| WID a întrebat:

Sper ca am ales categoria corecta, nu sunt sigur. Vreau sa imi dati un sfat, sa imi spuneti dupa parerea voastra ce as putea face in situatia asta pentru ca nu mai pot. Numele meu este Gabriel(conteaza mai putin), am 18 ani si traiesc in Craiova. Sunt in clasa a 12-a, am bacul anul acesta, matematica-informatica. Imi urasc viata si sunt mai mult ca sigur de faptul ca nu voi ajunge vreodata la o anume realizare, sunt sigur ca voi sfarsi si viata mi se va stinge in urmatoarele luni, sau, cine stie, poate chiar maine. De 4 ani ma lupt cu anxietatea si depresia. Ma simt incapabil, bun de nimic, nu stiu sa fac absolut nimic, nu iubesc pe nimeni, nici macar pe mine insumi. Niciodata nu am avut vreo realizare, stiu doar ca in clasele mici, pana in a 8-a am fost foarte bun la matematica. Inca de la varsta de 12 ani mi-am pus intrebari cu privire la sensul vietii, de ce suntem noi pe pamantul asta, de ce trebuie sa luptam in viata asta ca in final sa ajungem la moarte nefiind siguri daca exista viata de apoi sau orice altceva dupa aceasta viata mizerabila(pentru unii, altii se nasc "norocosi"). Sa revin, nu ma suport, nu suport sa ma vad nici macar in oglinda, am momente cand vreau sa inchei. Adevarul este ca nu vreau sa mor, insa simplul gand ca trebuie sa traiesc ma face sa ma simt si mai rau, ciudat.
Mi se spune ca sunt nebun, analizez totul prea in detaliu si explic cu aceleasi detalii orice lucru pe care il aflu sau pe care-l stiam si nu numai.
La 14 ani am inceput sa ma gandesc la viitor si stiam ca se va ajunge aici, pare-mi-se ca am avut dreptate. Nu am suportat niciodata faptul ca m-am nascut urat, prost comparativ cu anumiti oameni, am impresia ca sunt un idiot pe langa multi altii. Parintii mei mi-au spus de foarte multe ori sa incetez cu viata, ca eu fac umbra degeaba pamantului si sunt o simpla zdreanta in ochii lor(mai mult tata ce-i drept, de la mama am mai simtit putina iubire, nu foarte multa). Bacul o sa il iau, insa nu stiu ce voi face mai departe, nu mai suport absolut nimic. Aud tot felul de lucruri, vad cum colegii mei sunt sprijiniti de catre parinti, ii vad cum sunt ajutati, incurajati sa realizeze ceva si par mereu fericiti. Stiu ca nu sunt complet fericiti, dar macar au o baza si acea baza le ofera puterea sa mearga, sa incerce. Am fost facut in toate felurile: zdreanta, ta.fa, c.rva, fetita, milog, prost, idiot, distrus, slab, sensibil etc. Am ajuns in clasa 12-a si nu mai vreau sa continui cu viata, nu mai vreau absolut nimic, vreau sa mor cat mai repede dar as prefera sa nu ma sinucid, ci sa mor din cauza unei boli sau oricum altcumva. As fi preferat sa ma nasc cu "puteri speciale" sau cu o vedere incredibila, sau orice altceva, poate atunci as fi fost special in ochii parintilor mei si as fi reusit ceva. Uneori simt ca totul o sa fie bine si o sa reusesc, o sa am prieteni care o sa ma aprecieze si eu pe ei, dar dupa aceea ma trezesc si realizez ca a fost doar un vis, un vis al naibii de bun. Am auzit si replica "totul o sa fie bine", dar dupa aceea ma trezesc in urmatoarele sutele de zile si observ ca totul e la fel, chiar daca incerc sa schimb, sa fac ceva. Este dificil si sa respiri in situatia asta. Vreau sa precizez ca nu ma droghez, nu beau, fumez ocazional, uneori mai mult, alteori foarte putin, doar pentru relaxare. Nu am ganduri de insuratoare in viitor, nici copil, nimic. Spuneti-mi ce pot sa fac eu in situatia asta, mi s-a luat de tot ce vad si tot ce aud in viata asta. Vreau sa renunt la tot, sa pun capat suferintei. Nu o sa imi duca nimeni dorul, daca vreti sa-mi scrieti asta in comentarii, nici macar n-o sa realizeze cineva, nici pe mine nu ma intereseaza aspectul asta. Imi doresc sa nu ma fi nascut, ma urasc si imi urasc si parintii si viata. Imi cer scuze ca am scris atat. As fi putut scrie si mai mult, dar vreau cateva pareri. Sper sa aveti o viata buna si sa nu aveti parte de asa ceva niciodata. O seara/zi buna.

Răspuns Câştigător
| Isabell27 a răspuns:

Doamne, imi place felul tau de a vorbi. Da, e depresiv dar esti al dracu (scuze dar nu stiu cum sa ma exprim) de inteligent. Cand citeam credeam ca gata asta deja se drogheaza si vrea atentie dar pe masura ce avansam mi-am dat seama cum esti, macar putin.
Uite, inteligenta asta de care dai dovada ma face sa cred ca esti matur, rational, destept si cu capul pe umeri. Vad ca nu copiezi tot ce e la moda la ce fac altii si asta ma face sa te admir. Stiu ca probabil iti spui ca sunt falsa si incerc sa te fac sa te simti mai bine dar spun ce cred, si rar spun asta undeva unde majoritatea intrebarilor sunt la caterinca.
Da, ai nimerit intr-o familie putin cam de rahata dar gandeste-te ca nu merita sa suferi din cauza lor, ce castigi prin asta? Pe bune, tu ti-ai pus vreodata intrebarea sa vezi si sa te auzi? E ceva mare ce vad ca faci. Scoala, materiile, examene etc...altii trag chiulul.
Esti doar deprimat acum fiindca vezi cum e viata, dar iti spun ca va fi frumos, mai ales ca esti inteligent si stii ce sa faci.
Eu iti propun sa asculti muzica si sa nu-ti mai pese de oamenii rai, gen tatal tau etc. Termina scoala, lupta nu renunta si fi cineva. Prin asta vei ajunge sus, cine stie cat de sus. Vei cunoaste prieteni adevarati care te vor scoate din situatia asta si vei zambi, vei fi si fericit, va veni si ziua asta, doar crede. Stii? Stelele nu pot stralucii fara intuneric. Ar fi pacat sa nu mai existi fiindca pe lumea asta rar am intalnit persoane ca tine. Stai pe mess, vorbeste pe Facebook, fi putin mai la moda si iti vei aprinde interesul si cheful de viata. Poti sa faci activitati, da. Sala, parc, plimbari, poti scrie ca vad ca te priecepi gen versuri sau chiar muzica.
Important e sa nu te pierzi, da? Ronaldo a trait intr-un mediu de rahat dar a avut puterea motivatiei si nu a renuntat, acum unde e? Cel mai bun. Mama Care a vrut sa-l avorteze, tata betiv, fratr drogat, oras plin de influente si droguri... Asta e un exemplu.
As vrea sa mai vorbim

| WID explică (pentru Isabell27):

Nu credeam ca o sa zica cineva ca ii place felul meu de a vorbi. Ascult muzica, pot sa spun ca simt ca traiesc in momentele alea, ma conectez. Destul de greu sa nu ma pierd, cum am scris mai sus am anumite obsesii si sunt foarte pesimist uneori. Apreciez mult ca ai scris, ti-ai rupt din timp sa scrii pe TPU cuiva de care nici nu poti fi sigur ca are probleme, la urma urmei e un site, nimeni nu stie exact daca e adevarat ceva din ce se scrie aici, cu atat mai mult daca cineva ar scrie "sunt foarte sincer", spre exemplu. Ai spus ca ai vrea sa mai vorbim. Daca e chiar asa, trimite-mi un mesaj aici, oricare ar fi el. Multumesc pentru raspuns. Sarbatori fericite si un an nou fericit, chiar daca nu obisnuiesc sa urez lucruri de genul, imi permit a spune ca sunt sincer, daca asta conteaza catusi de putin.

6 răspunsuri:
| Henrypericolpublic a răspuns:

Nu trebuie sa te gândești ca nu vei avea realizări deoarece oamenii foarte buni la matematica cum ai spus ca ești tu sunt foarte apreciați și bine-plătiți. Bucura-te de viață deoarece o ai lunga înainte, iar perioada ăsta e momentul adolescentei.Trebuie sa iti faci timp sa stai undeva singur și sa vorbești cu tine (lasă că eu sunt bun la matematica și ca îmi voi găsi o slujba foarte bine platita). Pentru relaxare ai putea sa faci ceva ce îți place (să faci sport acasă sau la sala, sa înveți, sa faci orice altceva Îți place, totul depinde de tine.Yu ești clasa a XII-a și ar trebui sa te bucuri ca ai ajuns la acest nivel ridicat.Bacalaureatul este ușor dacă înveți și îl poți lua chiar și cu medie peste 8 dacă ești bun la matematica.Gandeste-te ca peste 1an sau 2 ani vei putea urma studii superioare (facultate) și dacă te vei tine de matematica chiar o sa ajungi cineva mare.Iar despre singurătate sau ce ai spus tu poți sa te sfătuiești cu parintii/bunicii/psihologul/prietenii sau pe oricine ai apropiat.Rezista și nu te lăsa în lupta cu viața. În maxim 3 ani totul va fi bine și tu te vei simți foarte bine. Sper ca te-am ajutat.Scuze pentru greșelile de punctuație dar am scris pe graba. Bună ziua și sper sa trăiești în continuare în pace cu noi forte în anul 2019!

| WID explică (pentru Henrypericolpublic):

Este destul de greu sa nu ma gandesc ca nu voi avea realizari, sunt o fire destul de dificila, cu anumite obsesii si uneori foarte pesimista. Am citit tot ce ai scris, multumesc pentru raspuns. Pace si succes si tie in noul an.

| Henrypericolpublic a răspuns (pentru WID):

Mulțumesc! Chiar dacă ai probleme acum, peste câtva ani va fi bine.Nu te lăsa de învățat!
La mulți ani!

| AlicePatricia a răspuns:

Uite dragul meu esti un om special doar ca inca nu ti-ai gasit scopul tau in viata,dumnezeu nu ne-a lasat degeaba pe pamant,daca ai Facebook cauta te rog pagina Trezirea Spirituala,este o doamna draguta care vorbeste despre viata asta,si eu de la vidoclipurile ei am prins putere ai am mers mai departe,ba chiar poti sai scrii si mesaje te va ajuta,asculta-ma te rog,o sa fie bine, si eu am avut probleme de genu, dar nu asa grave, ce iti mai pot recomanda e sa te ambitionezi si sa lupti sa te ridici, sa nu mai bagi in seama oamenii rai(e plina lumea de javre) dupa ce termini scoala gaseste ceva de munca si va fi bine, vei socializa cu oamenii si iti vei schimba gandirea happy

| WID explică (pentru AlicePatricia):

O sa incerc sa ma uit. cu toate ca nu cred in vreo divinitate anume, insa nici nu neg existenta pentru ca nu sunt suficiente dovezi, agnostic e termenul potrivit. Sper sa o tii tot asa, ma bucur ca ai reusit sa lupti. Multumesc pentru raspuns.