| iwhisperedsadlytohim a întrebat:

Ce voi avea de zis e foarte personal si as vrea sa primesc sfaturi sau indrumari, nu insulte sau altele de genul ca am primit destule. Anyway, sunt foarte foarte depresiva si simt ca nu voi mai putea avea o relatie de prietenie cu oricine altcineva. Am senzatia persistenta ca toata lumea din jurul meu stie si ca ma judeca pentru asta. Am nevoie de muult curaj ca sa scriu asta asa ca va rog tratati situatia cu o minte deschisa.
Acum cinci ani am avut o prietena foarte buna, fata asta era la fel ca mine si nu imi vine sa cred ce s-a intamplat. Ea mi-a zis nenumarate lucruri personale. Intr-o zi noi am avut o cearta foarte puternica si ca sa ma razbun pe ea, am zis ceva foarte personal care a distrus-o foarte mult pentru ca din cauza mea protectia copilului ar fi putut sa ii ia parintii. Dupa doi ani a murit intr-un accident de masina, mi-am cerut scuze si am incercat sa fac tot posibilul ca macar familia ei sa ma ierte, au facut-o dar am simtit ca ea nu. Acum sunt la facultate si ar fi trebuit macar sa ma fi vindecat pana acum, cat de putin, dar nu. Am frica interioara ca era numai vina mea si ca a murit din cauza mea. Nu vreau si nici nu voi merge la un psiholog din cauza ca am incercat deja si niciunul nu m-a ajutat. Am incercat antidepresive dar era si mai rau. Vreau sa pot sa am o prietena adevarata fara ca eu mereu sa distrug relatia cand simt ca ne intelegem prea bine.

Răspuns Câştigător
| DiyanAndorea a răspuns:

Ideea este ca a trecut si ca nu mai ai puterea de a schimba ceva
in primul rand trebuie sa te calmezi. Sunt sigura ca acea persoana te a iertat si ca nu ar vrea sa treci prin suferinta din cauza asta
sa inteleg ca nu ai apucat sa ii ceri ei scuze...dar chiar daca ce ai spus tu despre ea a enervat o la momentul respectiv, mai tarziu a inteles ca nu ai vrut sa ii faci ceva rau

oamenii cand actioneaza imprudent atunci cand o situatie ii afecteaza foarte tare, pot face foarte mult rau. De acum incolo te rog sa ai mai multa grija la ce spui pe gura, pentru ca doar cu cateva cuvinte poti termina o persoana

nu a fost vina ta ca a murit, doar ca ai fi vrut probabil sa ii ceri scuze cum trebuie inainte de acel accident...

poti sa te rogi sa fie bine acolo unde este ea acum...te ajuta si pe tine sufleteste, iar ea stie ca nu ai uitat-o. Crede ma ca te ajuta lucrurile de genul. Vei stii ca te a iertat dupa ce vei reusi sa iti faci prieteni carora sa le arati cat de buna esti, iar tu ai putea sa iti dovedesti ca nu mai esti aceeasi fata din trecut care actioneaza fara sa se gandeasca

Sper ca te am ajutat! Multa bafta si grija mare

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ok dar noi n-avem ce sa facem, stii? Apropie-te de cineva si iti va fi invatatura de minte sa nu mai faci gesturi din astea oribile.
Vina ta nu e pentru accident ci pentru ca ai facut-o sa se simta prost iar in legatura cu parintii ma gandesc ca se intampla ceva nasol acolo daca asociatia aceea s-a alarmat, deci atat rau nu stiu daca i-ai fi facut.

| DiyanAndorea a răspuns:

Depresia vine din interior. Inceteaza sa te mai invinovatesti ca te distrugi si nici nu rezolvi nimic. Fiecare are o viata. Tu incearca sa traiesti cat si pentru fosta ta prietena. Nu te ineca in propria tristete, nu te mai gandi la ce a fost.
Trecutul nu ar trebui chema niciodata. Prezentul si viitorul conteaza. Ea probabil a aparut in viata ta ca un inger care sa iti arate ca orice actiune are o consecinta. Multumeste i lui Dumnezeu ca a adus o in calea ta, si roaga te pentru ea. Cel mai bine este sa vorbesti cu ea, sau chiar cu tine. Scrie ce ai pe suflet intr-un jurnal pana cand va aparea cineva care sa te asculte cu ambele urechi.

te pup

| DiyanAndorea a răspuns (pentru DiyanAndorea):

Acolo era! sa vorbesti cu cineva, sau chiar cu tine!
scuze, autocorectorul

| Ingridutz99 a răspuns:

Wow...ce caz.Seamana putin cu al meu.Acum 2 ani prietena mea cea mai buna o fost calcata pe trecerea de pietoni cand venea la mine acasa.M.am simtit super prost .Poi..ti.as recomanda sa iti cauti o prietena care e la fel ca si tine, adica depresiva. Poate ca asta v.ar ajuta pe amandoua sa treceti peste.Un prieten te.ar ajuta super mult.
Btw, asta e parerea mea.Inteleg ca n.ai putea de frica sa n.o dai in bara, dar daca nu incerci n.ai de unde sa stii daca te.ar ajuta.