| andreealitllesmileAndreea a întrebat:

Sunt la facultatea de automatica si calculatoare, UPB si am realizat ca nu am trecut nici macar un examen din sesiune, pentru ca nu am invatat calumea (nu mai spun de examenele in care nici macar nu am intrat).

Majoritatea, daca nu toti din clasa mea, au invatat si au terminat de invatat si sunt mult mai relaxati ca mine, deoarece ei nu trebuie sa invete neaparat in sem 2 ca sa treaca anul, pentru ca au deja minimul de credite.

Ma simt izolata la culme. Aveti vreun sfat? Multumesc!

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand, nu este clasa, ci serie, grupa, semigrupa, ca doar nu mai suntem la scoala laughing

Ai realizat ca nu ai trecut nici un examen? Pai ma gandesc ca nu era ceva de realizat, doar iti dadeai seama de acest lucru dupa ultimul examen pe care nu l-ai luat.

Nu ai invatat, nu le-ai luat, cauza si efect. Ma gandesc ca nu vrei sa vorbim despre asta, sau despre modalitati de a invata cat mai bine, nu o sa fac referire la aceste lucruri. Mai mult insa, la partea de lumea din jurul tau.

Iti spun din perspectiva cuiva care a terminat o astfel de facultate (similara) si poate o sa te simti mai bine dupa.
Nu trebuie sa te simti izolata de lume, doar este o simpla facultate, oamenii mai trec si mai pica, este tipic facultativ. Plus ca se spune ca nu este facultate aia fara restante (desi eu nu am avut tongue ). Multi o sa termine facultatea, multi o sa intre in extensie, dar acest lucru nu conteaza. Nimanui nu ii pasa de nimeni. Cei integralisti, nu au neaparat o parere despre cei cu restante. Considera ca nu au trecut si gata, nu este nici o problema. Asta nu te impedica sa inveti in continuare la anumite examene ca si cand nu s-a intamplat nimic. Dupa ce termini facultatea, multi se angajeaza si nu o sa mai conteze deloc aceste momente, poate doar pentru amuzamentul tau general, cand te gandesti la amintiri.
Esti fata, zau asa. Si orice persoana ai fii, crezi ca conteaza pentru cineva ca nu ti-ai luat examenele? (pe langa parinti). Cum am spus, cand o sa vorbesti cu cineva de pe acolo, nu o sa te trateze diferit, doar toti aveti ceva in comun la facultate.

Si nu este un lucru prea bun, ca iti faci griji sa nu treci anul, adica ce putea sa fie asa de greu? Analiza, algebra? Bazele? O sa treci de ele, cu bine, doar depune putin efort sa inveti cu adevarat si gata.

| andreealitllesmileAndreea explică (pentru DoarBogdan):

De ce nimanui nu-i pasa de nimeni? Ca doar nu suntem roboti?

Toti avem un suflet, cum putem fi atat de ignoranti la asta?

| DoarBogdan a răspuns (pentru andreealitllesmileAndreea):

Spui asta fiind constienta ca si tu esti asa sau faci referire doar la restul?
Tie iti pasa ca un fost coleg de-al meu, nu si-a luat un examen si a avut o restanta? A trecut de ea oricum. Sau chiar un coleg de al tau.

Sufletul nu are legatura cu acest lucru. Sunt lucruri diferite. Daca toti ne-am lasa coplesiti de gandurile pe care le avem si de toate aceste lucruri marunte, am innebuni. Nu suntem roboti, dar suntem. Plecam dintr-un loc si ajungem in altul fara sa bagam de seama pe unde am fost, doar pentru ca ne fuge gandul la ceva. Oricat de mult ne chinuim sa realizam ceva, spre a fi impliniti, dupa vrem altceva. Traim si murim. Lucrurile sunt programate deja si nu putem schimba asta. Dar acesta este un alt subiect.

Dar legat de examene, nu iti face griji. O sa le treci, toti le trec. Succes! happy