| FLORINNN12345678910 a întrebat:

Saptamana viitoare plec din tara si ma duc la tatal meu in vacanta deoarece el munceste in afara.
El stie intr-un fel ca fumez, adica ma tot lua cu chestii de genul: " daca vrei sa fumezi sa-i spui lu tactu ca-ti dau eu o tigara si dupa vedem " sau " daca vrei vreodata sa incerci, sa fumezi cu manusa ca sa nu te simta mama ".
Cum as putea sa il conving sa ma lase sa fumez? Sa fumez linistit cat timp sunt acolo, deoarece nu merge si mama cu mine si nu are cum sa afle de " secretul nostru ".
Ce as putea face in cazul asta?
Ca nu prea as vrea sa ma las, nu am facut asta pana acum, prea curand nu cred ca o voi face.
Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| AnjaAHUI a răspuns:

În primul rând fumatul nu este ceva sănătos sau bun pentru organismul tău. Nu ai precizat câți ani ai, dar indiferent de vârstă este nociv, totuși, cu cât ești mai mic cu atât acceptarea va veni mai greu din partea părinților.

Dacă ai 14 ani și fumezi, indiferent cât de deschiși ar fi ai tăi, nu cred că o să le convină sub nicio formă că tu faci acest lucru. Vor crede că o faci din cauza anturajului, sau doar ca să bravezi și să te dai mare în fața prietenilor. Vor avea dubii dacă nu cumva te-ai pucat și de droguri sau băutură și va ieși un întreg scandal.

Dacă ai 16 ani și știi cum să te aperi și cum să le arăți că ești conștient că este un viciu periculos pentru sănătate, dar știi cum să controlezi acest lucru și „nu te fumează țigările pe tine" s-ar putea să fie mai ok. Arată-le că această decizie de a fuma ține strict de voința ta, și nu presiunea anturajului sau „ce este la modă în 2019" te-au făcut să fumezi. Dacă ai o relație bună cu tatăl tău încearcă să îi spui că și el a fost așa în tinerețe, că toți adolescenții mai fac câte o prostie, că dacă fumezi acum nu înseamnă că o să o faci toată viața. Pe scurt ia-l cu frumosul. De asemenea ajută să îi evidențiezi faptul că nu vrei să îi ascunzi. Poți să îi spui „Fumez, dar tu știi că o fac. Nu vreau să te mint, nu îmi place să te mint, de aceea vreau ca tu să știi de acest lucru. Acum poate nu ești de acord cu ceea ce fac, dar la un moment dat vei înțelege că este strict decizia mea. Acceptă că fac acest lucru și nu mă obliga să te mint. Nu vreau asta."

Dacă ai 18 ani sau mai mulți deja poți să îi explici altfel, ca de la adult la adult. Spune-i deschis de ce fumezi, spune-i că te simți bine, spune-i ce motive ai, dar arată-i că nu ești genul de om cu 100 de vicii, sau ușor de manipulat. Discursul de mai sus poți să îl folosești în orice caz, dar la 18 ani poți să vii singur cu o astfel de idee și să o formulezi cu cuvintele tale.

Orice ar fi baftă, distracție plăcută, și deși sunt probabil a suta persoană care îți spune asta, țigările nu îți fac bine. Pierzi mult timp și bani pe ceva care îți face rău. Efectele nu se văd imediat, nu o să mori în 6 ani, dar țigările sunt un rău constant pe care organismul tău îl suportă doar până la un punct.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca taica-tu este om cu capul pe umeri, iti interzice tigara cu buna stiinta, decat sa te vada mort in cativa ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e un capăt de țară, până mai ai plămâni.
Ar fi fost mai greu să îi explici că nu ai minte.