| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 10a si am niste colegi retardati. Sunt foarte enervanti, nu ma lasa deloc in pace, si sunt destul de prosti(avand in vedere ca liceul in care studiez e unul cu renume).
Vreau sa ma lase in pace... nu pot sa ii bat fiindca sunt 5 si nu prea stiu sa ma bat sad. Ce as putea face? Daca i-as spune dirigintelui nu le-ar face nimic. mai mult i-ar enerva.

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Nu te lasa sa iesi? Pai asta e hartuire deja! Eu credeam ca sint altfel de sicane, ironii, avioane de hirtie etc.
Vorbeste cu parintii tai si fa plingere la politie. Trebuie intimidati cumva. O citatie de la politie si o vizita la scoala a unui ofiter de acolo ii va speria, si pe familiile lor.
Dar tatal tau ce gen este? Se poate impune? Eu ma simt in stare sa iau de guler un baiat si sa-l amenint cu orice daca ar face asa ceva copiilor mei. De sotul meu, nu mai zic.
Daca ai tai sint mai blinzi, totusi trebuie anuntati si ramine variante cu politia.
Mai ai inca 3 ani de scoala acolo. Fa-i mai frumosi!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ignoranta maxima, se vor plictisi

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, PanzerOne,

Ne pare rau pentru situatia prin care treci. Vrem sa te ajutam, asa ca hai sa discutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| michelia a răspuns:

Ti-au vazut o slabiciune undeva si la ei merge spiritul de haita. Sint puternici doar asa in grup si cauta victime. Tu esti una dintre ele.
Iti spun ce a facut un coleg de-al meu ( demult, demult) care era in situatia ta: si-a gasit o cunostinta dintr-un an mai mare care era foarte popular si considerat cumva mare si tare. Avea reputatie de bataus, desi nu se manifesta deloc in scoala. Faptul ca acest coleg avea aparent un protector de asa " valoare" le-a inchis gura imediat. Si fara sa fi intervenit baiatul ala cu ceva, doar asa ca se mai afisau impreuna.
Nu e cea mai ortodoxa varianta, dar asta mi-a venit acum in minte. Atunci a functionat.

| PanzerOne a răspuns (pentru michelia):

Da am cunostinte prin liceu. dar si ei au. mariusflt(si restul) ii ignor. prin pauze ies pe afara dar cand se suna nu ma lasa sa ies...

| michelia a răspuns (pentru PanzerOne):

Nu te lasa sa iesi? Pai asta e hartuire deja! Eu credeam ca sint altfel de sicane, ironii, avioane de hirtie etc.
Vorbeste cu parintii tai si fa plingere la politie. Trebuie intimidati cumva. O citatie de la politie si o vizita la scoala a unui ofiter de acolo ii va speria, si pe familiile lor.
Dar tatal tau ce gen este? Se poate impune? Eu ma simt in stare sa iau de guler un baiat si sa-l amenint cu orice daca ar face asa ceva copiilor mei. De sotul meu, nu mai zic.
Daca ai tai sint mai blinzi, totusi trebuie anuntati si ramine variante cu politia.
Mai ai inca 3 ani de scoala acolo. Fa-i mai frumosi!

| PassingBY a răspuns:

Mă doare să tot citesc pe aici despre astfel de cazuri. Nu vorbi cu diriginta dacă asta nu ajută, vorbeste cu directorul şcolii. El e obligat să facă ceva. Sau cu părinţii tăi.

| Radu_Hariga_1988 a răspuns:

Vorbeste cu parintii sa faceti o plangere la Politie! Daca vor continua faci iar pana se va rezolva! Nu-ti fie frica fii tare, suntem romani, romanii sunt niste razboinici in istorie! Daca nu vei face nimic ei vor continua!

P.S.Nu este rusine sa mergi la Politie, pentru noi este infiintata!

| L2558 a răspuns:

Ignora-i. O sa se sature daca nu ii bagi in seama si o sa te lase in pace!
Treci pe langa ei, nici macar nu-i privi, nu-i saluta, prefate ca ei nici macar nu ar exista! Asta este singura solutie, indiferenta.

| mariusflt a răspuns:

Ignorai! daca vad ca te enervezi si te oftici mai rau te sicaneaza!