| sebastiandumitriu a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si voiam sa stiu daca vreau sa devin politist, trebuie sa fac vreun liceu special si daca da cu ce note se intra si daca nu ce medie imi trebuie la bac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa faci un liceu special, de altfel nu exista licee de politie in Romania. Cel mai bine este sa urmezi un liceu pe profil filologie, te va ajuta la admiterea in Academia de Politie (pentru ofiteri) ori o scoala de agenti de politie.
Pentru scolile de politie nu conteaza media la bacalaureat, se sustine examen de admitere. Conteaza doar media generala la purtare a anilor de liceu, aceasta trebuie sa fie cel putin 9, este o conditie pentru a te putea prezenta la admitere.