| TeenagerQuestions a întrebat:

Salutare!

Am si eu o problema ca sa zic asa. Problema mea este ca ma inrosesc (ca racu') foarte repede. Cand se intampla asta? De obicei cand cineva face o afirmatie, imi zice ceva ce pe mine ma surprinde sau uneori chiar cand eu zic acel ceva. Stiu ca treaba asta e naturala, ca mintea mea reactioneaza, dar totusi, cum as putea invata sa ma controlez?

De exemplu, acum ceva vreme cred ca simteam ceva pentru o colega. Adica eram (si inca suntem) foarte buni prieteni, dar parca as fi vrut sa fie ceva mai mult de atat. Am trecut peste asta si am ajuns la o o anumita concluzie (asta e alta poveste). Intr-o zi a lipsit de la scoala si careva din clasa a intrebat ca unde este. O alta colega m-a intrebat: tie nu ti-a zis nimic? Voi va intelegeti destul de bine...mda, atat mi-a trebuit. Cateva priviri din partea altor colegi, gandurile mele la colega care lipsea si am inceput sa ma transform intr-un mar. Cateva colege au remarcat asta, am incercat sa para amuzante dar stiu ca gandeau ceva. Faze ca asta s-au mai intamplat...de multe ori, si cand se intampla in prezenta ei este si mai ciudat. Statea in banca cu mine (scuzati cacofonia) la o ora si la un moment dat ma intreaba: iti place parfumu'? La care eu: nu l-am simtit asa bine. Ea: L-a primit XYZ de ziua ei azi si mi-a dat sa incerc si eu. Hai ma mai aproape sa-l simti. Apoi eu am incercat sa ma apropii asa subtil, dar fiind in una din primele banci, capul meu aplecandu-se spre gatul ei, din spate, parea foarte ciudat si colegii ar fi pus vreo intrebare tampita. Doar gandul la colegii mei razand la treaba asta m-a facut sa ma inrosesc, iar, ea observand si intrebandu-ma ca ce am patit. Eu, ca prostu: apoi mi-e cam cald.

Acuma stiu ca o sa ziceti ca e din cauza ei. Probabil ca da, dar totusi, incep sa ma "transform" numai cand cineva aduce in discutie asta sau face o remarca. Stai ca mi-am amintit alta chestie. Eram in clasa, povesteam cu colegii, una alta si a venit o fata dintr-a 12-a sa imi aduca promotia. Eu...m-am blocat, lol. Adica am zis mersi si nu am stiut ce sa mai fac. Cativa dintre colegii cu care stateam de vorba mi-au aruncat niste priviri dinalea perverse si...eu am inceput sa ma inrosesc. A fost foarte awkward primind iar niste intrebari de genu: no, ce ai patit? Si eu: taci!

Ma mai inrosesc atunci cand cineva povesteste ceva si eu "ma simt", chiar daca nu este vorba despre mine, dar situatia mi s-ar putea aplica, daca cineva imi face un compliment, daca cineva, daca cineva, daca cineva etc. As putea da sute de exemple. Deci ma inrosesc si nu mai stiu ce sa fac, ma fastacesc laughing

Vaaaai, mi-e asa greu sa va explic laughing Se vede ca sunt adolescent si ca trec prin crize de tot felul'. De la ce am inceput si la ce am ajuns. In fine, cum as putea totusi sa ma controlez atunci cand cineva imi spune ceva sau vorbeste cu mine sa nu ma inrosesc iar. Stiu ca e normal, natural, dar mno...

Thanks!

(si da, ma simt mai bine dupa ce am zis toate astea, parca mi-am luat o piatra de pe suflet laughing )

3 răspunsuri:
| doreal a răspuns:

Ok si eu ma inrosesc dar sunt fata. Ma inrosesc foarte tare daca cineva face un comentariu despre mine mai stupid. Spun ca ma asortez foarte bine cu tricoul. Nu prea ai cum sa te scapi, e din nastere, daca nu esti rosu in obraji inseamna ca esti bolnav. Deci, roseste cu talent, spune si tu ca ai stat la soare, daca e iarna ca ai febra asa faci tu de obicei iarna.

| TeenagerQuestions explică (pentru doreal):

Pai deja e "fumata" chestia asta laughing Adica mno, e greu de explicat ca ma bronzez asa, pe moment laughing

| doreal a răspuns (pentru TeenagerQuestions):

laughing, spui ca asa te inrosesti tu, altceva nu gasesc