| AliSimpluro a întrebat:

Salut TPU! Eu am o problema foarte serioasa, anume eu mereu cu 0 efort iau nota 7-8, si chiar fara sa invat abosolut nimic iau nota 6. Eu am invatat sa citesc inainte de scoala primara, caci mama mea a facut lectii de citire cu mine, dar mereu m-am chinuit cu socializarea, cu cei de varsta mea, pentru ca ei nu m-au inteles niciodata pe mine, iar eu numai cu adultii am putut vorbi, iar in prezent, numai cu adultii care au terminat o facultate ma inteleg bine, iar cu restul tot nu prea am ce discuta. Cand ma pun sa invat, in 45 de minute invat toata lectia la limba romana. Dar am o fobie mare, anume mi-e frica sa mi se zica ca sunt un geniu, sau ca sunt prea inteligent, din cauza faptului ca acest lucru ma impinge catre multe activitati academice si ceilalti chiar daca ma apreciaza, tot nu prea pot vorbi cu ei, pentru ca ei cand afla ca cu putin efort iau rezultate mari, ei nu stiu cum sa socializeze cu mine. Eu nu imi petrec timpul liber ca ei, prin cluburi si prin alte locuri, deoarece le vad penibile. Mie imi place sa imi petrec timpul invatand, documentandu-ma si citind. Privesc penibili toti oamenii cu glume proaste din jurul meu. Dar frica mea de a fi clasificat drept geniu ma face sa nu mai vreau sa invat nimic, sa nu mai fac nicio tema si imi chinuie mult mintea. Vreau sa ma ajutati sa nu imi mai fie frica si ce pot sa fac sa imi inving frica aceasta, deoarece mie imi place mult sa invat lucruri noi si nu imi pot satisface pasiunile din cauza fricii acesteia. Plus ca, vad ca si parintii mei si toata lumea din jurul meu nu au notiunile pe care eu le am si asta ma face sa ma simt singur, deoarece observ ca mai nimeni nu e ca mine, facandu-ma sa cred ca lumea pentru mine e ca un desert intelectual. Va rog sa ma ajutati, deoarece chestia asta m-a cam bagat in depresie, nu mai vreau sa citesc carti, nu mai vreau sa invat sa fac mai nimic, iar cand pun mana pe o carte, ma cuprinde o frica mare, pentru ca acumulez repede informatii, si dupa lumea ma va crede geniu. In clasa a IX-a cand mergeam zi de zi la scoala am avut aproape zece pe linie, fara prea mult efort, iar din cauza ca nu ma intelegeam cu lumea, unii parinti spuneau sa ma duc la o scoala de copii supradotati. Mereu am avut probleme cu socializarea si pe motivul asta am suferit mult si mi-a si aparut tulburarea de anxietate si obsesiv-compulsiva. Mereu nu am avut prieteni, desi eu m-am purtat mereu frumos. Vreau sa imi ziceti ce sa fac sa nu mai am frica asta de a imi face temele din clasa a X-a, pentru a nu fi considerat genial, pentru ca vad ca imediat cum imi fac o tema, imediat sunt remarcat de profesoara de istorie, fara prea mult efort. Sunt supradotat sau nu? Vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi, ca mi se ia de viata asta si incepe sa imi vina o temere de orice. Mentionez ca am anxietate, inca din copilarie.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"cu 0 efort iau nota 7-8, si chiar fara sa invat abosolut nimic iau nota 6...Sunt supradotat sau nu?"

Nu Ali mamă, nu ești supradotat. Dacă erai așa, luai zece din orice poziție (citește: situație)

| AliSimpluro explică (pentru sierra1):

Mama mea imi zice ca ea ma cunoaste si nu sunt supradotat, si mai zice ca daca continui sa ma vad diferit si ma intristez pentru asta, ma indrept intr-o latura de paranoie.

| AliSimpluro explică (pentru sierra1):

Per ansamblu, pe clasa a X-a imi va iesi cred in jur de media generala 8, 50 cred. Nu m-am omorat cu invatatul, dar nici nu pot sa zic ca n-am invatat chiar absolut nimic.

| sierra1 a răspuns (pentru AliSimpluro):

"pe clasa a X-a imi va iesi cred in jur de media generala 8, 50"

chiar slăbuț... deci până la a fi "geniu", mai e cale lungă - cam până la soare și inapoi!

| Robert2526 a răspuns:

Haha n-am mai ras de mult asa de bine pe TPU laughing