| IGPI a întrebat:

Îmi puteți recomanda un sport/artă marțială pe care s-o practic pentru a-mi îmbunătăți starea fizică la 14 ani. (N-am probleme dar fratele meu insistă să practic ceva pentru a-mi mări masa musculară) Aikido vi se pare potrivit pentru asta? Dar să merg la sală? Vă rog sugestii (sa fie ceva care include cât mai puțină violență vă rog)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani esti inca la granita dintre copilarie si pubertate, cand nu ai nevoie sa eforturi speciale sa faci muschi, fiind mai important sa mananci sanatos si sa faci un sport, care te dezvolta armonios, peste tot.
Practicarea unui sport de echipa precum volei, handbal, baschet, inot, chiar te ajuta in acest sens.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aikido vi se pare potrivit pentru asta?
Este cel mai potrivit.
Am înființat primul club de Aikido din Cluj-Napoca în 1992.

| Andreeush a răspuns:

Aikido merge, e o alegere bună.

| Donsavas a răspuns:

Aikido este o alegere buna.

| Lowkey a răspuns:

Ai putea să încerci kickboxingul. Îți va da masa musculara destul de buna și te învață și cum sa o dai parte-n parte