| LittleMilka a întrebat:

Sunt clasa a X-a la profil real-matematica - informatica. In clasa a 9-a nu am prea facut informatica deoarece profa nu era chiar potrivita profilului la care sunt eu. In fine la finalul semestrelor profa ne umfla mediile si toata lumea era happy.

Anul asta ne-a venit o alta profa. i-am explicat cum sta treaba inintial a inteles, dar asta doar la prima vedere. Am inceput sa facem programare C++. ne-a predat o istorie a programrii care nu a interesat pe nimeni, apoi a incput cu elementele de baza ale programarii. Ok...asta era foarte bine. In aceeasi ora am facut 2 probleme simple, gen "sa se afiseze suma a 2 nr" si "sa se afiseze 2 mesaje pe randuri diferite" si ne-a dat tema. (3 probleme in genul celor facute in clasa)

A doua ora ne-a dus in laboratorul de informatica. La inceputul orei am verificat una din probleme din tema si am trecut`o in programul de C++ (Borland C++), apoi ne-a predat o noua instructiune (instructiunea IF). Am facut una sau 2 probleme cu aceasta intructiune apoi le-am trecut din nou in program. Ora viitoare test.

Ei bine ora testului a venit...4 probleme. Din cele 4 doar 2 semanau cu ce facusem in clasa restul erau total straine noua. Notele au fost groaznice si trecute in catalog.

Mentionez ca nimeni din liceu nu o suporta, la toate casele face la fel. Ce ar trebui sa facem?

4 răspunsuri:
| Just4Joker a răspuns:

Ar trebui facut un raport catre directoare, dar daca nu face nimic in privinta ei, risti sa ai probleme foarte mult timp cu acel profesor.

| Mimino a răspuns:

"(...) nimeni din liceu nu o suporta"? Faptul ca un profesor este exigent nu trebuie sa va sperie. Anul trecut ati fost "happy" degeaba, sa ai note mari si sa nu stii nimic, sincer, nu vad motive de bucurie. Probabil, daca situatia ar fi fost la fel si anul acesta ati fi fost din nou "happy". Deci asta e motivul pentru ca "nimeni din liceu nu o suporta" pe actuala profesoara. big grin Singura solutie este sa va apucati serios de invatat! In plus, daca la ora nu intelegeti ceva, adresati-i intrebari, rugati-o politicos sa va explice din nou, sa faceti mai multe exercitii. Acum, depinde si cum va comportati voi. Daca nu invatati nimic si mai aveti si un comportament agresiv, nu o sa ajungeti prea departe.

| sufletsel a răspuns:

Semnati toti o cerere pe care sa o trmiteti la inspectorat. poate ia masuri in privinat ei.

| chitaramea a răspuns:

Eu nu cred ca celelalte 2 probleme au fost total diferite de ce va predat ea si poate chiar nici voi nu ia.ti acordat atentia si respectul cuvenit si n.a razbunat