| Zanisoara a întrebat:

o va zis o chestia cam stanjenitoare, nu radeti, ca stiu ca e de ras si in loc de asta mai bine mati ajuta.Sunt in clasa a 8-a in decembrie fac 14 ani si inca dorm cu mama sad.As vrea sa dorm singura dar noaptea mai pocneste mobila, si ma gandesc numai la monstri. Vreau sa dorm singura dar mi-e frica.Dau funda

11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

big grin Incearca sa iti iei gandu de la asa ceva, sau ia-ti un ursulet mare de plus si dormi cu el, si pe mami trimite-o la mine sa faca nani cu mine ca ma sperii noaptea big grin

| danay72 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica de ceva ce nu exista. Poti discuta cu mama ta despre aceasta problema si sa incerci sa iti invingi frica.
Sper sa iti fie utile aceste idei.
Pentru a câştiga lupta împotriva fobiei sociale, mai devreme sau mai târziu va trebui să înfruntaţi situaţiile care vă provoacă teamă. La început, probabil că acest gând vă sperie. Până în prezent, aţi evitat situaţiile care pretindeau să fiţi în contact cu oamenii şi care vă creau sentimente de teamă. Totuşi, probabil că acest lucru nu a făcut altceva decât să vă erodeze încrederea şi să vă intensifice sentimentele de teamă. Biblia spune pe bună dreptate: „Cel ce se retrage în singurătate caută ce-i place lui însuşi, dar este împotriva adevăratei înţelepciuni". — Proverbele 18:1.
Spre deosebire de acest lucru, faptul de a lupta împotriva sentimentelor de teamă tinde să reducă din anxietate. Dr. John Marshall spune: „Deseori îi încurajăm pe pacienţii noştri care suferă de fobie socială — în special pe cei ale căror temeri se rezumă la unele situaţii, cum ar fi vorbirea în public — să-şi impună să fie activi în situaţii care implică relaţii sociale sau în organizaţii de acest gen".
Înfruntarea situaţiilor de care vă este teamă vă va da convingerea că 1) defectele jenante de cele mai multe ori nu vor avea drept rezultat dezaprobarea din partea altora şi 2) chiar dacă s-ar întâmpla aşa, acest lucru nu este o catastrofă. Reţineţi totuşi că trebuie să aveţi răbdare în ceea ce priveşte progresul. Însănătoşirea nu se face peste noapte şi nici nu ar fi realist să aşteptaţi ca toate simptomele fobiei sociale să dispară. Potrivit spuselor doctorului  Sally Winston, obiectivul tratamentului nu este acela de a face să dispară simptomele, ci de a le face să nu conteze. Dacă nu mai contează, spune ea, acestea dispar sau cel puţin nu mai sunt atât de grave.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu faci prostia de a aprinde o lumina in camera, ca te sperii si mai rău.
De ce sa radem, e o chestie care ni s-a întâmplat tuturor, când eram mai mici, dar nu contează vârsta. Daca dormi in camera TA, nu vad de ce sa te temi. Chiar daca iti imaginezi monstrii, gandeste logic, tu esti sefa in camera. Chiar daca ar exista aceste creaturi, sau poate exista happy, nu le da importanta. Gandeste-te ca tu esti mai piternica. Fiecare om are o putere aparte. Nu poti lasa intrusii sa iti tulbure somnul. Ca sa nu-ti mai imaginezi, gandeste-te la diferite lucruri, creaza-ti propria lume, o lume a fanteziei.
Vise plăcute!winking

| Zanisoara explică (pentru anonim_4396):

De ce m-as speria cu lumina? mi se pare ca m-ar ajuta, vazand intunerucul ala profund, si neestind ce se ascunde in el ma sperie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zanisoara):

Pentru ca in lumina, orice lucru se vede mult mai clar, si daca te uiti atent la el, iti imaginezi tot felul de prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa gandesti ca nu ai de ce sa te temi.
Frica este doar produsul imaginatiei tale. Tot ce vezi la tv, toate lucrurile pe care le auzi se aduna in capul tau si creaza aceasta "frica".
Te temi de niste lucruri care exista doar in capul tau, care nu vor fi niciodata reale.
Frica este o alegere. De ce ai alege sa iti fie frica de aceste lucruri care nu iti pot dauna cu nimic? Trebuie sa alegi sa nu iti fie frica.
Recunosc, si eu ma temeam uneori deoarece sunt o fana a filmelor de groaza, dar am auzit asta intr-un film, am gandit logic si mi-am dat seama ca aceste vorbe sunt adevarate si dupa, nu m-am mai temut deloc. happy

| Green66 a răspuns:

Poți dormi singură cu lumina aprinsă don't tell anyone

| NoName0x0 a răspuns:

Maiii, ca sa intelegi fenomenul: ne este frica de ceva (adesea inexistent, ca si in cazul tau cu "monstrii") fiindca ne este frica de moarte. Altfel ce altceva mai rau de atat ne pot face? Nimanui nu trebuie sa ii fie frica de moarte fiindca si noi, oamenii suntem fiinte muritoare. Ca sa te mai obisnuiesti, dormi cu tv aprins si lasat pe un post de desene pe care mama ta probabil il va stinge dupa ceva timp in noaptea/ noptile respective!

| dani2404 a răspuns:

Gasesti la Carrefour sau alte magazine mari sau de electronica un aparat care lumineaza ( e ca o lampa dar mai mic ) care il bagi in priza si consuma putin. Cauta si lasa-l noaptea pana te obisnuiesti sa dormi singura.

| Bogdanel97 a răspuns:

Salut. Gandeste-te la ceva ce te relaxeaza, sunetele astea is normale, sa mai pocneasca din cand in cand mobila sau caloriferul. Monstrii nu exista. Invingeti frica, si incearca sa dormi singura, nimic rau nu se poate intampla.

| AtomiculXXX a răspuns:

E Bau Bau sub pat, ai grija cand dormi singura ca o sa iasa si o sa te ia de picior.