sa il protejez sa il distrus la cererea intelegi la asta ma refer...

| lau23 explică (pentru thezbx):

Oricum mi-a facut placere sa vorbesc cu tine si o sa vad dupa primul semestru daca ma transfer sau nu... daca imi poti da si alte detalii... sau stiu eu spre ce sa merg si cu meditatiile acu am in plan sa invat lb eng ca la scoala nu am facut nimic

| thezbx a răspuns (pentru lau23):

Cand ajungi la liceu intereseaza-te de la colegii mai mari de o profesoara de info care preda bine si du-te la ea la meditatii un semestru. daca mai ai alte intrebari, o sa iti las pe privat facebook-ul meu si poti ma ma intrebi oricand vrei mai ales dupa ce incepi scoala si daca ai nevoie pot sa iti explic la info daca alegi sa nu faci meditatii si sa inveti singur.

| lau23 explică (pentru thezbx):

Daca esti draguta si vrei sa ma ajuti, de ce nu

| thezbx a răspuns (pentru lau23):

Sa stii ca draguta sunt big grin si modesta laughing glumesc, te ajut cum sa nu

| lau23 explică (pentru thezbx):

Bine "dragut-o" astept in privatwinking