| anonim_4396 a întrebat:

Voua vi se intampla cateodata când stati o zi intreaga doar in casa, plictiseala, iar noaptea sa nu puteti dormi, sa nu aveti somn pana tarziu? Asta mi s-a intamplat mie ieri, am stat aproape toata ziua pe PC, m-am uitat la filme si am citit si seara pe la 22 pe când sa ma culca, nu puteam dormi nici cum. Am adormit pe la ora 3 si m-am trezit la ora 9 dimineata. In alte zile când am activitate, merg afara, facultate, etc, dorm foarte bine, sunt obosit. Sunt normale aceste manifestari, oare organismul nostru e obisnuit sa faca tot timpul ceva, pentru a fi obosit seara iar calculatorul/statul in casa pot fi factori de pe urma carora nu poti avea un somn odihnitor, sa nu poti dormi?

O zi buna!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal si mi se intampla si mie. Iar daca stai mult la PC sau televizor, e si mai grav. In primul rand incearca sa nu stai in nici o zi mai mult ed doua ore la televizor. daca ai stat doua ore la televizor, trebuie sa stai la PC maxim o ora. (Eu prefer sa nu stau edloc la TV si sa stau 3 ore la PC) In general sunt inteleapta, nu ma las sa lenevesc, imi gasesc in fiecare zi ceva de facut, asa incat sa muncesc macar 6-7 ore, ca sa ma obosesc suficient si sa pot dormi.

| Veva a răspuns:

Buna,mie mi se intampla de foarte multe ori, de obicei cand stau foarte mult pe PC.
-Tulburari anxioase, depresive;
- Interventii chirurgicale;
- Schimbari de fus orar, de orar de munca;
-administrarea pentru o perioada indelungata a medicamentelor pentru somn;
- Sedentarism
- Regim de viata si alimentar dezorganizat
- Varsta
- Stres
-Consumul de cafea dupa-amiaza.
-Exercitii fizice in orele dedicate somnului.
-Consumul de alcool si fumatul seara, inaintea somnului sau noaptea.
-Culorile din camera
-"Lancezirea" in pat
sunt cateva cauze care provoaca insomnii.
Poti incerca sa consumi cateva ceaiuri :lavanda, maghiranul, mararul, ciubotica cucului, paducelul, urzica moarta, sovarvul, talpa gastei, porumbarul, salcia, macul. Plantele, dar si acupunctura ori reflexoterapia, te vor ajuta sa iti recapeti linistea somnului. happy