| Carolina1972 a întrebat:

Daca nu fac sport dar mananc mai sanatos si nu mananc nimic dupa ora 18:00 slabesc? Se vad diferente din prima luna? Mersi

Răspuns Câştigător
| Kira5854 a răspuns:

PEntru a slabi trebuie sa ai un regim alimentar sanatos, nu foarte redus in cantitate, dar redus in nr de kcal. De exemplu:
Dimineata poti manca lucruri precum un fruct +o felie de paine de secara cu unt/un bol cu lapte si cereale integrale musli(din acelea cu fructe)/un ou fiert/chiar si 2-3 feliute de sunca praga
la pranz: o felie de paine(din aceea cu seminte) sau chiar si 1/2 din ea+ supa crema/o bucata de piept de pui fript sau fiert (100 g) cu salata verde, salata de varza sau castraveti/Carne de vita cu salata verde, varza sau castraveti(poti adauga sia lte legume) si un fruct. poti sa te abati uneori de la astea in favoarea unei supe sau a pestelui fript sau la cuptor, in niciun caz prajit.
Cina (trebuie sa fie cat mai usoara) poti opta pentru un iaurt, sana, un pahar de lapte(doar daca nu ai consumat si de dimineata), o felie de branza+ o rosie/un castravete/ardei gras
La cina nu ai voie sa consumi deloc paine sau alimente precum grau, ovaz, porumb, fasole, orez, orice produse din faina precum paste/ taietei, si nici fructe.
Fructele recomandate la o dieta sunt in general Grepfruitul, lamaia(pe care o poti stoarce in apa), portocale, kiwii, poti manca si banane mai rar, mere.
Nu consuma fructe in exces
Nu manca mai mult de 2 felii de paine pe zi(si alea integrale/cu seminte)
Nu uita sa consumi cat de multa apa poti
Nu trebuie sa faci neaparat sport, dar trebuie sa fi cat de activ poti. Sa nu stai tot timpul jos, trebuie sa ai ceva de lucru cat de des poti si sa mergi cat de mult poti pe jos. Mersul pe bicicleta ajuta si el foarte mult.
MEsele trebuie sa aiba ora fixa, iar cina trebuie sa fie luata pana in ora 19:00, chiar si 19:30(in cazul in care te culci de obicei in jur de ora 00:00)
renunta la orice lichide in afara de apa, ceai facut in casa neindulcit, si cafea cu nu mai mult de 1/2 lingurita de zahar.
Poti fi inventiva si sa gasesti si alte lucruri pe care le poti consuma. Cauta pe net cate kcal au alimentele pe care le consumi si calculeaza. suma lor trebuie sa fie intre 1000 si 1200 pe zi.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu slabesti. faptul ca nu faci miscare deloc dar continui sa mananci, inseamna ca te mentii la aceeasi greutate.
Ca sa slabesti, trebuie sa faci sport!

| peperonies a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci ca sa slabesti e sa nu mai bei altceva in afara de apa si sa nu mai mananci nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi. daca esti fata usor si cu fructele. nu e nimic magic cu ora 18:00. poti sa mananci si la 12. singura problema cu mancatul inainte de culcare e ca adormi mai greu/ nu dormi la fel de bine ca sta organismul sa digere.
daca te apuci sa mananci ce ti-a zis kira5845 dupa 1-2 saptamani nu o sa mai ai energie de nimic si o sa lesini pe la scoala/liceu/munca.

| NAT0 a răspuns:

Nu.laughing Nu merge nimic fără să dai ceva în schimb.

| HLucian a răspuns:

Bineinteles ca nu. Alimentatia alaturi de sport iti aduce rezultate bune chiar din prima luna. Conteaza doar numarul caloriilor/zi.