| Christianenache a întrebat:

Salutare! Astazi mi-a scapat o injuratura in pauza, cat timp doamna era inca in clasa. Aceasta injuratura nu era adresata nimanui. Profesoara a inceput scandalul si de acolo a aflat si diriga dar si directoarea. Acum cel mai frica imi e sa nu imi scada nota la purtare deoarece sunt clasa a8a. Intrebarea este: se poate scadea nota la purtare pentru treaba asta sau ma aleg cu o sedinta cu parinti sau o mustrare scrisa?

Răspuns Câştigător
| SkateFunk a răspuns:

Daca ai spus ca ai facut-o din greseala si ti-ai cerut scuze spunand ca ti-a alunecat fara voie atunci ar trebui sa te ierte, dar daca profesoara aia e cam proasta na... se pot lua si masuri drastice, stii ca romanilor le place sa faca tam tam din orice....natie de tampiti
Si eu am patit-o cu o tarfa de lb engleza avea figuri in ea venea nervoasa la ore credea ca ma impresioneaza i-am dat direct peste gura ca navea nimeni tupeu sa sde ia de zdreanta, e asta e, chiar daca m-a costat nota 2 la purtare )))

| floresdemayo a răspuns (pentru SkateFunk):

Da, dar dacă orice scuză ar fi acceptată nu ar mai exista amenzi pe strazi, pe sosele, in autobuze, nu ar mai fi infractori in puscarie etc.
Probabil ca majoritatea isi regreta faptele...
De cele mai multe ori, dacă esti îngăduitor si ierți, nu faci decât să acorzi celuilalt șansa să repete greseala... happy

| SkateFunk a răspuns (pentru floresdemayo):

Fiind vorba doar de o injuratura aiurea scapata in clasa la scoala...nu cred ca e ceva de dat in cap. hai sa numai exageram aiureawinking

| floresdemayo a răspuns (pentru SkateFunk):

Știu ce zici... Nu-i dă nimeni în cap, se incearcă doar educarea lui.winking

| SkateFunk a răspuns (pentru floresdemayo):

Daca se ajunge la scaderea notei la purtare nu vad unde ar fi educatia acolo...doar pedepsirea lui nu cred ca ajuta la educare dar na, asa se educa mai nou copii la scoala :/

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, da, se poate scadea nota la purtare pentru comportament vulgar sau necorespunzator in clasa, in prezenta unui profesor, mai ales ca deja s-a ajuns la diriginta si director, deci ofensa a escalat si nu cred ca poti scapa cu o mustrare.

Din pacate asa este viata, cand vrei sa faci rau cuiva, se intoarce raul inzecit si platesti cu varf si idnesat.
Sper sa tii minte acest lucru pe viata, sa inveti din el si sa nu-l ami repeti.

Ideea este ca si mie imi vine greu sa cred ca te-ai apucat sa injuri din senin, in prezenta unui profesor.
Greu de crezut asemenea minciuna, pentru un adult.

| Christianenache explică (pentru Violleta2022):

Pur si simplu calcasem stramb si am zis ah bagamias... Nu am antecendente

| Violleta2022 a răspuns (pentru Christianenache):

Daca injuratura a ajuns la urcehile profesoarei>> diriginatei si >> directoarei, inseamna ca este urata injuratura si de iesit INVOLUNTAR din gura unui elev, de cativa ani, este greu de crezut ca doar nu spui injuraturi si-n somn ca asa esti invatat.
Ma rog, situatia oricum a escalat, daca s-a ajuns la director si vei fii curand instiinta de masurile corectionale luate.

| Christianenache explică (pentru Violleta2022):

Clasa a8a

| Violleta2022 a răspuns (pentru Christianenache):

Te-ai intors sa ne spui cum stai cu pedeapsa?
ce masuri au luat impotriva ta?

| sierra1 a răspuns:

"se poate scadea nota la purtare pentru treaba asta"

dacă ești "curat" probabil scapi dar dacă mai ai și altele la activ...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ar fi putut ignora sau ierta, dar probabil ai folosit și tu vreun argou (limbaj de cartier) și nu a tolerat un astfel de vocabular într-o institutie.
Vei primi, cel mai probabil, mustrare scrisă, dacă esti la prima faptă. Dar dacă ai antecedente...

| Lukasssz a răspuns:

Nu