| AlexaDew a întrebat:

Sunt foarte suparata sad. Deci, azi la scoala m-au enervat foarte tare niste colege, in special una care are numai vreo 11 ani...Se ia de mine ca vai doamne uita-te la mine ce slaba sunt (si cand am fost ultima data la medic m-a si cantarit, masurat etc si a spus ca sunt perfecta inaltime/greutate pentru varsta mea), ca nu am sani si a lua in ras tot ce faceam eu, tot ce ziceam, se lua de mine pur si simplu ca sa arate ce smechera e ea ( se ia de mine cum mananc, cum merg, cum vorbesc, de tot!). Ideea e ca pur si simplu nu mai suportam! Si atunci i-am spus "Uita-te la tine ce pitica esti si apoi vorbeste de mine" si a spus "Decat sa fiu ca tine mai bine asa lol laughing)) ". Nu mai suport, ele sunt in gasca de trei si mereu la sport, ca dl profesor se duce cu baietii, ele pun muzica de pe telefon si "danseaza" (de fapt ele nu danseaza, dau din fund si striga "Ce sexy sunt!"). Se iau de mine incontinuu ca nu sunt dezvoltata, ca eu sunt urata si tot asa si e mai rau pe zi ce trece! crying. Nu stiu ce sa mai fac, mai ales ca nu sunt urata + sunt potrivit dezvoltata pentru varsta mea, doar ce, cica ar trebui sa arat ca una de 20. Si ele nici nu se descurca prea grozav cu invatatura, inca un motiv sa se ia de mine (cica sunt tocilara pentru ca iau 10) si cand le intreb daca si-au invatat la anumita materie zic "Da' ce eu is tocilara ca tine? laughing " sau mai zic "Nu iti fur eu locul detocilara laughing".
Multumesc din suflet ca ati avut rabdare sa cititi! Am nevoie de niste sfaturi urgent, uneori sunt atat de suparata incat plang singura in camera mea fara sa spun nimaniu prin ce trec. M-am gandit ca voi m-ati putea ajuta si...va multumesc inca o data! ♥

6 răspunsuri:
| SoSgIrL a răspuns:

Hmm... Stiu genu' asta de fete. Doar spune: ''Hmm... uitati-va la voi, aratati ca la 20 de ani, sincer, ma bucur ca eu ma dezvolt normal iar voi sunteti ca niste fete de pe centura, ma bucur ca nu am popularitatea, sanii orice parte din corpul vostru. Sincer, chiar vreau sa va vad peste 5 ani, CINE O SA RADA LA URMA.''
happy daca faci asta ele/ ea o sa tipe si o sa zica, ca te ''bate''. Daca se atinge de tine poti pur si siplu: ''Ooo... draguta, tu chiar ai crezut ce am zis? Normal pentru ca e adevarat'' Sper ca te-am ajutat happy

| AlexaDew explică (pentru SoSgIrL):

Da, dar problema e ca ele nu se enerveaza la chesti de genul "pitipoanca" si deastea..Pentru ca ele le iau ca un compliment! sad

| S3S3an a răspuns:

Trebuie sa din cind in cind rabdare cind te enerveaza nu te euta la ele si nzmara in gind pina la zece ti se duce stresul oleaca. Vorbeste cu parinti tai ca te enerveaza si zile sa vorbeasca cu parinti lora poate nu sar luaa asa tare de tine. Si nu vorbi cu ele fa-ti alte prietene care te vor apara si sustine.Baftă

| AlexaDew explică:

Scuzati-ma ca am facut mici greseli de gramatica, dar sunt foarte suparata crying

| alexutzaioana a răspuns:

Uite ce este; nu te lua dupa gura prostilor care nu au ce sa faca si stau si te barfesc sau te arata cu degetul; fii tare, nu le baga in seama, ele rad de tine din ce cauza? (gandeste-te in felul urmator, nu-ti schimba parerea pozitiva despre tine, asta e cel mai important, ca daca ti-o schimbi, te vei simti rusinata si nu vei mai putea ridica, capul din pamant). daca se iau de tine, spune in gura mare ce crezi despre ele, sau ceva gen: "Care e treaba voastra? Voi chiar nu aveti viata, sau va place sa va luati de altii? Spun altii pentru ca stiu ca nu sunt singura. Duceti-va la naiba cu comentariile voastre inutile.". le vei pune la punct prin aceste vorbe. Ai grija sa se intample doar o data, la momentul potrivit, pentru ca dupa sa fii indiferenta (stii cum se spune: indiferenta doare cel mai tare). Prin asta iti vei castiga respectul mai multor colegi din clasa ta. "Voi radeti de mine ca sunt diferita, eu rad de voi ca sunteti toti la fel" - nu se aplica numai in cazul asta.

| Biancays a răspuns:

Fa-le si tu in tot felulwinking spune-le ca tu o sa ajungi cineva in viata in timp ce ele o sa ajunga gunoiere laughing)