| BalonCuApa a întrebat:

m-am saturat de viata asta, sa incep cu inceputul, am 13 ani, si problema e ca n-am prieteni, n-am viata sociala. De mica n-am avut role, bicicleta, trotineta. imi e rusine, cand vad ca ma intreaba copiii daca am bicla, etc. prieteni pe strada,nu am, nu-s prea multi copii, si is fitosi.dar din vara aud rasete de copii afara, si plang. tata si mama se cearta de multe ori, iar tata. e cam batran, cand ma duc cu el in oras, cunostintele lui intreaba: Nepotica? Ma simt prost. sunt destul de saraca, port mai mult hainele surorii, dar pot sa zic ca mananc foarte bine, am tv, calculator, consola. e vorba de haine, pantofi. intr-o zi tata vorbea la telefon cu cineva, si a auzit rasetele copiilor de acolo de la bloc, si tata a zis "vai pupa-i tata!" m-am simtit prost. singurele mele "prietene" sunt anime-urile, si-mi doresc sa traiesc in ele. seara reflectez toate problemele si incep sa plang, azi a venit cineva la tata si nu stiu cum s-a ajuns la discutia despre "libertatea copiilor" si el a zis ca tot timpu imi spune mie si surorii mele sa ies in oras, etc. si el n-o face, in acestia 13 ani de ziua mea nu mi-a zis niciodata "la multi ani", si din 2011 nu-mi mai serbez ziua... pentru ca daca vin colegi la mine el urla si tipa ca mama face 'chefuri' si da mancare strainilor. mi-a luat niste sandale de batranele... sa zic asa, am mai fost odata cu o pereche de genul si toti au ras de mine, ca-s de babe, etc, incerc sa fiu in pas cu moda, dar nu-mi permit nici minimul. imi doresc sa traiesc in lumea anime, sa nu am griji, sa uit de probleme, de cei ce ma critica. vreau sa stiu ce sa fac ca sa-i explic cumva despre problema mea tatalui sau mamei, mie imi e rusine sa-i zic tatei, caci el e cu ideile lui. stiti voi..eu n-am avut copilarie, si nici n-o sa am..astept raspunsuri.

9 răspunsuri:
| LikeARollingStone a răspuns:

sad...
E usor de spus (ma refer la ce spune cel de deasupra mea)...
Asculta, incearca sa vorbesti cu mama ta, ea te va intelege mai bine....cu tatal tau o sa vorbesti mai tarziu, deocamdata inteleg cat de greu iti este...
Iar de prieteni, incearca sa iti faci prieteni virtuali, pe ei nu ii intereseaza ce ai, ci cum esti tu ca persoana...si sunt convinsa ca esti o persoana de milioane.
>big grin

| zurick a răspuns:

Spunele tot.Cum?! Pur si simplu spune-le ai sa vezi ca cum incepi sa vorbesti ai sa reusesti sa le spui ce te doare, iar ei fiind parintii tai te vor sfatui mult mai bine.Cat despre ziua ta si despre nici macar un ''La multi ani!''mi se pare dea dreptul straniu. Observ la tine si o problema de comunicare si nu cred ca ma insel.Incearca sa-ti faci prietenii pentru ca singuratatea e foarte urata(am trecut si eu prin asta la un momendat), multa lume indrageste animeurile de ce nu cauti persoane cu acelasi pasiuni? Incearca sa le ceri parintilor ceia ce doresti. Cere-le de ex. niste role si invata sa mergi cu ele(eu de abia acum am invatat sa merg pe ele laughing

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Incearca sa folosesti ce ai deocamdata si sa investesti timpul de acum intr-o pregatire cat mai temeinica pentru viitor.Retine ca cei care se amuza pe seama ta acum, vor disparea din viata ta, si vor ramane doar aceia pe care ii vei cunoaste mai tarziu.Ai un vis, desigur.Creeaza mental niste,, trepte,, catre indeplinirea acelui vis si urca-le pe rand.Parintii atat pot sa-ti ofere.Foloseste asta pentru a te ridica tu, sa ai mai mult.Sa ai o viata frumoasa, iti doresc.

| Danysan a răspuns:

Comunicarea e cel mai important lucru -Fi atenta ai prieten?-Probabil ca nu... Oricum ceea ce vreau sa spun e ca exista un mod indirect de ai face pe nesimtiti sa isi dea seam indirect Mama de ce crezi tu ca nu am prieten? sau Tata -Pt noi fetele e important sa fim cat mai dragute si aranjate -cum presupui tu ca as putea eu sa fiu ca celelalte maine -poimaine daca tu nu imi cumperi nimic sau nu imi dai si mie sa imi iau ceva macar odata pe luna ..eu zic ca o sa se simta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E aiurea si tatal meu face exact la fel si ma simt atat de stupid cand nu pot sa ma imbrac cu ce vreau eu, sa-mi cumpar ce am nevoie. Pana si cand imi iau carti se uita ciudat la mine si am impresia ca nu sunt decat o povara cheltuitoare de bani dar asta e. Gandeste-te la viitorul tau, oricum nu vei depinde la nesfarsit de parintii tai, va veni si momentul in care vei fi libera si vei putea cheltui ceea ce ai tu pe ceea ce vrei tu. Incearca sa le spui direct parintilor ceea ce crezi, si eu o fac mereu si chiar daca nu imi ofera mai mult macar stiu ca le-am spus si poate intr-o zi vor intelege problemele mele si ca am si eu o viata care trebuie traita, ca merit si eu prieteni, ca nu voi sta la nesfarsit izolata intr-o camera si la un moment dat imi voi gasi si jumatatea care va face parte din viata mea.

| soloangel01 a răspuns:

Trista povestea ta. eu ti-as propune sa ai tupeu(daca nu ai sa iti faci)si sa le zici la amandoi in fata. oricat de catranos ar fi taicat-au tot se va inmuia.fi tare.winking

| CreaţaWsz a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa vorbeste cu parintii in special tatal tau, si sa-i explici ca vrei si tu aia si aia ca esti mare acu si ai nevoie, ca vrei si tu sa iesi. Ar trebui sa-ti faci prieteni care te inteleg, cauta pe cineva ca tine (cu aceeasi situatie) si te va intelege, incearcas a vorbesti cu un strain si sa te descarci daca nu poti cu ai tai, presimt ca el te va intelege mai bine. Si astia care rad de tine ca esti asa si asa nu-i baga in seama sau spune-le "voi nu ati trecut prin ce am trecut eu". Acum te regasesti in anime-uri dar trebuie sa te trezesti la realitate si sa incerci sa faci ceva in privinta asta, si cel mai important nu te inchide in tine ca o sa ai de pierdut, ca te distrugi singura. Au inceput sa apara des copilarii nefericite si e tragic, ca daca o sa continue asa, nu stiu unde vom ajunge. E cel mai rau cand nu te intelegi cu parintii, cand ai un tata dur si sever si o mama "nepasatoare" (ca si cazul tau). Nu sta asa, fa ceva ca o sa te distrugi singura.

| S3S3an a răspuns:

Inteleg cum te simti nici eu nu am avut vreodata bicicleta, role sau altceva. Iar cu tata rar cind ma inteleg bine, la fel si eu iubesc foarte mult anime-urile. Daca ai vrea sa vorbim poti sa-mi scrii un mesaj pe fb https://www.facebook.com/ruslana.gsc as fii bucuroasa

| MxM222 a răspuns:

Esti plictisit/a? De ce nu incerci site-ul meu? Eu cand ma plictisesc eu postez acolo, si am de asemenea multi vizitatori! Daca vrei / vreti sa va faceti o parere poti intra pe http://laughingportal.blogspot.ro/ sau poti sa iti creezi si tu unul... Crede-ma este amuzant sa faci asta in timpul liber!
P.S : Acesta chiar nu este un anunt! Este un sfat!