| markrussel a întrebat:

Salutare tineri TPU-isti, ma puteti ajuta si pe mine cu o chestie mica? Intru in subiect.Am 17 ani,iar eu sunt timid cu fetele,si ma pierd complet,nu stiu ce subiecte de discutie sa deschid,sunt total paralel cu fetele.Ce as putea face in privinta asta? Chiar ma simt singur,si nu am avut vreo prietena pana acum,orice sfat este bine venit, mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
| BaiatulAnonim a răspuns:

Sa o luam de la bazele problemelor tale: timiditatea. Timiditatea e caracterizata printr-o frica absurda ca s-ar putea intampla ceva rusinos in urma actiunilor tale. De ce sa-ti fie frica? Ce se poate intampla asa de rau incat sa-ti fie frica? Dupa cum am mai spus si altora care au problema ta, traieste clipa, prezentul, nu mai sta cu gandul la consecinte. Daca tu iti imaginezi ca totul va fi bine si ok atunci asa va fi, pentru ca tu influentezi viitorul prin acitunile tale. Normal ca atunci cand esti cuprins de timiditate nu mai gandesti limpede si totul poate lua o intorsura urata. Si totusi ce ai vrea? Sa iti scriem un scenariu? Fii spontan, nu ai cum sa ramai fara subiecte de discutii daca ai imaginatie. Cand nu stii despre ce sa mai vorbesti umple golul cu o gluma sau altceva haios. Suntem unici prin felul de a vorbi si aborda o fata, ce ai vrea, sa iti dam replici ca la teatru si tu sa le inveti ca un robotel si sa te panichezi si sa transpiri cand le uiti? Fii natural, daca discutia e una placuta si confortabila, replicile vin de la sine, si apoi nu faci monolog, mai zice si ea ceva si tu poti face o conversatie din asta. Pe cat posibil nu inchide replicile cu potential mare de conversatie prea repede. Leaga-te de amintiri care au legatura cu subiectul discutiei, intamplari haioase, chestiile astea le fac pe fete sa se simta bine. Si nu in ultimul rand, contactul fizic. Mai o mana pe spatele ei cand o faci sa rada, mai o mana usor pe un picior de-al ei mangaiand-o usor cu palma. Lucrurile astea fac diferenta dintre un barbat care flirteaza si un amic cu care vreo doar sa te simti bine. Atinge fetele fara jena, pentru ca iti garantez eu ca nu musca laughing big grin Fii mai increzator, nu ai nimic de pierdut daca incerci big grin Nimeni nu s-a nascut cuceritor. Si cei buni sunt refuzati de multe ori big grin Succes big grin