| Anonimmmmaaa a întrebat:

De o vreme stau mai mult in casa pe telefon ..nu prea ies afara deoarece nu prea am prieteni. Nu sunt asa sociabilă..sunt mai timida.Ma puteți ajuta cu niște sfaturi ce activități as putea sa fac și sa fiu mai sociabilă? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

In primul rand e de preferat sa fii mai increzatoare in propriile forte. O persoana cu incredere in sine ofera stabilitate celor din jur. Daca ai o prietena sau un prieten foarte bun -> iesiti la film, in mall, in parc, la muzeu, la teatru etc. Poti merge cu mai multe colege la un suc dupa scoala. Spre exemplu, vii cu ideea aceasta intr-o pauza: "Hei! Eu si X mergem in locatia Y. Vreti sa ne insotiti/sa veniti si voi?". Cine vine bine, cine nu, inseamna ca are alta treaba.
Nu stiu ce varsta ai, dar recomand voluntariatul. Vei ajuta, vei cunoaste oameni si vei putea sa iti dezvolti abilitatile de comunicare, de colaborare.
Te poti inscrie la,, Cercetasii Romaniei" daca iti permite timpul.
Nu e rau sa fii timida. Comporta-te natural si vorbeste cu ceilalti. Daca iti place sa desenezi, sa compui poezii, sa canti - arata-ti talentul. Chiar daca ai putini prieteni, bucura-te de momentele petrecute cu ei.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Inscrie-te prin tot felul de cercuri ce au legatura cu hobbies tale (muzica, dans, teatru etc.) ori pe la ong-uri, voluntariate etc.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te apuci de un curs, un sport, un voluntariat - așa ai ocazia să te și dezvolți, să cunoști și oameni.

| shrink a răspuns:

Depinde de cati ani ai

| Anonimmmmaaa explică (pentru shrink):

Really? Asta nu depinde de cati ani ai... oricum am 14.

| Donsavas a răspuns (pentru Anonimmmmaaa):

La 14 ani esti inca mica. Iti vei dezvolta cu timpul abilitățile de socializare, exersand.

| shrink a răspuns (pentru Donsavas):

Asta era si motivul intrebarii mele

| stefan1993ful a răspuns:

Te ajut eu! dar va trebui să ne întâlnim! Astept mesaj!

| Anonimmmmaaa explică (pentru stefan1993ful):

Cum adică trebuie sa ne întâlnim? Dacă chiar vrei sa ma ajuți poti sa imi scrii la mesaje...anyway

| stefan1993ful a răspuns (pentru Anonimmmmaaa):

Hai să ne cunoaștem! 0758518168! whatsapp

| Anonimmmmaaa explică (pentru stefan1993ful):

Nu mersi. -.-