| numee2227 a întrebat:

Salut TPU, in iarna, un prieten de al meu a primit niste nudeuri de la o prietena foarte buna de a lui la momentul acela. Ideea este ca dupa aceea, fara sa stiu am vorbit si eu cu ea si mi-a trimis si mie. Dupa o perioada de timp, mama ei, afla ca i-a trimis nudeuri prietenelui meu, el se duce da declaratii si reclama ca nu da nici o declaratie deoarece el a inteles ca mama fetei a pus o sa declare ca nu a avut consimțământul fetei sa pastreze pozele chiar daca ea stia ca prietenul meu le are si nu a spus nimic. Dupa vreo luna de zile, mama fetei se duce la politie in legatura cu pozele si cum am spus dau amandoi declaratii. Astazi primesc un telefon de la un numar necunoscut (nu l am auzit deoarece telefonul era la incarcat si eu eram afara), il sun pe prietenul meu si imi spune ca s-ar putea sa fie politia si ii spun ca ok.
Care ar putea fi consecintele pentru mine? eu nu am nici o poza in telefon absolut nimic. Ma gandesc cand ma suna sa le explic ca nu mai am nici o legatura cu acea persoana si ca nu mai vreau sa am de a face cu ea. In cel mai rau caz ar putea sa ma cheme sa imi verifice telefonul?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Daca tu nu ai distribuit „nudeurile" mai departe pe net, stai linistit.

| numee2227 explică (pentru darrio2007):

Nu am distribuit nimic, toti cei care au cerut le am spus ca nu le am si cand am aflat ca mama ei s-a dus la politie am sters tot ce aveam ca nu am vrut sa intru in probleme

| MistarGoGu a răspuns (pentru darrio2007):

Serios? Zici? Ultima oară cand am aruncat ochii Prin Codul Penal se sancționa si simpla deținere pe dispozitive electronice de material pornografic cu minori. Imaginile se POT recupera de catre Politie cu soft-uri speciale chiar daca aparent au fost " sterse "! Daca la moment fata era minoră treaba pentru ei nu suna prea bine!

| MistarGoGu a răspuns (pentru darrio2007):

Art.236 Cod Penal
1) Fapta de a expune, a vinde sau a răspândi, a închiria, a distribui, a confecţiona ori a produce în alt mod, a transmite, a oferi sau a pune la dispoziţie ori de a deţine în vederea răspândirii, toate acestea fără drept, de materiale pornografice, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu zile-amendă.'
Citind cu ATENTIE ce înțelegeți domnia voastră din acest minunat text de lege?
Adevarat este foarte "alunecos " si interpretabil!
A oferi sau a pune la dispozitie asta OARE ce ar putea însemna in viziunea domniei voastre?

| darrio2007 a răspuns (pentru numee2227):

Foarte bine ai făcut.

| darrio2007 a răspuns (pentru MistarGoGu):

El nu a facut ce scrie in legea expusa de tine. Cel putin asta spune.

| MistarGoGu a răspuns (pentru darrio2007):

O sa decidă un procuror. stiu ei sa interpreteze mai " bine " ca noi

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In telefoanele lor se vede catre cine au fost trimise acele poze nud, si printre aceia esti si tu.
Evident ca Politia te va chema la sediu sa te interogheze si-ti vor verifica telefonul in colaborarea cu furnizoul tau d etelefonie, sa vada daca pozele au fost strese sau au fost distribuite mai departe altora. daca ai fost baiat destept si nu ai trimis-o nicaieri, atunci esti salvat, fiindca nu te pot acuza pentru "imprastiere de pornografie infantila", dar prietenii tai se pot alege cu dosar penal si chiar puscarie, mai ales daca fata este minora.

| numee2227 explică (pentru Violleta2022):

Ok, dar daca eu mi am schimbat telefonul? Singura persoana care a primit 4 poze de la mine a fost tatal fetei care m-a intrebat ce poze sunt si eu i am explicat ca dupa aceea le am sters si acum sunt inexistente, nu le mai am pe nicaieri dar mama ei nu doreste sa inteleaga

| MistarGoGu a răspuns:

" Tehnic " si Legal tot s-a comis o infracțiune prin simpla distribuire între persoane de material pornografic cu minori *( nu ai mentionat varsta in " romanul " tau ) Daca fata era minora la momentul respectiv este o problema! Te asigur cu un soft special Poliția poate " recupera " chiar si fisiere care par " sterse " din telefon! Baftă la dat " extemporale " si explicatii!

| numee2227 explică (pentru MistarGoGu):

Ok, dar eu intre timp mi am schimbat si telefonul si pe cel vechi nu il mai am in posesie. Eu pe acesta nu am detinut nici un fel de material pornografic. Iar de cel vechi nu mai am cum sa fac rost

| MistarGoGu a răspuns:

Cum crezi tu ca sunt prinsi cei care fac schimb de imagini sau *( video ) cu pornografie infantilă? Prin mandat de percheziție informatica sa verifica orice dispozitiv electronic *( hardDisk, CD-uri, Dvd -uri, carduri de memorie )! Daca ai impresia ca stergi din telefon / card imagini TEAPA! te sigur ca se pot recupera!

| MistarGoGu a răspuns:

Art.236 Cod Penal
1) Fapta de a expune, a vinde sau a răspândi, a închiria, a distribui, a confecţiona ori a produce în alt mod, a transmite, a oferi sau a pune la dispoziţie ori de a deţine în vederea răspândirii, toate acestea fără drept, de materiale pornografice, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu zile-amendă.
Ia citeste TU CU ATENTIE ca poate înțelegi " Ceva " De pe acolo
Mie unul îmi sar in ochi
-a oferi sau a pune la dispozitie in vederea deținerii
Asta NU implica obligatoriu si distribuția pe Internet ci SIMPLA Deținere