| Andrei7447 a întrebat:

de o luna m-am imprietenit cu o fata si obisnuiam sa vorbim aproape zi de zi dar de la un timp ea a inceput sa se distanteze, asa cred eu deoarece numai eu sunt cel care incepe conversatiile iar cand le incep ea vorbeste in sila, ca si cum nu are chef de mine, raspunde greu, etc... imi cam place de ea dar cand vad cum se comporta... nu stiu ce sa mai cred sau zic. Ajutor? Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Ai gresit cam mult.
Ai lungit conversatia si nu ai profitat de suspans, de atractia ei de tine cand ai avut ocazia.
Cand vorbesti cu o fata incearca sa pastrezi conversatia cat mai scurta 5-10 minute, iar pe sfarsit ii spui ceva gen "Uite eu maine merg (la film, sa beau un suc, gasesti tu o idee) daca vrei poti sa vii si tu) aici cel mai probabil ea o sa spuna ceva gen "a pai stii, vreau sa ne cunoastem mai bine" aici tu iti folosesti *bilutzele* si ii spui, "si eu tot asta vreau, tocmai de aceea am propus sa ne vedem, nu sunt adeptul relatiilor consumate pe internet" aici deja ai ajuns in punctul in care e decizia la ea, daca zice nu simplu, e clar, nu te place, nu are rost sa insisti, daca iti zice ca e ocupata, ii spui "bine, atunci astept mesajul tau cand vrei sa iesim", sau spune da, si gata, te-ai scos.
Acum in situatia ta, trebuie sa sari direct la ce am spus mai sus, la scosul in oras.
Acum sa lamuresc ce am zis mai sus.
De ce nu e bine sa te lungesti la conversatii: Lungesti prea mult discutia, exista posibilitatea sa-si formeze o idee proasta despre tine in acel timp, exista posibilitatea sa se considere plictisitor pe final, sa creada ca stie tot despre tine si sa nu o mai atragi, si desigur in cazul in care o atragi, ajungi inevitabil la iesirea in oras unde, spres uimirea ta o sa va uitati unul la altul fara un subiect de discutie deoarece toate le-ati consumat deja.
De ce nu o inviti in oras, ci o "chemi": Chiar daca in esenta e acelasi lucru si crezi ca e mai frumos sa o inviti, nu uita ca tu esti masculul in relatie deci automat nu trebuie sa te rogi, tu ii oferi oportunitatea sa fie cu tine in preajma, e alege daca o accepta sau nu, in schimd daca o inviti e ca si cum te-ai ruga de ea sa-ti ofere din timpul ei, ceea ce nu e bine, aici trebuie sa fie exact invers.
Cam asta cred ca a fost de spus, daca e ceva de clarificat astept mesajul tau.
Si inca ceva de precizat:
Complimentele: Nu isi au rostul cat timp nu va cunoasteti cu adevarat, nu ii spui ca e frumoasa, sau alte chestii de genul, imagineaza-ti de la cati alti baieti a mai auzit asta, deja e plictisita, daca simti nevoia sa ii faci un compliment, nu te lega de frumusetea ei, ea asa s-a nascut, a fost norocoasa, o stie, nu e nevoie sa-i repeti, in schimb poti incerca sa-i spui ceva gen "ce gusturi bune ai", "pari interesanta", "imi place cum gandesti".
Daca mai ai nevoie de alte sfaturi, te astept cu mesaj.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa vezi daca sta in preajma altui baiat. Incearca sa o mangai usor, sa o faci sa rada si vezi cum reactioneaza. Spune-i ca o iubesti si vezi cum iti raspunde. Daca fata asta nu mai e interesata deloc de tine eu zic sa luati o pauza. O sa vezi ca dupa ceva timp petrecut fara tine o sa regrete ce a facut. Daca se intoarce la tine nu o respinge instant. Las-o sa vezi cat timp insista si daca chiar pare interesata de tine din nou mai da-i o sansa. Ai grija sa nu cumva sa se intoarca la tine doar pentru ca vrea o relatie. Mi s-a intamplat doar ca eu sunt fata. Pur si simplu l-am respins iar acum s-a intors la mine. Fa-o sa vada ce a pierdut si tine-te tare!

| HTH a răspuns:

Fii direct! Scoate-o la o cafea/suc. Daca refuza, e clar - nu te place ca si iubit. Succes!

| Nicholle_Anne_1993 a răspuns:

Poate ii place de altcineva.