| GoodLuck15 a întrebat:

M-am cam saturat sa fiu tipul timid din clasa si sa nu socializez mai deloc cu colegii mei noi.Stiu ca e greu pana ma voi adapta dar au trecut deja 4 luni de scoala si degeaba...in generala aveam prieteni toti colegii si ma intelegeam bine si cu restul din alte clase.
Nu stiu ce s-a intamplat ca acum la liceu nu mai am curajul sa socializez cu colegii si m-am saturat pentru ca toti se distreaza iar eu sunt atat de rusinos.
Vreau sa scap de timiditatea asta si sa reusesc sa ma imprietenesc cu ei.Stiu ca la scoala nu te duci sa te distrezi,etc dar totusi decat sa nu am deloc prieteni la scoala eu zic ca mai bine nu ma mai duc deloc, ceea ce este imposibil pentru mine.
Ce sa fac sa scap de rusine si de timiditatea asta de a socializa?
Vreau sa imi fac prieteni noii colegi si sa ma distrez cu ei la fel cum o faceam cu vechii colegi.Eu inca nu ii pot uita pe vechii colegi si de asta probabil imi e putin greu sa ma obisnuiesc cu noii colegi pentru ca mereu ma gandesc la ei cand sunt la scoala si imi vine o asa nostalgie si ma gandesc ce bine era la generala unde aveam atatia colegi cu care ma intelegeam si ne distram foarte fain.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu incepe sa vorbesti cu toti, gasesti cativa care ti se par mai apropiati de personalitatea ta si petrece timp mai mult cu ei, apropie-te. Din pacate la liceu sunt foarte populare bisericutele, adica grupulete-grupulete, nu mai e aceeasi apropiere si unire ca-n generala. gaseste-ti un grupulet, stai mai mult cu ei, vorbeste, gasiti subiecte comune de discutie si totul va fi bine.
Poate nu veti ajunge prieteni la catarama, da macar vei avea cu cine sa mai discuti una-alta si nu te mai simti atat de singur. Deci, nu e niciun dezavantaj, doar du-te si discuta cu cineva.

| Deaad a răspuns:

Decât sa nu ai prieteni deloc, mai bine nu te mai duci?

Eu nu suport sa vorbesc prea mult cu lumea la liceu si urasc sa am prieteni multi.

Timiditatea ți-o poți trata dar in caz ca ești introvertit, de firea ta nu poți scăpa oricat ai vrea.

| MadalinaRebe a răspuns:

La ce este buna timiditatea? laughing Ai incercat vreodata sa te apropi de vreun coleg? Sa discutati? Colegii au incercat pana acum sa te bage in seama? Incearca sa te bagi in discutiile lor, sa glumesti cu ei, sa gasesesti subiecte interesante de discutie. Este mai greu pana te obisnuiesti la inceput. laughing incearca sa lasi la o parte aceasta frica si sa nu mai fi retras.Ei vazand ca tu nu vorbesti cu ei, si esti asa retras, nu vor mai incerca sa te bage in seama si te vor lasa in pace happy.

| GoodLuck15 explică (pentru MadalinaRebe):

Ai perfecta dreptate, la inceput se bagau in seama cu mine dar eu eram foarte timid. Exemplul cel mai „socant" pentru mine este un coleg care era mult mai timid ca mine la inceput si dupa ceva timp a scapat de timiditate si acum are ogramada de prieteni cu care sta.

| MadalinaRebe a răspuns (pentru GoodLuck15):

Nu este timpul pierdut happy, asa cum a reusit el sa socializeze cu ei si tu vei putea sa o faci. Cand vreun coleg va mai incerca sa se bage in seama cu tine, incearca sa discuti cu el, si incetisor, cu timpul vei reusi. Stiu foarte bine cum te simti, am fost la fel ca tine. Acum te simti si mai prost deoarece toti glumesc si se distreaza si tu esti exclus, deoarece de la inceput te ai exclus singur din cauza timiditatii. Dar crede-ma daca vor vedea ca incepi sa discuti cu ei, sa glumesti, te vei integra usor. E greu sa te schimbi peste noapte rolling on the floor), dar cu timpul vei reusi, sunt sigura de asta happy. Incearca sa ii mai bagi si tu in seama, sa le raspunzi, cand ai o ocazie sa ii ajuti, sa le oferi ajutorul etc.

| Mikaelqwe a răspuns:

Depinde de caracterul fiecaruia
Poate fostii colegi aveau caractere diferite
Si d asta iti este mai greu sa ii inlocuiesti
Totusi trebuie sa vb cu noii colegi
Sa faci si tu glume
Se mai numeste ( vorbe cu japca)
Mie cand imi este rusine sa fac ceva sincer beau ( stiu pare aiurea ca am 15 ani si nu e bine) dar asta este metoda mea de a trece peste
Cand ma duc la club beau si dupa centrul atentiei scrie pe mine
In fine revenim
Tu ar trebui sa incerci sa socializezi cu ei
Sis a gasesti o persoana care se aseamana mult cu tine
Totusi bafta

| Ana098 a răspuns:

Mereu va trebui sa treci prin etape noi din viata, tuturor cred ca ne e greu la inceput. Trebuie doar sa stai mai mult cu ei, sa glumesti cu ei si sa mergi unde merg si ei pana cand incepeti sa va cunoasteti si socializati mai usor. Poti vorbi cu ei uneori de teme sau subiecte comune, iar apoi nu va mai fi o problema, doar stai in preajma lor pana te obisnuiesti, apoi iti va fi mult mai usor. happy