| Fotbalistul123 a întrebat:

Mă numesc Teodor și am 16ani (sunt în clasa a x-a). Am și eu o problema și va rog mult sa mă ajutați. Anul trecut îmi plăcea foarte mult o fata. Am încercat sa mă bag în vorba cu ea ( nu am început cu " ce faci frumoaso ai iubit? " sau chestii d'astea de cocalar..) doar ca nu era fata potrivita.... era una de bani gata și așa de fitoasa.... dar abia începusem clasa a 9a și nu o cunoașteam prea bine... faza e ca după aceea a început sa facă mișto de mine unde mă vedea pur si simplu " mă arata cu degetul" nu știu cum sa va explic mă simțeam prost când o vedeam... acum mi-am pierdut încrederea în mine și nu mai pot vorbi cu fetele. În general sunt un băiat sociabil, glumeț dar doar cu persoanele pe care le cunosc bine. Aproape toți prietenii vin la mine când au o problema pentru ca știu sa îi fac sa zâmbească.... dar cu fetele pur și simplu nu pot socializa. Mă înroșesc tot și nu pot scoate niciun cuvânt în fata lor nu știu ce sa vorbesc cu ele.
Va rog mult ajutati-mă și dacă se poate fără răspunsuri gen " fii barbat baga-te în vorba cu ele, n-are ce sa se întâmple" pentru ca nu mă ajuta.. cam ce as putea sa vorbesc cu o fata? Cum sa mă bag în vorba cu ea?

De asemenea Mulțumesc ca v-ați petrecut timp din viața ca sa îmi citiți romanul.
Va implor : AJUTOOOOR

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Bună.
Trebuie prima dată să ai încredere în tine şi să treci peste ce a fost cu aia. Las-o naibii. Unele fete sunt dezgustătoare, iar altele minunate. Şi eu sunt fată şi na, fiecare cu gusturile ei.
Ia-o uşor cu ele. Nu mai recunoaşte sentimentele aşa uşor.
Din toate astea nereuşite avem de învăţat câte ceva.
Începi prin a întreba ce face, cunoaşteţi-vă mai bine, împrieteniţi-vă, vezi ce fel de persoană e, surprinde-o în diferite ipostaze, află de cine îi place (vei afla ce simte dacă o să vă înţelegeţi foarte bine, dar ar putea să nu recunoască pentru că şi ea te-ar putea plăcea, depinde acum) şi vezi ce e de făcut.
Interesează-te de ele si nu mai pune botul la tot.
Eu zic că precauţia e importantă si atenţia+cunoaşterea.
Trebuie să scapi cumva de timiditate prin exerciţiu. Dacă tu spui că eşti timid, te obişnuieşti cu lucrul ăsta şi aşa trebuie să schimbi placa. Laşi timiditatea şi încerci într-un mod drăguţ şi obişnuit să comunici cu ele.
Eu sper că te-am ajutat măcar puţin.

2 răspunsuri:
| gabriel87000 a răspuns:

Da iti ia ceva timp pana iti iese pers respectiva din cap.mai ales ca o vezi si de zi la scoala. atata timp cat o pers te cunoaste e cam greu sa te imprietenesti cu ea.iar ceea ce face ea cu tine nu mertia sa sa iti strofoci timpul cu ea mai bine cauta pe altcineva

| Fotbalistul123 explică:

Am trecut de mult peste aia. dar faza e ca pur și simplu nu pot vorbi cu fetele... eram așa mai de la început dar faza aia a accentuat mai mult timiditatea mea... deci practic ma blochez când vorbesc cu o fata... răspund strict la ce mă întreabă nu pot sa port o discuție cu o fata chiar nu știu ce sa vorbesc cu ea. Mai ales dacă e o fata cu care n-am mai vorbit, situație în care mă aflu acum deoarece as vrea sa mă împrietenesc cu o fata și pur și simplu nu știu cum sa ma bag i seama cu ea...