| aly a întrebat:

Tocmai ce am facut prima mea ora de informatica (practic) si nu am inteles nimic.Ne-a pus profa sa facem si face ea si nu stiu nici macar ce am facut.Ne-a zis ceva de programare C++ si ne-a dat sa scriem urmatoarele lucruri: #includeusing namespace int int main, etc si ne-a dat si tema niste probleme de pe pbinfo sa le facem.Intrebarea mea este ce program trebuie sa downladez si sa imi explica si mie va rog cineva cum se utilizeaza. O mie de funde va rog!

Răspuns Câştigător
| LSMM a răspuns:

Code blocks trebuie sa downloadezi. E simplu de utilizat, iti va aparea celebra sintagma "Hello world", pe care trebuie sa o stergi daca vrei tu sa faci altceva in program si sa introduci datele tale. Sper ca ti-a vorbit despre cin si cout.

Si, ca o rectificare, se incepe cu:

#include (i de la in, o de la out)
Using namespace std (prescurtare de la standard)
Apoi int main () si poti introduce datele tale, mai intai variabilele (inta, b, c de eexemplu) etc.
Bafta!

1 răspuns: