| StanMarsh a întrebat:

Salutare,o intrebare am si eu pentru cei care sunt in scoli postliceale la cele sanitare; in timpu a celor 2 ani de cursuri ale scolii trebuie sa absolvesti bacalaureatul?

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Unde poţi învăţa fără diplomă
Şcoli postliceale. Mai multe instituţii de învăţământ privat, autorizate de Ministerul Educaţiei, s-au adaptat încă de anul trecut situaţiei, când promovabilitatea la Bac a fost, de asemenea, scăzută. Astfel că, inclusiv anul acesta, propun studii la zi sau la distanţă pentru cei care doar au absolvit 12 clase, dar n-au o diplomă de bacalaureat. Centrele de studii, deschise în toate marile oraşe din ţară, au început deja înscrierile. Oferta educaţională este diversă: se fac cursuri care durează doi ani, în următoarele domenii: sanitar, farmacie, industrie alimentară, înfrumuseţare, auto, turism sau construcţii. Înscrierea se face pe baza adeverinţei de 12 clase, fără examen, doar cu un test psihologic, fără diplomă de Bac, iar taxa anuală de şcolarizare este de aproximativ 1.800 de lei.
Cursurile private. O alternativă pentru adolescenţii care nu au reuşit să promoveze Bac-ul o reprezintă cursurile private. Cele mai multe firme au specializări în informatică, limbi străine, industria uşoară şi în domeniul hotelier, costă până la 1.000 de lei şi durează în medie 70 de ore. Diplomele sunt recunoscute de Ministerul Educaţiei.

Mai mult: Ai picat Bac-ul? Iată ce poţi să faci ca să nu stai pe bară - Ştiri interne | Libertatea.ro
http://adevarul.ro/......index.html
Craciun fericit alaturi de cei dragi si un an nou fericit si plin de sanatate:)