| Claudiu0777 a întrebat:

Salut tuturor! Am o dilema foarte mare, am 18 ani si inca nu am avut prima relatie oficiala. Parca sunt blestemat, orice fac, orice incerc, se termina la fel, FAIL!
Acum, am cunoscut o fata,( ea inca nu ma cunoaste) si as vrea sa incep sa vorbesc cu ea, dar dupa atatea fail-uri, nu mai am curaj, recunosc. Deci eu sunt genul de baiat sensibil care nu accepta foarte bine un refuz, stau si ma gandesc la el luni de zile.
Recunosc ca uneori stau si ma uit la pozele ei de pe Instagram ore intregi si ma simt de parca as fi un gunoi, parca stiu ca daca incerc sa vorbesc cu ea o sa dau fail din nou. Poate si corpul meu e de vina, am 1.85 si in jur de 90 de kilograme, picioarele mele ar fi problema, in rest nu am de ce sa ma plang. Nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai incerc, nu stiu daca ea m-ar place, si stiu ca daca o sa mai dau fail si acum, probabil o sa plang, recunosc. Tot timpul am oferit respectul maxim oricarei fete i-am scris, am incercat sa ma exprim cat de deschis pot si asta nu a mers. Un sfat ar fi de mare ajutor.
Repet din nou, sunt genul sensibil care si de la cel mai stupid lucru se poate supara...

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Ar fi bine sa lucrezi putin la sensibilitatea ta. Incearca sa fii mai intelegator cu ceilalti si sa nu te descurajezi asa usor. Esti foarte tanar si ai timp sa gasesti fata potrivita. In scoala prea putini isi gasesc perechea. Probabil ca esti inca elev. Asteapta sa termini scoala, focuseaza-te pe cariera si vor aparea si fete in viata ta atunci cand te astepti mai putin.

| Claudiu0777 explică (pentru Lioana):

Mulţumesc mult, probabil ca ai dreptate!

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu esti blestemat, esti doar naiv, si usor de influentat cel mai probabil.

"orice fac, orice incerc, se termina la fel"

Daca e chiar, asa, ei bine, fie nu faci destule, fie le faci gresit, si de asta se ajunge tot acolo.

"am cunoscut o fata,( ea inca nu ma cunoaste)"

Nu, tu nu ai cunoscut o fata, tu placi o fata, si atat, o persoana nu o cunosti nici daca-ti petreci ani alaturi de ea, cum poti tu cunoaste o persoana daca ea nu te cunoaste la randul tau?
Poate ai impresia ca o cunosti, dar asta nu inseamna ca si e asa cum crezi tu.
Aparentele inseala, trebuie sa tii minte asta.

"Deci eu sunt genul de baiat sensibil care nu accepta foarte bine un refuz, stau si ma gandesc la el lunii de zile. "

De acum, incepe esentialul.

In ziua de azi sensibilitatea nu te mai ajuta, nu in starea ei nativa, nu daca lasi asta sa se vada, ba din contra, mai mult rau iti face.

Nimeni nu vrea persoane fragile alaturi, cu atat mai mult fetele.

Ai mai spus ca "stau si ma gandesc la refuz luni de zile" e bine ca te gandesti, dar doar te gandesti, sau incerci sa-ti dai seama ce s-a intamplat, unde ai gresit?
Avand in vedere ca ai spus in primele randuri ca esti "blestemat" ei bine, asta ma face sa cred ca tu doar te plangi, doar te complaci in genul asta de situatie, nu incerci sa cauti problema, nu incerci sa cauti o rezolvare, pur si simplu te victimizezi.

"Recunosc ca uneori stau si ma uit la pozele ei de pe Instagram ore intregi si ma simt de parca as fi un gunoi, parca stiu ca daca incerc sa vorbesc cu ea o sa dau fail din nou."

Legat de faptul ca stai si te uiti la pozele ei ore intregi, nu prea stiu ce sa zic de asta, insa nu categoric nu e bine ce faci.

Acum, partea interesanta "ma simt de parca as fi un gunoi, parca stiu ca daca incerc sa vorbesc cu ea o sa dau fail din nou"
Ei bine, cam de aici porneste esecul tau.
Nu ai incredere in tine, iar de aici totul se tine lant.
Chiar daca incerci sa vorbesti cu ea, orice faci, orice incerci, nu o faci intr-un mod natural, o faci destul de speriat, o faci cu teama, iar asa, vorbele tale isi pierd farmecul.
Ei bine, tu incerci sa mergi la sigur, nu ai spune ceva riscant, ceva interpretabil de tema ca tipa te va refuza, sau se va supara.
Ei bine, aici gresesti.
In general trebuie sa-ti mearga gura, sa ai curaj sa vorbesti, sa ai curaj sa spui ceva riscant.
Cu teama nu rezolvi mare lucru.

Cat despre acel "Ma simt ca un gunoi", daca tu te simti, asa, crezi ca altcineva te-ar percepe intr-un mod diferit?

Daca tu esti mai sensibil ca un fulg de nea, si orice faci, o faci cu teama, chiar crezi ca vei putea sa starnesti interes unei persoane?
Nu.
Poate vei da de fete care te vor aprecia, dar doar la stadiul ala de "frate", sau "prietena".
Din nou, nu vrei asta.

"Nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai incerc, nu stiu daca ea m-ar place, si stiu ca daca o sa mai dau fail si acum, probabil o sa plang, recunosc. "

Aici, ei bine, nu ar prea trebui sa faci ceva anume.
Esti intr-un stadiu destul de aiurea.
Tu in momentul de fata ar trebui sa te cunosti pe tine, nu pe alte persoane, ar trebui sa lucrezi la tine, la increderea ta, abia mai apoi sa incerci sa cunosti persoane, sa faci o relatie.

Daca nu faci asta, si atunci cand vei avea o relatie tot te vei lovi de probleme, te vei considera inferior ei, iti va fi teama ca te inseala, vei considera ca nu o meriti, si treptat, ii vei transmite si ei aceste ganduri si totul se va strica.

"Tot timpul am oferit respectul maxim oricarei fete i-am scris, am incercat sa ma exprim cat de deschis pot si asta nu a mers."

Ca ai oferit respect, e bine, dar respectul trebuie sa-l oferi doar persoanelor care ti-l ofera la randul lor, in caz contrar, nu rezolvi nimic.
Cat despre exprimarea ta deschisa, nu stiu ce sa spun, nu stiu ce intelegi tu prin asta, insa avand in vedere ca esti aici, tind sa cred ca prin exprimare deschisa tu intelegi "impartasirea sentimentelor" ceea ce e gresit.
E gresit sa-ti impartasesti sentimentele unui strain.

Sper ca inteles ce am zis mai sus.

Sensibilitatea si bunatatea, nu mai sunt o calitate.
Asta am auzit-o si eu tot de la o fata, cand eram ceva mai tanar ca tine.

Lucreaza la increderea de sine, tie asta-ti lipseste.
Asuma-ti riscuri, vorbeste cu mai multe fete, indiferent ca te atrag sau nu, ai nevoie sa inveti cum sa vorbesti cu ele, iar vorbind doar cu fete care-ti plac, gandindu-te la o realatie, vei gafa.
Ai nevoie sa vorbesti cu ele, fara sa astepti ceva in schimb.

Si inca ceva, daca de fiecare data vei incepe crezand ca nu ai sanse, vei esua inevitabil, deoarece te vei eschiva, si in felul acesta vei pierde oportunitate.

Asculta ce zic, si eu am fost acolowinking

| Claudiu0777 explică (pentru OldSoul):

Multumesc extrem de mult pentru sfat!
Doar ceva am sa-ti spun, poate m-am exprimat putin gresit din cauza ca m-am grabit sa pun intrebarea aici, eu nu am fost genul de om fricos, asta mi se intampla acum dupa prea multe refuzuri, sunt sigur de asta. Nu sunt genul sa-mi plang de mila, doar asa suna intrebare asta laughing. Doar ca am prins o frica sau nici nu stiu cum sa o numesc, dar probabil o sa-mi treaca cu timpul. Inca o data vreau sa-ti multumesc, chiar ma simt mai bine acum dupa ce ti-am citit raspunsul.
O seara buna in continuare iti doresc!

| OldSoul a răspuns (pentru Claudiu0777):

Important e sa nu te dai batut si sa nu-ti fie frica de esec/refuz.

Multumesc si asemenea.