| Oly4Fun a întrebat:

Salut TpU! De curand m-am mutat de la liceul la care fusesem admis dupa examen. Aveam sperante mari la acest liceu desi toata lumea imi spunea sa nu ma duc la el, dar se pare ca a fost o greseala. Era un liceu slabut cu medie de admitere mica si aveam colegi foarte nesimtit si prostovani. Asa ca dupa primul semestru n-am mai suportat si m-am transferat la alt liceu mai slabut desi aveam o medie destul de buna ca sa ma duc altundeva, chiar nu stiu de ce nu m-am interesat sa ma mut altundeva. Acum la noul liceu cred ca noii colegi sunt doar o iluzie ca sunt mai draguti sau chestii, si cred ca mai bine nu ma mutam. Am niste profesori foarte ciudati si imi lipsesc ceilalti profi si cativa dintre vechii prieteni. Uneori chiar ma gandesc daca o fi ceva inneregula cu mine de ce nu ma pot adapta cu liceul si copii. Cred ca pot vorbi despre aproape orice cu oricine(fotbal,jocuri, filme&seriale, social media.) cred ca de fapt imi lipsesc fratii din generala pe care ii cunosteam de la gradinita si cand ma duceam la scoala fara nici un chef cu ei mereu ma simteam bine. Nu stiu ce sa fac, daca sa incerc la vara sa mai incerc sa ma transfer altundeva adica mama mea mereu ma intreba daca imi placea la vechiul liceu care ea nu era de accord sa ma duc si eu mereu spuneam da, fiind neadevarat, la fel si acum. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| PumpkinDoll a răspuns:

Nasoala situatie,stiu cum te simti,eu am ajuns sa chiulesc din cauza colegilor,fapt pentru care am ramas si repetent si tot asa, nu le-am zis de ce chiulesc pe bune si crede-ma ca nu era o placere sa stau prin statii in frig ca sa se faca ora sa ma duc acasa, certuri, batai si cacaturi de genu. Daca zici ca ai medie mare, du-te la un liceu bun..si acolo sunt persoane de **** dar fiind liceu bun sa speram ca nu-s asa de multe, in orice liceu oricat de bun ar fi sunt idioti.Eu am avut noroc ca dupa ce am ramas repetent am dat de niste persoane super

| AliTheo18 a răspuns:

Asculta-ma, transfera-te doar daca vrei intr-un liceu mai bun, nu din cauza copiilor, ci daca vrei tu alta invatare. Peste tot o sa dai de profesori poate mai dezinterezati, poate mai 'nesimtiti', depinde de caracterul omului. Apoi, eu mi-am facut in liceu in clasa mea cei mai buni prieteni 2, si plus ca o mai aveam pe o fata din clasele mici. Crede-ma ca si aici si la alt liceu si in fostul meu liceu, peste tot o sa gasesti si oameni de rahat, si oameni calumea. Apoi, daca ne gandim la bac nu e greu, conteaza sa vrei tu sa inveti. Depinde si pe ce profil esti. Romanele, istoria, geografia, le poti invata si de pe internet, si cu ajutorul din clasa, conteaza doar sa ti minte, aici depinde de tine, nu de profi. O sa ai parte din schimbati in viata ta destul de des, trebuie sa te obisnuiesti cu ambientul, cu oamenii, cu totul nou. Eu cred ca esti vorbaret, esti ok, doar nu ai dat peste oamenii care trebuie.