| Andrei73802717159 a întrebat:

Salut TpU! Imi place de o fata mai exact de colega mea de banca dar imi este mai greu sa ii spun ca o plac pentru ca colegii mei sunt mistocari si nesimtiti si cativa dintre ei o plac dar ea nu prea ii baga in seama.Acuma nu prea stiu cum sa ma comport cu fetele, stiu ca trebuie sa fiu curat, sa nu miros urat etc. dar la complimente nu prea ma pricep si nu prea as vrea sa ii spun la scoala ce draguta esti azi deoarece ma tem de un refuz si toata lumea o sa rada de mine. Multi incearca sa faca "misto" de mine ca si cum suntem impreuna. Acum 2 luni dupa ce am scapat de la scoala 1 coleg a impins-o si era sa isi rupa gatul la propriu, eu eram in spate si voiam sa ma iau de ele dar parca ceva ma oprea si acum regret. Sunt indragostit de ea peste cap.Mai este un coleg care este prieten cu mine si mergem impreuna la sport cu inca alt coleg si mai vine la banca mea cateodata si face misto de ea si nu stiu cum sa reactionez deoarece vreau sa o apar pe ea si nici nu vreau sa ma pun rau cu el..Eu cred ca si ea simte acelasi lucru fata de mine deoarece in ora se mai intampla sa ne uitam asa unul la altul ca si in gol si imi zambeste si eu ii zambesc inapoi.Adica daca ar fi un sondaj cu care baiat se intelege cel mai bine cred ca as fi eu.Acuma intervine alta problema pe clasa a 9-a la inceput de liceu a venit un coleg nou si era de treaba si m-am imprietenit cu el pana cand incepuse sa devina arogant, smecher, fitos si nesimtit si am observat ca el se dadea la ea si ea nu prea il baga in seama pana cand intr-o zi a facut ea niste gesturi mai asa catre el si m-am mirat ca ea nu facea asa ceva si dupa vreo 3 zile nici nu l-a mai bagat in seama si acum nu prea il suporta si el tot incearca sa se dea la ea, dar nu vreau sa fiu cumva dar sincer el nu prea e ca si mine. Adica nu e asa de glumet, nu are bun simt, face glume cu tenta sexuala si eu fac, dar nu chiar ca si el si mai exact e un mistocar-nesimtit. Dupa parearea mea cred ca daca i-as lua apararea fata de colegi s-ar aprinde ceva intre noi mai tare dar nici nu prea vreau ca atunci cand ii iau apararea sa faca toti colegii misto dar nici nu vreau sa o las pe ea asa pentru ca eu chiar tin la ea si vreau sa o apar de nesimtitii aia si nu vreau ca intre mine si prietenii mei sa devina o cearta pentru ca unul dintre "prietenii" mei o place pe ea dar ea l-a cam refuzat. Vreau sa ma comport cu ea sa cum ar trebui cu o fata si sa ii iau apararea si vreau sa am si o replica daca ma intreaba de ce i-ai luat apararea deoarece deocamdata e doar colega mea de banca... Multumesc ca ati citit pana aici. Parereri?

Răspuns Câştigător
| nojudgements a răspuns:

Sa ți zic o chestie! Sunt clasa împreună cu prietenul meu de 3 ani. In clasa a 5 a eu eram singura eleva noua. prietenului meu i-a plăcut de mine chiar din clasa a 5 a si mie la fel. Toti anii de gimnaziu ne a plăcut unul de celalalt, dar niciodată nu ne am zis in fata. Tinea la mine foarte mult, exact cum ai explicat si tu. A fost colegul meu de banca 3 ani, dar niciodată nu i-am zis ca mi place de el, pana la final de clasa a 8 a, cand el si a făcut curaj si mi-a șoptit la ureche ca ma place. Dupa terminarea celor 8 clase, am decis sa fim împreună. Suntem a 11a acum.
Deci ce vreau sa spun este sa nu renunti daca vrei si sa nu te intereseze ce cred ceilalți, macar încerci. E adolescența ta, mai bine trăiești cu regrete decat cu '' cum ar fi fost daca. ''

| nojudgements a răspuns (pentru nojudgements):

Fara '' clasa'' la începutul propoziției laughing

Răspuns Apreciat de Editori
| IsabelaIssa a răspuns:

Alege ce contează pentru tine mai mult: prietenii (care, dacă îți sunt prieteni adevărați te susțin nu râd de tine), părerile celor din jur, sau fata și ceea ce simți tu pentru ea? De asemenea lucrurile nu trebuie să se întâmple în văzul tuturor. Poți comunica altfel cu ea, îi afli un numar de telefon, Facebook etc., și pentru început discutați acolo feriți de privirile colegilor.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

De ce îți pasă așa de mult ce zic ceilalți colegi ai tăi?
Dacă îți place de ea ar trebui să îi vorbești, să îi spui ce simți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit printre randuri dar vad ca iti pasa de ea, ii spui ce simti si gata. Te transformi in aparatorul ei si nu doar ca coleg de banca. Pune piciorul in prag si exprimati sentimentele, pana nu vine anul cu mai mult curaj si ti-o ia de sub nas. Nu ai ce pierde, doar capeti curaj si experienta de a interactiona cu fetele.

| Frunza1 a răspuns:

Nu te indrogosti de nimeni de la tine din clasa deoarece daca ea spune ca nu te place va trebui sa o vezi pe fiecare zi dupa aceea si va fi stanjenitor.