| Pitbullllll a întrebat:

De ceva timp o gasca de baieti de la mine din cartier vor sa ma bata, oriunde ma intalnesc cu ei incearca sa ma umiliasca sau sa ma bata. Nu mai pot, chestia asta se intampla de un an, ma gandeam sa-i astept la un colt de strada mai intunecat. Fara raspunsuri de genul mergi la politie, vorbeste cu parintii! Dau funda

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Și ce răspunsuri vrei sa primești? Sa ți recomandam echipament de box sau săbii? Evident ca trebuie sa ceri ajutor ca să nu ieși sifonat din situație

| Andreeush a răspuns:

Pentru ce vrei să îi aștepți la un colț de stradă mai întunecat? Ce crezi că rezolvi cu asta?
Mai bine i-ai ignora dacă nu vrei să îi denunți.

| deeeaqq a răspuns:

Ai impresia că dacă îi aștepți într-un colț de stradă mai întunecat nu o să-și bată joc de tine? Te vor terfeli cu prima ocazie, că tot nu are cine să-i prindă pe acolowinking

Btw, ce le-ai făcut de s-au aprins așa rău pe tine?

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

De ce sa-i astepti la un colt de strada mai intunecat vrei sa o patesti si acolo? ia o piatra si arunca dupa ei dar nu cred ca rezolvi ceva

| AnjaAHUI a răspuns:

Bună!

În primul rând, da, ceea ce ar trebui făcut ar fi să mergi la poliție sau să vorbești cu cineva mai matur care să te poată ajuta. Totuși, dacă tu scoți aceste variante din discuție, ai motivele tale și nu le pun la îndoială.

În al doilea rând ar trebui lămurite câteva aspecte.
1. Ce înseamnă gașcă de băieți? Câte persoane sunt acolo? 5, 10, 15, 20? Pentru că dacă sunt 15 și tu ești singur, nu contează unde o să îi aștepți, pentru că o să fie inutil. Nu te poți bate cu 15 persoane. Și 5 să fie și tot nu te văd prea bine.
2. De unde a pornit toată această ură? S-a întâmplat ceva concret? Le-ai făcut ceva? Te-ai luat de ei? Sau pur și simplu s-a ajuns la această situație din cauza unei neînțelegeri? Pentru a rezolva o problemă trebuie să te duci la baza ei, la rădăcină. Prin urmare unul din sfaturile mele este să încerci să îndrepți, dacă se poate, ce s-a întâmplat atunci. Poate este greu, dar încearcă să ai o discuție cu ei, să le arăți că spre deosebire de ei tu gândești și nu vrei să recurgi la violență decât în ultimă instanță.
3. Dacă este ceva ce poți face totuși, este să îți formezi și tu o gașcă. Dacă stai mereu singur sau cu un prieten le este ușor să profite de faptul că sunt mai mulți și astfel să încerce să te bată sau să te facă de râs. Dacă însă ai sta cu 5-6 oameni, s-ar gândi de 2 ori înainte să mai acționeze, pentru că le-ar fi frică. Eventual poți să îți iei câțiva prieteni mai musculoși, înalți, care să îi bage pe acei băieți în sperieți.

În orice caz însă încearcă să nu recurgi la violență. Îmi dau seama că ești supărat și nervos, din ceea ce ai scris, dar să te bați nu este niciodată o soluție. Iar să îi aștepți tu singur la un colț de stradă noaptea ar fi o prostie. Scapă ei de tine în doi timpi și trei mișcări, nu apuci să zici nimic și fiind noapte nu o să existe nici oameni care să te ajute.

Oricum ceea ce cred eu că poți să faci este să îți formezi o gașcă, să nu mai stai singur, să încerci să nu intri în conflict cu acești băieți, să nu recurgi la violență pentru că în general consecințele sunt grave și să încerci să ajungi la problema inițială. Dacă ajungi acolo vei găsi și o soluție.

Seară bună să ai și să ai grijă de tine.