| lucianmr a întrebat:

vacanta asta s`ar putea sa plec in afara tarii...eu sunt minor, iar cand plec o sa plec cu o persoana si cand o sa ma intorc, o sa ma intorc cu alta persoana.Cand plec stiu ca trebuie procura si restul, dar cand ma intorc imi trebuie? si daca da, as putea scoate procura inainte sa plec si sa o am pentru cand o sa ma intorc? multumesc mult!

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca te intorci inainte de a deveni major, trebuie sa ai aceeasi procura, dar pe numele persoanei care te va insoti la intoarcere, altfel vei fi oprit la vama si predat parintilor\tutorului legal sau unui delegat al acestora-imputernicit legal.Cel caruia vei fi predat trebuie sa achite o amenda si eventuale cheltuieli.Nu te sfatuiesc sa risti.

| Adrian_Grasuţu_1995 a răspuns:

Daca nu ma insel..ai nevoie de procura pe numele persoanei cu care te duci.dar cu pe numele persoanei cu care te intorci..deoarece fiind minor..la vama vor controla daca iesi cu drepturi legale..de ex: Daca tu esti in Anglia..si vrei sa vi in tara.iar persoana pe numele caria ai procura nu vine cu tine..nu te lasa sa parasesti tara.

| beny_6496 a răspuns:

Ma trebuie sa pleci cu procura si poti veni fara procura