| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Deci. sunt clasa a12-a si am MARI probleme cu invatatul (sau tocitul). Ideea este ca eu dau bacul la romana si istorie + materia aleasa de mine. Totul ok la romana si cealalta. Insa la istorie este o problema foarte grava. Recunosc, problema este la mine si de la partea asta vreau sa va cer voua ajutorul. Nu stiu de ce, daca incerc sa invat ceva la istorie, pur si simplu, imi intra pe o ureche si imi iese pe cealalta. Nu retin nimic, nimic, dar absolut nimic. In clasa, nu retin nimic. Daca ajung acasa si deschid caietul, sunt atat de plictisit, imi dispare tot cheful instant, am momente cand raman blocat timp de secunde bune cu fata in caiet si sunt,, deconectat" de realitate. Am asa un dezinteres de a invata pentru istorie. Sa zicem ca invat jumatate de pagina, dar a2-a zi tin minte maxim 2 propozitii din ce am invatat. Peste cateva zile, bye. Invat foarte greu si uit foarte usor.
Am incercat urmatoarele metode :
-Citit in fiecare zi. M-am gandit ca odata ce ne-a predat lectia, ajung acasa sa o si citesc de 3-4 ori (doar citit nu si invatat). Nu merge.
-Am incercat sa invat. Sa stau si sa repet, sa repet, intr-un cuvant sa tocesc. Tot nimic e mai rau decat prima varianta.
- Ciocolata... cica aia ajuta. La fel... nimic.
-Mi-am luat memo plus. Inca nu le-am incercat. M-am gandit sa le iau dupa ce termin a12-a si pana la bac. Dar oare ar fi ok pentru mine sa le iau pe tot parcursul clasei a12-a?

Ideea este ca am toata motivatia sa invat, sa iau nota mare si dupa sa intru la facultate. Viata mea depinde de acea tampenie de diploma. Viitorul meu va fi unul foarte frumos daca iau nota maricica la bac...
Voi cum reusiti sa invatati ceva ce pur si simplu nu vreti, dar care totusi trebuie?
Eu nu prea am probleme cu invatatul. Daca sa zicem ca am o anumita curiozitate si caut acel ceva pe google, odata ce am citit am si retinut (pentru ani buni chiar nu doar 2-3 zile.).Cam asta este problema la mine. Mi-e foarte greu sa retin informatii de care pur si simplu nu sunt interesat. Lucrurile care nu vreau sa le retin, mi-e chiar imposibil, in schimb altele de care eram doar curios, le invat fara sa vreau... De ce?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o pastila din lume nu te poate ajuta, pentru ca nu acorzi atentia necesara si nu te focusezi sa intelegi logic ce se preda, ca sa poti retine.
Lenea si plictiseala te-au acaparat si pana nu vei intelege ca-i vremea sa te trezesti la realitate si sa te apuci serios de invatat, nu vei putea invata nimic, indiferent cate pastile de memorare vei lua.
Vointa si ambitia sunt singurele care te pot ajuta!
Nimic nu-i imposibil, doar lenea iti este cel mai mare dusman, care trebuie indepartat definitiv.

| Dalmore a răspuns:

Caută pe Youtube "Istoria pe șleau" sau "Istoria cu Virgil'', vezi dacă găsești ce-ți trebuie pentru bac și dacă reții ascultând. Oricum, la istorie din câte îmi amintesc primele 2 subiecte sunt mură în gură.

Învață sub formă de povestiri. Cronologic.

| Nemessys a răspuns (pentru Dalmore):

Wow. Primesc și eu un răspuns util. Mulțumesc, o sa încerc sa văd ce iese big grin

| FaraNumePls a răspuns:

Ai încercat să faci scheme si d.astea? Eu retin asa mai usor

| Nemessys a răspuns (pentru FaraNumePls):

Sa rescriu si sa restructurez mai bine lectia? Da, asta este chiar si mai buna. Dar. tot nu este eficienta. Cand ma gandesc ca trebuie sa stiu absolut toata materia...
In plus, la cum imi este predat, chiar nu am cum sa restructurez.
Parca cea ma grea sunt cand trebuie sa invat nume (mai ales straine) si ani. -_-

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga Nemesys, am vesti bune pentru tine ca sa iesi din panica: NU trebuei sa faci nici o universitate, daca asta te streseaza atat de mult, ca oricum nu-ti ofera nimnei job la terminarea ei, fiind o alta munca titanica sa-ti cauti job dupa aceea, uneori durand ani sa gasesti ceva.
Locuri de munca pentru tinerii absolventi de facultati nu sunt. Pentru ca, anual ies cate 10.000 de studenti de pe bancile facultatilor si nu creeaza nimeni joburi pentru ei.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt si eu constient de asta, ca este posibil sa fac o facultate si sa nu lucrez in domeniul respectiv, dar merita incercat. happy + ca este un domeniu care mie mi-ar placea sa lucrez. Nu accept sa am un oarecare job, mai ales si pe un salariu de **** sau unde sunt tratat ca un sclav.
In fine, nu e vorba de universitate. Problema este daca trec sau nu bac-ul. nu numai cu nota suficient -_-.

Daca ai de gand sa-mi oferi sfaturi, bine, daca nu, te poti duce la alte intrebari. Eu am nevoie de comentarii constructive.

| Xdreaper21 a răspuns:

Eu mi-am pus sora sa ma **** la cap sa repet
A functionat
Am facut oralul asa de bine incat m-au descalificat pe motiv de copiat
Anu asta dau si eu bacu iar si nu ma chinui invat in ultima saptamana
In plus nu trebuie sa faci neaparat o facultate
Prost sa fii noroc sa ai
Sau
Carte multa nu se cere
Sa fii prost sa ai putere

| Nemessys a răspuns (pentru Xdreaper21):

Sa ai bafta!

| Xdreaper21 a răspuns (pentru Nemessys):

Mersi si tu la fel
Sper sa rezolvi problema
Nu am patit
Bine am avut si un profil ales pe distanta lunga sa nu imi pice ceva ce nu imi place

| Subsemnatul123 a răspuns:

Eu n-am citit nici macar un singur cuvant din niciun caiet nici la romana nici la istorie cand am dat bacul. Am luat toate comentariile de pe net. Evident poti sa nu ma crezi, dar am invatat la istorie cu o zi inainte de examen si am luat 8.60, toate comentariile luate de pe internet. Picase comunismul in Romania. Chestia era si ca mie mi-a fost destul de usor sa asimilez informatiile pentru ca nu le toceam.

| Nemessys a răspuns (pentru Subsemnatul123):

How the f*ck is that possible? (am zambit putin cand ti-am citit raspunsul)
Ce ti-a picat la subiectul 3 si cat ai scris la el?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Nemessys):

Romania in perioada postbelica, adica comunismul in Romania. Nu mai stiu exact cat am scris dar oricum a fost sigur mai mult de 2 pagini. Comentariul pe care l-am luat de pe net despre subiectul asta avea 4 pagini.