| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu.Scriu aici, pentru ca nu stiu cui sa mai spun ce simt.
De la un timp, simt ca nu am e nimeni langa mine sa-mi dea niste sfaturi sau sa-mi impartaseasca niste ganduri bune. Mama mereu mi-a zis ca ii pot spune orice, suntem apropiate, dar nu stiu, nu pot sa-i spun chiar orice.Am 2-3 prieteni mai apropiati dar tot nu ma simt in largul meu cu ei. Simt ca sunt singura, si as dori niste sfaturi sau ganduri bune. Funda cine ma poate consola. Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Oare de ce ma sensibilizez mereu cand vad persoane de genul, inteleg ca am fost si eu in aceasta situatie pentru nu stiu... 17 ani, dar ar trebui sa fiu mai egoist.
Asa este perioada adolescentei, nu sti nici tu ce si cine esti, orice persoana pe care o intalneti are mai multe sanse sa-ti stie viata, sansa mai mare ca parintii tai sa stie totul.
Dar nu conteaza, mereu gasesti pe cineva, care sa te inteleaga, fiecare gasim, altfel toti am fi deprimati, si ne-am sinucide la un momentdat.
Te simti singura pentru ca nu ai pe cineva care sa treaca de acea linie a prieteniei, care sa te inteleaga si sa-ti fie alaturi de tine mereu.
Depinde de tine, daca vrei sa alegi ce am ales eu ca baiat, intr-o perioada cam ca a ta, cand eram disperat.
Depinde de tine daca preferi sa astepti persoana potrivita, si sa ai parte de multa iubire din partea acesteia, si sa fi fericita, sau sa-ti incerci sansele la cineva care nu te merita, care este sub standardele tale, si care ar putea profita de tine, eu unul am incercat prima varianta, dar am stiut unde sa ma opresc cand am fost ranit.
Nu trebuie sa fi trista, cu cat lupti mai mult, cu atat castigi mai mult.
Stiu prin ce treci, am trecut si eu, si m-am schimbat oarecum, am ajuns mai indiferent, si mai greu de ranit, dar ma "inmoi" imediat cand vad persoane ca tine, si care sunt unde am fost eu acum cativa ani.
Daca ai nevoie de ceva, imi poti trimite mesaje, intru des pe TPU sa vad daca e ceva noi la profilul meu, deci o sa-ti raspund repede, n-o sa te las sa astepti.

| Commapoint a răspuns (pentru MenInShadow):

Hei, problema la mine este ca ma simt singura si nu am cui sa spun ce am, pentru ca pur si simplu mi-e teama sau acele persoane nu sunt dispuse sa ma asculte. Am momente si momente, de exemplu azi ma simt mai bine.Mersi de raspuns happy

| MenInShadow a răspuns (pentru Commapoint):

Daca vrei pe cineva care sa te asculte, si sa te inteleaga, imi poti trimite mesaje de fiecare data cand ai probleme, am trecut prin ce treci tu, deci te inteleg foarte bine.

| Commapoint a răspuns (pentru MenInShadow):

>big grin

| Commapoint a răspuns (pentru MenInShadow):

>: D

17 răspunsuri:
| Barbiiiiie a răspuns:

Daca vrei lasa-mi id tau in privat si discutam despre absolut ce vrei tu :*. Have fun

| birdie14 a răspuns:

Dacă mama ta, prietenii tăi apropiaţi nu sunt dispuşi să te asculte sau să te consoleze, ce te face să crezi că nişte străini ca noi sunt?

| Commapoint a răspuns (pentru birdie14):

Am incercat și eu.
Judge me now!

| birdie14 a răspuns (pentru Commapoint):

Scuze,nu am vrut să fiu dură cu tine sau ceva de genul...

| Commapoint a răspuns (pentru birdie14):

Nu-i nimic. Si eu mai reactionez cateodata asa happy

| sophieLY a răspuns:

Bună!
Uneori şi eu mă simt aşa. Dacă vrei lasă-mi ID tău de mess pe privat şi vorbim mai multe pe mess.
Pa pa!

| daηă a răspuns:

Încearcă să faci prietenii aceia apropiați și mai apropiați, ieși mai des cu ei, cunoaște-i mai bine, vei ajunge să te simți în largul tău când ești în preajma lor. Și dacă vrei să te mai descarci, TPU e tot timpul plin de utilizatori care să te susțină. Nu ești singur/ă. happy

| Commapoint a răspuns (pentru daηă):

Prietenii aceia sunt deja foarte apropiati mie, ne cunoastem de foarte mult timp, pot sa spun ca am facut toate prostiile posibile cu ei. Dar poate nu e genul meu sa ma destainui oamenilor :/ Nu stiu ce sa zic, nu o fac prea des. Mersi de sustinere c:

| daηă a răspuns (pentru Commapoint):

Cu mare plăcere! Poate cu timpul, vei ajunge să ai mai multă încredere în tine. Și eu sunt la fel. Am aceiași colegi de vreo 8 ani, dar sunt prietenă foarte bună cu o singură fată. Și mă simt intimidată de toți, numai cu acea fată mă simt în largul meu...
Îmi place totuși să cred că voi trece peste timiditatea asta cu timpul.

| Commapoint a răspuns (pentru daηă):

Probabil trec printr-o criza adolescentina :/.
O sa-mi treaca mie.

| Voidwithin a răspuns:

Asa ma simt eu in fiecare zi si asa imi place. Nu cred ca trebuie sa spui altora anumite chestii cu cat mai intime cu atat te vor rani mai tare cu ele, aici fiind vorba de prieteni.In schimb cred ca poti vorbi cat mai deschis cu mama ta.Nu cred ca ai ce sfaturi sa primesti, adica doar daca lucrezi undeva unde nu prea te pricepi, practici vreun sport in rest nu cred ca ai nevoie de sfaturi.

| Commapoint a răspuns (pentru Voidwithin):

Iti place sa fii singur? Mie nu prea. adica am momente in care vreau sa fiu singura si sa ma gandesc la tot felul de lucruri, dar prefer totusi sa am pe cineva happy

| NCN a răspuns:

Poi mai sunt faze de genu cand te ratacesti din drumu tau daca esti solo si nu esti cu nimeni e mai naspa dar decat sa fi cu un cocalar sau un cretin mai bine solo ce sa zic daca ai vrea sa vb e ok.