| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt clasa a VIII-a...si nu stiu la ce profil sa ma duc, real sau uman?
Care profil este mai bun?
(Eu ma descurc mai bine la romana si limbile straine...)
Si daca ati putea sa imi spuneti si la ce facultati pot merge, daca ma duc la real sau uman?
Multumesc!
Dau Funda!

Răspuns Câştigător
| xSkitte a răspuns:

Profil uman e mai bine. Adica scapi de bacul la mate la care pica mai mult de jumate din studenti si e o viata mai usoara zic eu. De la uman poti face Faculatatea de Litere, de Psihologie, de Drept, de Medicina si totusi desi unii zic ca nu sunt cautate, sunt si sunt bine platite mai ales cele de psiholog. Si la Real ai mate-info sau stiinte ale naturii care seamana cu clasa a8a dar e mai complexa.Si ai un orar gen: mate, fizica, fizica, chimie si tot asa. Iti zic pentru ca am cunoscut multi care au merg la Real si au mers doar pentru ca erau chiar foarte buni la mate.
Alege profilul Uman si ai de ales intre Stiinte Sociale si Filologie.

4 răspunsuri:
| Darkerblack a răspuns:

Daca te-ai duce la real a-i face Politehnica, ai putea sa faci informatica si sa te angajezi undeva unde se lucreaza in domeniul IT, sau unde vrei tu. In schimb, din cate am inteles la romana nu prea gasesti job-uri prea bine platite, si eu as vrea sa merg pe profil de filo, dar nu sunt prea sigura de ce ar putea urma in viitor.

| thewomaninwhite a răspuns:

La uman categoric si eu sunt tot la uman si realizez ca o alegere mai buna ca asta n-as fi putut sa fac. avantajele sunt in primul rand ca nu mai dau bacul la mate, din clasa a 10a n-am mai facut nici mate, nici chimie, biologie sau fizica, ceea ce a fost super tare ca nu intelegeam nicio materie din astea. poti sa mergi dupa aia la facultatea de litere sau la orice facultate vrei

| CataLyNh0 a răspuns:

Pai daca tie iti place romana poti merge la stiinte sociale...sau la filologie ca acolo faci si limbi straine...

| Farewell a răspuns:

Dacă îţi place româna şi limbile străine te duci clar la filologie, adică profil uman.