| anonim_4396 a întrebat:

Salut,vreau sa va intreb si eu ceva despre chimie,am o lectie de invatat care se numeste numere de oxidare,si ma va asculta maine si daca nu o stiu o sa ma lase profu corijent, ce nu inteleg eu este cum se afla numarul de oxidare, am inteles ca in gurpa 1 din tabelul periodic numarul de oxidare este mereu +1 in grupa 2 este +2, am inteles ca hidrogenul (H) este +1 cand este combinat cu nemetale si -1 cand este combinat cu metale, am inteles ca daca este neutru este 0 mereu, stiu ca oxigenul este -2 in majoritatea cazurilo, excepti facand cateva formul cand este -1 dar mai departe nu inteleg, de exemplu cele din grupele mai mare cum se afla ca nu inteleg, de la grupa 3 in sus nu inteleg, de ex CaFe calciul are +2 dar fierul cat are, si de ce?(va rog o explicatie cat mai simpla, m-am uitat si pe wiki si pe mai multe situri da nu inteleg).

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Profesorul asta al tau te-a complicat prea muuuult...ce trebuie tu sa retii este ca H are mereu +1(cu exceptia hidrurilor metalice dar nu o sa ti le dea pe astea), O are mereu -2 (cu exceptia peroxizilor dar nu cred ca o sa fie cazul), substantele simple au mereu 0, iar ionii monoatomici sau poliatomici au nr de oxidare egal cu sarcina lor electrica. Daca stii atea o sa fie usor, le identifici pe astea, iar apoi calculezi la celelalte substante(stii ca in total suma nr de oxidare ale tuturor atomilor trebuie sa fie mereu 0).Fii atent si la grupari, cum ar fi SO4(4 e indice)-asta are mereu -2 cand e luat ca grupare, K(potasiu) are mereu +1.Regulile astea trebuie sa le inveti ca la restul e doar de calculat. Daca nu ai inteles spune-mi ce si iti explic.

| ILikePussy a răspuns (pentru Bondarel99):

Daca profu imi da sa calculez H2SO4 sau HCl cum le calculez? asta nu mai inteleg

2 răspunsuri:
| ILikePussy a răspuns:

Daca profu imi da sa calculez H2SO4 sau HCl cum le calculez? asta nu mai inteleg